مایکروسافت اکسل در سال 1985 بهره برداری شد و از آن زمان تا به امروزبه مهمترین برنامه رایانه ای شرکت ها در سراسر جهان تبدیل شده است. شما نیز باتوجه به نیازتان از اکسل استفاده می کنید. در دنیای تجارت و کسب و کار، هر صنعتی می تواند از قدرت فوق العاده اکسل بهره ببرد. اکسل ابزاری قدرتمند است که به فرآیندهای تجاری در سراسر جهان کمک می کند. خواه برای تجزیه و تحلیل سهام یا کارگزاری ها، بودجه بندی یا برای ساماندهی لیست فروش مشتریان می توان از اکسل بهره برد. (دانلود کنید؛ مدل تحلیل تکنیکال اکسل با تست استراتژی معاملاتی).

تامین مالی و حسابداری

خدمات مالی و حسابداری مالی یکی از حوزه های مالی است که به صفحه گسترده اکسل بیشترین اعتماد را کرده است و از آن به شدت استفاده می کند. در دهه 1970 و اوایل دهه 1980، تحلیلگران مالی هفته ها با اجرای فرمول های پیشرفته چه به صورت دستی و چه در برنامه هایی مانند IBM’s Lotus 1-2-3 سعی در توسعه مدل های مالی داشتند. اکنون شما می توانید مدل سازی های پیچیده تری را در عرض چند دقیقه با اکسل انجام دهید. (دانلود کنید؛ مدل پیشبینی مالی – اکسل).

با قدم زدن در دفاترحسابداری شرکت ها متوجه می شوید که صفحات اکسل که مملو از نوشته و اعداد هستند در صفحه نمایش کارشناسان باز هستند. به طوری که کاربردهایی همچون ترسیم وضعیت مالی، نتایج مالی، بودجه بندی و پیش بینی را برای این دفاتر به همراه دارد.

شروع

اکثر کاربران می دانند که اکسل می تواند جداول VLOOKUP ،INDEX-MATCH-MATCH و جداول محوری را با عملکردهای پیشرفته IF بدست آورد. (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اکسل در مباحث مالی اینجا کلیک کنید).

بازاریابی و مدیریت محصول

درحالی که مدیران بازاریابی محصولات و مهندسی فروش به دنبال آموزش کارشناسان جهت تحلیل و پیش بینی بازارها و محصولات هستند، Excel و توابع آن می توانند در زمان و سرمایه صرفه جویی کند و در اموری همچون طبقه بندی مشتریان، اجرای بوم کسب و کار، اجرای مدل های خطی و غیرخطی ریاضی و سایر روش های پیش بینی به کمک مدیران بیایند. (همچنین بخوانید؛ فرمول محاسبه بازده دارایی‌ها ROA در اکسل چیست).

با استفاده از Pivot table، کاربران می توانند به سرعت و به راحتی خلاصه داده های مشتری و فروش را بر اساس معیارهای گوناگون انتخاب و بررسی کنند.

مدیریت منابع انسانی

در حالی که سیستم های قوی پایگاه داده مانند Oracle ،SAP وQuickbooks می توانند برای مدیریت حقوق و دستمزد همچنین اطلاعات کارمندان مورد استفاده قرار گیرند، تهیه خروجی از داده های آن ها و اضافه کردن آن ها به اکسل، به کارشناسان امکان کشف روندها، خلاصه هزینه ها و ساعت ها و مدت پرداخت ماهانه و یا سالانه را می دهد همچنین باعث می شود به درک بهتری از سیستم جذب و حقوق و دستمزد برسند.

متخصصان منابع انسانی و کارگزینی می توانند از Excel برای ایجاد یک صفحه گسترده شامل داده های کارکنان استفاده کنند و دقیقاً دریابند که هزینه ها از کجا می آیند. بنابراین می توانند به بهترین وجه برای آینده برنامه ریزی کنند و پایش های دوره ای اثربخش داشته باشند.

همچنین بخوانید؛ سرمایه‌گذاری خود را با اکسل بهبود دهید

شما می توانید هرکاری با اکسل انجام دهید

اکسل در کسب و کار هیچ محدودیتی ندارد و در ادامه برخی از کاربردهای آن به صورت خلاصه آمده است:

  • هنگام برنامه ریزی تیم برای حضور در یک رویداد ورزشی، می توانید از Excel به منظور ردیابی لیست RSVP و پایش هزینه های آن استفاده کنید.
  • اکسل به منظور پیش بینی درآمد های جدید و رشد نرخ درآمد و مشتری قابل استفاده است.
  • هنگام برنامه ریزی برای تقویم وبسایت می توانید از صفحه گسترده اکسل به منظور ذکر رویدادها و تاریخ استفاده کنید.
  • هنگام ایجاد بودجه برای یک محصول کوچک، می توانید دسته بندی هزینه ها را در یک صفحه گسترده لیست کنید، ماهانه آن را به روز و یک نمودار ایجاد کنید تا نشان دهد محصول تا چه اندازه به بودجه نزدیک شده است.
  • می توانید بر اساس حجم خرید ماهانه محصول، تخفیف های مشتریان را محاسبه کنید.
  • می توان درآمد حاصل از فروش براساس مشتری و گروه محصول را مقایسه کرد تا به روابط بین داده ای به منظور مدیریت جریان نقدی رسید.
  • استفاده از نسبت های مالی پیچیده.

همچنین بخوانید؛ تحلیل سریع سرمایه‌گذاری با نسبت‌های مالی

اکسل جایی نمی رود

اکسل به هیچ کجا نمی رود و مشاغل همچنان از اکسل به عنوان ابزاری اصلی برای کارکردها و برنامه های متنوع اعم از پروژه های انفورماتیک تا منابع انسانی و زنجیره تامین استفاده می کنند.

دانش کار با نرم افزار اکسل برای متخصصان ضروری است و افزایش این دانش می تواند منجر به ایجاد موقعیت های شغلی بهتر شود. اکسل ابزاری قدرتمند است اما به تنهایی نمی تواند کار کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان