بهترین طرح‌های مالی ربطی به انجام نشدنی‌ها توسط شما ندارند، بلکه یک طرح مالی مناسب با توانمندی‌ها و آنچه برای شما اهمیت دارد، تطابق دارد. به‌جای داشتن احساس سردرگمی در مورد تصمیم‌گیری‌ها و پیچیدگی‌های دنیای مالی، یک طرح و برنامه صحیح مدیریت ثروت می‌تواند احساس آرامش خاطر در خصوص به‌کارگیری استراتژی‌های مشخص در موقعیت‌های خاص برای شما به ارمغان آورد.

طرح و برنامه مدیریت ثروت چیست؟

یک برنامه مدیریت ثروت شامل تعداد زیادی از استراتژی‌های آزمون شده موفق و ناموفق است و داده‌های این استراتژی‌ها را به‌صورت یک سند شرح می‌دهد و موارد زیر را ارائه می‌دهند:

  • سه یا چهار فاکتوری که بسیار مهم هستند
  • اقداماتی که باید انجام شوند
  • یادآور این موضوع که چرا این موارد را انجام می‌دهید

همانند بازار سهام، هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند. رویدادهای زندگی مانند تولد نوزاد یا مرگ و یا مسائل پزشکی می‌توانند بهترین برنامه‌ریزی‌های مالی را هم از بین ببرند. بنابراین مهم است که نه‌تنها در مورد برنامه‌ریزی ثروت، بلکه در برنامه‌ریزی زندگی نیز انعطاف‌پذیر بود.

گام‌های مؤثر اما حیاتی روزمره که منجر به زندگی سالم مالی می‌شوند، مانند حفظ نرخ بالای پس‌انداز، پرداخت بدهی‌ها و اجتناب از بدهی‌های کارت اعتباری، باعث انعطاف‌پذیری مالی و شخصی شما می‌شوند و این انعطاف زمانی که زندگی در منحنی پر نوسان خود قرار می‌گیرد به شما کمک کند. (همچنین بخوانید؛ سلامت مالی را بخشی از برنامه زندگی خود قرار دهید)

در ادامه برخی از جنبه‌های حیاتی برای به خاطر سپردن موقعیت‌های بحرانی مالی آمده است:

برنامه‌ریزی ثروت یک فرایند پیوسته است

همان‌طور که زندگی شما تکامل می‌یابد، برنامه‌های ثروت نیز باید تکامل یابند. تمرکز شما در سنین ۲۰ و ۳۰ سالگی در چیست و در سنین ۴۰ و ۵۰ سالگی به چه چیزهایی توجه نمی‌کنید. به برنامه‌های امروز که ممکن است تأثیر منفی بر زندگی مالی آینده شما داشته باشند، سفت‌وسخت نچسبید. در صورت تغییر سن، اولویت‌های خود را تغییر دهید تا برنامه ثروت بروز شود.

اهداف در اولویت دوم قرار دارند

بسیاری از اهداف زندگی یک‌شبه تغییر می‌یابند. به‌طور مثال تصمیم داشتید بچه نداشته باشید اما یک‌شبه این تصمیم توسط نظر همسرتان تغییر می‌یابد. این بدان معنا نیست که اهداف خود را سرکوب کنید، بلکه اگر اهداف، خواسته واقعی شما هستند می‌توانند باکمی تأخیر هم‌دست یافتنی باشند. (برای دریافت برنامه مالی باتوجه به اهداف خود اینجا کلیک کنید)

نمی‌توانید برای همه‌چیز آماده‌باشید

آیا تابه‌حال تغییر شغلی اجباری‌ داشته‌اید که انتخاب شما نبوده است؟ ممکن است هیچ‌گاه برای تغییرات زندگی آمادگی نداشته باشید. بااین‌حال می‌بینیم کسانی را که در تحولات زندگی، قوی ماندند و با اراده ادامه دادند. با ذهن و روح سالم و یک سیستم پشتیبان قوی می‌توان به هر تغییری غلبه کرد.

کلید این است که یک برنامه مدیریت ثروت انعطاف‌پذیر بر اساس اهداف مالی شخصی خود داشته. ترکیب موارد فوق می‌تواند آرامش ذهنی برای شما ایجاد کند تا بتوانید پول بیشتری بسازید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان