WhatsApp در سال ۲۰۰۹ توسط Brian Acton و Jan Koum به عنوان جایگزینی برای خدمات با کیفیت بالا متنی SMS ایجاد شد. این برنامه به کاربران اجازه می دهد که دفترچه تلفن خود را آپلود و به هر کسی که برنامه را نصب کرده است، بدون هیچ هزینه ای پیام ارسال کنند. این اپلیکیشن برای دستگاه های آیفون، اندروید، بلکبری، گوشی های ویندوز، گوشی های نوکیا و اخیراً دسکتاپ ها موجود است.

شرکت فیسبوک در ماه فوریه ۲۰۱۴، واتساپ را به مبلغ ۱۹ میلیارد دلار خرید و در ماه نهم سپتامبر، واتساپ درآمد زیادی برای فیسبوک تولید کرد. روز جمعه ۳۰ آپریل، بنیانگذار واتساپ Jan Koum جدایی خود را از این شرکت اعلام کرد. گزارش ها حاکی از ختلاف نظر  Koum با فیسبوک بر سرموضوع استفاده از اطلاعات شخصی کاربران WhatsApp به منظور ارسال تبلیغات هدفمند، بوده است. Koum و همراهانش، سالهاست که حامی حفظ حریم شخصی کاربران واتساپ هستند.

درصورتی که به دنبال بازاری مطمئن جهت خرید ارز دیجیتال با ویزا کارت یا مستر کارت هستید، کلیک کنید

در فوریه ۲۰۱۸، WhatsApp، ۱٫۵میلیارد کاربر داشت و دومین شرکت بزرگ فیس بوک بود بعد از namesake بود. به طوری که از Facebook’s messenger و Instagram پیشی گرفت و رتبه های سوم و چهارم را به آنها تخصیص داد. اما منبع درآمد WhatsApp چیست؟

همچنین بخوانید؛ چگونه UBER با فروش داده کسب درآمد می کند؟

یک دلار در یک زمان و فراتر از آن

پاسخ کوتاه به سوال فوق، یک دلار است. در برخی از کشورها این برنامه برای نصب، یک دلار دریافت می کرد و در سایر کشورها سال اول رایگان بود و در سال های آتی به ازای هر سال جدید یک دلار دریافت می کرد. به عبارتی هزینه اشتراک از کاربران می گرفت. در مدل هزینه اشتراک، با وجود ۷۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان، واتساپ به درآمد ۷۰۰ میلیون دلاری در سال دسترسی داشت.

در ماه ژانویه سال ۲۰۱۶، فیس بوک در سند ۱۰-Q گزارش کرد که چرا WhatsApp در طراحی بسیار محدود است، که آن هم به دلیل کاهش هزینه های اشتراک بود. پس از مدت کوتاهی WhatsApp در یک پست وبلاگی اعلام کرد که دوره اشتراک به پایان رسیده است و برنامه پیام رسان واتساپ رایگان است.

با این حال هنوز هیچ تبلیغی در برنامه وجود ندارد. این شرکت در همان سال نوشت: “از سال جاری، ابزارهایی را در WhatsApp امتحان خواهیم کرد که از طریق آن بتوان با سازمان و کسب و کارهای موردنظر در ارتباط بود”. هدف فیسبوک این است که مردم به طور مستقیم با بانک ها، خطوط هوایی و غیره ارتباط برقرار کنند.

اگرچه صورتهای مالی WhatsApp عمومی نیستند (فیس بوک گزارش درآمدی خود را به تفکیک شرکت اعلام نمی کند)، فوربس اما درآمد کل واتساپ را ۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ برآورد کرد به طوری که هر کاربر به طور میانگین ۴ دلار درآمد ایجاد می کند. بر اساس کنفرانس Q4 2017، مارک زوکربرگ- مدیرکل فیس بوک – در فوریه ۲۰۱۸، WhatsApp بیش از ۱٫۵ میلیارد کاربر و ۶۰ میلیارد پیام فرستاده شده در روز داشته است.

سایر اپ های SMS

دربسیاری از کشورها که هزینه ارسال SMS رایگان است، اپلیکیشن های پیامرسان بسیار محبوب هستند و با موفقیت کسب درآمد می کنند. WeChat – برنامه اس ام اس چینی دارای تبلیغات و همچنین بازی های آنلاین است. به طوری که در شش ماهه دوم ۲۰۱۶ بیش از ۶ میلیارد دلار درآمد داشته است. این برنامه دارای بیش از ۸۴۶ میلیون کاربر فعال است.

تمرکز بر رشد

به WhatsApp روزانه حدود یک میلیون کاربر (عمدتاً از آمریکای لاتین، هند و اروپا) اضافه می شود. باتوجه به محبوبیت برنامه های پیام رسان، با نصب یک طرف تمام دوستان طرف مقابل نیز برنامه را نصب می کنند. این کاربران در شبکه های اجتماعی نیز به تبلیغ پیامرسان محبوب خود می پردازند.

با افزایش نفوذ در بازار، واتساپ تبدیل به یک برنامه ضروری شده است و شاهد رشد کاربران است. برای مشاهده سایر مطالب مرتبط، اینجا کلیک کنید.

همه چیز در مورد پول است؟

برخی گمانه زنی ها این است که فیسبوک برای دسترسی به اطلاعاتِ بیشتر از مشتریان و شناخت الگوهای رفتاری آنها از طریق جمع آوری داده ها، WhatsApp را خریده است.

اطلاعات مکان های جغرافیایی به اشتراک گذاشته شده، ۶۰ میلیارد پیام ارسالی در روز و لیست تماس کاربران در سرورهای فیسبوک ذخیره و مدیریت می شوند. در حالی که مارک زوکربرگ قبلا قول داده بود که این داده ها برای بهبود هدف گیری مصرف کنندگان در تبلیغات فیس بوک مورد استفاده قرار نگیرند، مگر آنکه کاربر تنظیمات را تغییر دهد تا اطلاعات را با فیس بوک به اشتراک نگذارد.

رمزنگاری End-to-End مکالمات

این نوع رمزنگاری در پیامرسان هایی همچون اپل و واتساپ باعث شده است که هیچکس از جمله خود اپل و واتساپ به جزء فرستنده و گیرنده به پیام ها و مکالمات دسترسی نداشته باشد.

جمع بندی

آیا شما هم براین باورید که فیسبوک بیش از اندازه برای واتساپ سرمایه گذاری کرده است، واقعیت اما این است که واتساپ در هرصورت جریان درآمدی و نقدی خوبی برای فیسبوک به همراه داشته است و همچنان درحال رشد و توسعه است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان