اگر شما هم کاربر اوبر یا سایر اپلکیشن های درخواست آنلاین خودرو باشید، با این موضوع که این اپلیکیشن ها به سرعت تبدیل به یک بخش جدایی ناپذیر از زندگی افراد شده اند، موافق هستید. اما بعد از یک زمان مشخص، اوبر اطلاعات زیادی در مورد کاربرانش کسب می کند، مانند؛ محل کار، مقصد مورد علاقه جهت صرف غذا، میانیگن سفرهای شما، محل اقامت و سایر اطلاعات. چنین اطلاعاتی باعث شده تا اوبر به یک data-mine بزرگ مانند گوگل، Visa،  MasterCard و فیسبوک تبدیل شود. شرکت ها می توانند از این اطلاعات برای بهبود و توسعه خدمات و یا فروش آنها به دیگر شرکت ها استفاده کنند.

Starwood

در سال ۲۰۱۵، اوبر مشارکت خود را با Starwood Hotels & Resorts اعلام کرد. به گفته اوبر، ۷۲ درصد از بیشتر ۲۹۰ شهری که اوبر در آنها سرویس می دهد، دارای یکی از هتل های Starwood است. تا سال ۲۰۱۷، یعنی زمانی که مشارکت این دو گروه به پایان رسید، اوبر هتل های مجموعه Starwood را به صورت پیشنهاد به مشتریانش بر روی نرم افزار معرفی می کرد. کاربران Uber می توانستند حساب های Starwood و Uber خود را همگام کنند و پس از تکمیل الزامات اقامت در هتل، به ازای هر یک دلار هزینه در هتل یک ستاره در اوبر دریافت می کردند.

همکاری با شهرداری

در گذشته، شهرداری بوستون و اوبر مشارکتی را برای کمک به حل مشکلات با استفاده از داده های ارائه شده توسط Uber اعلام کردند. اوبر با به اشتراک گذاری اطلاعات کاربران با شهرداری، به بهبود مدیریت شهری، کاهش ترافیک، توسعه حمل و نقل عمومی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک شایانی کرد. داده های ارائه شده از طریق Uber می تواند کمک زیادی به سیاست گذاران و برنامه ریزان شهری در درک الگوهای ترافیکی، زمان مقصد و مسیرهای پرترافیک داشته باشد که می تواند به تسهیل جریان ترافیکی شهر و کاهش آلودگی کمک کند.

در سال ۲۰۱۷، اوبر همچنین برنامه هایی را برای انتشار داده به برنامه ریزان شهری شهرهای مختلف اعلام کرد. براساس این اطلاعات، این داده ها می توانند جوامع را در مقایسه با شرایط سفر و چگونگی وقوع حوادث یا بسته شدن جاده ها که بر زمان سفر تاثیر می گذارند، آگاه کند. داده ها از طریق وب سایت Uber به برنامه ریزان شهری منتقل می شود، همچنین این داده ها به صورت رایگان در دسترس عموم افراد قرار می گیرد.

جمع بندی

اساسا دو نوع اطلاعات وجود دارد که می تواند توسط چنین شرکت هایی استفاده شود: نوع اول داده های یکپارچه ای هستند که تمام اطلاعات را در اختیار شرکت ها قرار می دهد اما اطلاعات شخصی افراد را پنهان می کند، نوع دوم اما اطلاعات شخصی را نیز افشا می کند. بنابراین تنها مشتریان، منبع درآمد برای شرکت ها نیستند، اطلاعات این مشتریان می تواند موجب درآمد اضافه برای شرکت ها شود. شرکت های کارت اعتباری، اپراتورهای تلفن همراه، سایت های جستجو یا شبکه های اجتماعی، دسترسی به داده های بزرگ مشتریان مانند تنظیمات پیشنهادی، رده سنی، الگوهای استفاده، مبلغ معامله و غیره را دراختیار دارند، که به طور پیش فرض این شرکت ها را به شرکت های بزرگ داده تبدیل می کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان