منظور از نوسان، حرکات صعودی و نزولی قیمت است. هرچه نوسانات قیمت بیشتر باشد به معنای ناپایدارتر بودن بازار است و بالعکس. نوسانات بالاتر به این معنا هستند که قیمت می‌تواند در مدت‌زمان کوتاهی در هریک از جهت‌ها به‌طور چشمگیری تغییر کند.

آیا بازار سهام واقعاً ناپایدار است؟

بله؛ گاهی اوقات بازار سهام ناپایدار است اما میزان نوسانات بازار در طول زمان تنظیم می‌شود. در کوتاه‌مدت قیمت سهام تمایلی به حرکت بر روی یک خط مستقیم ندارد. نمودار روزانه قیمت سهام مانند یک رشته‌کوه با مقادیر زیادی قله و دره است که دلیل آن نوسانات روزانه قیمت است. بااین‌حال در بلندمدت و در بازه زمانی ماهانه و سالانه سطح قله‌ها و دره‌ها به‌تدریج صاف می‌شوند.

به این معنی که اگر شما در حال برنامه‌ریزی برای نگهداری طولانی‌مدت (بیش از چند سال) سهام هستید، نوسانات بازار بر قیمت سهم شما تأثیر چندانی ندارد اما برای سهام‌داران کوتاه‌مدت نوسانات می‌توانند شدید باشند. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

چگونه نوسانات بر سرمایه‌گذاران کوتاه و بلندمدت تأثیر می‌گذارد

در برخی موارد، نوسانات کوتاه‌مدت به‌عنوان یک اتفاق خوب، به‌ویژه برای معامله گران فعال، بشمار می‌رود. به این دلیل که معامله گران فعال، از نوسانات کوتاه‌مدت در بازار اوراق بهادار سود می برند-هرچه نوسانات یا تغییرات قیمتی بزرگ‌تر باشد، سود بالقوه هم بیشتر می‌شود. البته به همین میزان ریسک از دست دادن سرمایه هم بیشتر می‌شود، اما فعالان بازار یا سفته‌بازان (سفته‌باز یک اصطلاح در علم مهندسی مالی است و به افرادی گفته می‌شود که در کوتاه‌مدت با پذیرش ریسک بالا، کسب سود می‌کنند) برای کسب سود بیشتر این ریسک را می‌پذیرند.

از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران بلندمدت نیازی ندارند که نگران این نوسانات روزانه باشند. تا زمانی که روند کلی بازار صعودی است، سرمایه‌گذاران بلندمدت دلیلی برای نگرانی ندارند همان‌طور که سرمایه‌گذاران هوشمند این موضوع را درک کرده‌اند. یکی از دلایل اصلی این است که در بلندمدت بسیار از افراد در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند.

(برای اطلاعات بیشتر در رابطه با بازار سهام، نحوه خریدوفروش اوراق و دیگر اطلاعات مرتبط با این بازار مالی کلیک کنید)

منبع: گروه مشاوران مالی سامان