یک رویکرد استراتژیک برای مدیریت امور مالی شما انجام دادن تمام موارد مرتبط با مدیریت مالی زندگی شخصی به‌طور منظم است، اما منظم‌ترین افراد هم فرصت تدوین و پایش طرح و برنامه مالی سالانه را ندارند. بهترین زمان ‌برای شروع مدیریت امور مالی زندگی شخصی ۱۲ سالگی است، یعنی زمانی که دانش‌آموز هستید و مشخص می‌کنید که در ۱۲ سال آینده به چه اهدافی می‌خواهید برسید.

حتی اگر نسبت به برنامه فعلی مالیتان احساس خوبی دارید و از آن راضی هستید، اگر دریابید که برنامه سالانه مالی چقدر می‌تواند در پیشرفت و افزایش دقت تصمیم‌گیری‌های مالی شما تأثیرگذار باشد، نگاهتان تغییر خواهد کرد. (جهت تهیه برنامه مدون مالی به صورت آنلاین اینجا کلیک کنید).

برنامه مالی سالانه چیست؟

طرح مالی سالانه یک نقشه یا راهنما از وضعیت فعلی مالی شما است، اهداف مالی‌تان به چه صورتی است و چه رویکردهایی را جهت رسیدن به اهداف مالتان نیاز دارید. این طرح هر جنبه از زندگی مالی شما از سرمایه‌گذاری‌ها گرفته تا مالیات و پس‌اندازِ دورانِ بازنشستگی را در نظر می‌گیرد. درحالی‌که نقطه شروع برنامه مالی سالانه با توجه به سن، درآمد، دارایی‌ها و بدهی‌ها می‌تواند متفاوت باشد، اما مهم‌ترین اجزای یک طرح مالی سالانه همواره یکسان است. اگر به‌طور دقیق نمی‌دانید این طرح شامل چه مواردی می‌شود، ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

رویدادهای زندگی

رسیدن به رویدادهای خاص در زندگی مانند ازدواج و به دنیا آمدن فرزند، دلایل روشنی هستند از اینکه برنامه مالی باید بازنگری شود. به‌طور مثال اگر فرزندان شما در سن نوجوانی به سر می‌برند باید در برنامه مالی خود پس‌انداز تحصیل آنها را دیده باشید. زمانی که فرزندانتان به سن جوانی می‌رسند باید هزینه‌های دانشگاه آنها پرداخت شود. از سوی دیگر اگر به‌تازگی ازدواج‌کرده باشید باید مقدار بیشتری پول نقد برای خریدهای اولیه و تعمیرات و بهبود منزل در نظر بگیرید. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

اینکه طی یک سال گذشته در چه موقعیت مالی‌ای با توجه به رویدادهای پیش‌آمده در زندگی و کارتان، قرارگرفته‌اید بر برنامه مالی شما تأثیر می‌گذارد. (برای دریافت خدمات مشاوره‌ای ما اینجا کلیک کنید). همچنین بازنشستگی یکی دیگر از رویدادهای خاص زندگی است که باید موردتوجه قرار گیرد.

بازنشستگی و سرمایه‌گذاری

درواقع صرفه‌جویی برای دوران بازنشستگی باید اولویتِ برنامه مالی در هر سنی باشد، اما متأسفانه این موضوع اغلب نادیده گرفته می‌شود. هرچند درصد بسیار کمی از افراد برای دوران بازنشستگی خود پس‌انداز کرده‌اند. بااین‌حال پس‌انداز، یک برنامه مالی نیست بلکه یکی از اجزای آن است.

در طرح مالی باید پس‌انداز بازنشستگی و نحوه استفاده اثربخش از آن مورد بازبینی قرارگرفته باشد. به‌عنوان‌مثال اگر در حال حاضر حق بیمه بازنشستگی می‌پردازید باید این مورد را در نظر بگیرید که آیا در زمان بازنشستگی این حقوق برای شما کافی است.

اگر حساب بازنشستگی ندارید می‌توانید از طرح‌های خود اشتغالی به‌منظور پرداخت حق بیمه و یا گزینه‌های سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه با سررسید چندساله استفاده کنید.

موجودی حساب شما، چه در حساب پس‌انداز و چه میزان سرمایه‌گذاری‌هایتان باید در طرح مالی عنوان شود. بدیهی است که حساب‌های بازنشستگی هم باید در طرح مشخص شوند.

فراتر از اینکه حساب بازنشستگی دارید یا خیر باید ببینید دارایی‌هایتان به چه صورت به گزینه های مختلف تخصیص داده می‌شوند. مهم است به این موضوع توجه داشته باشید که پولتان را صرف چه مواردی می‌کنید. به گزینه‌های سرمایه‌گذاری پیش رو و یا انجام‌شده دقت داشته باشید. ممکن است زمان فروش اوراق فرابورس فرارسیده باشد و یا نیاز داشته باشید تا حق بیمه پرداختی خود را افزایش دهید. علاوه براین اگر در بازار سهام حساب کارگزاری دارید باید تنوع و تعادل سبد سرمایه‌گذاری خود را بازبینی کنید.

درنهایت باید به فکر افزایش موجودی حساب‌های بازنشستگی با گزینه‌های دیگرِ سرمایه‌گذاری باشید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید یک ملک بخرید و اجاره دریافتی را در حساب خود پس‌انداز کنید. و یا اگر امکان افزایش درآمد از طریق کسب‌وکار جانبی یا نیمه‌وقت رادارید، کسب‌وکارتان را توسعه دهید. (همچنین بخوانید؛ مزایای داشتن یک شغل نیمه‌وقت در منزل).

پس‌انداز برای مواقع اضطراری

درحالی‌که پس‌انداز برای دوران بازنشستگی بخشی بزرگ از برنامه‌ریزی مالی است، نمی‌توانید اهداف پس‌اندازی دیگر خود را نادیده بگیرید.

اگر هنوز یک حساب پس‌انداز اضطراری ندارید و یا مبلغ آن به مقدار کافی نیست، یک حساب سپرده برای این منظور افتتاح و یا مبلغ موجودی باقی‌مانده آن را افزایش دهید.

ابزارهای برنامه‌ریزی مالی

برای این منظور نرم‌افزارهای مشخصی در بازار وجود دارند. اگر هم‌اکنون از یکی از همین نرم‌افزارها برای برنامه‌ریزی مالی خود بهره می‌برید، بررسی کنید که آیا این نرم‌افزار پاسخگوی نیازهای شما است. نرم‌افزارهای مختلف را می‌توانید ازنظر عملکردی با یکدیگر مقایسه کنید.

بین برنامه‌های ایجاد طرح بودجه رایگان و اپلیکیشن های تهیه برنامه مالی پولی، می‌توانید گزینه‌های بسیار مناسبی را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

اهداف پس‌اندازی سال آینده

در برنامه مالی، به گذشته، حال و آینده خود توجه داشته باشید. چشم‌انداز مالی خود را در نظر بگیرید. هزینه‌های آتی خود را بر اساس داده گذشته خود پیش‌بینی و مقدار پس‌انداز موردنیاز آتی را برآورد کنید.

با کل مبلغی که می‌خواهید برای یک سال پس‌انداز کنید شروع کنید سپس این مبلغ را به دوره‌های ماهانه و یا هفتگی تقسیم کنید. این امر به شما دید بهتری از وضعیت پس‌اندازی فعلی و مقصد آتی شما در این مورد می‌دهد.

جمع‌بندی

تدوین یک طرح مالی می‌تواند زمان‌بر باشد و شمارا با حقیقت‌های مالی‌ای روبه‌رو کند که مدت‌ها از آنها اجتناب کردید اما درنهایت این کار ارزشش را دارد. زمانی که طرح مالی تکمیل شد می‌توانید تصمیم‌گیری‌های مشخص مالی را آغاز کنید تا مطمئن شوید به اهداف درج شده در برنامه مالی می‌رسید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان