همان‌طور که روند ناپایدار ارزهای دیجیتال در سال جاری به دلیل تهدید به وضع مقررات سخت‌گیرانه دولت‌ها برای معاملات این ارزها، وضعیت نزولی به خود گرفته است، خبرهای بدتری هم در پایان ساعت اداری جمعه از بانک مرکزی هند RBI به گوش رسید به‌طوری‌که این بانک مقرر کرده است تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی سه ماه فرصت دارند تا به تمام معاملات خود با ارزهای دیجیتال را پایان دهند. بانک مرکزی پاکستان SBP هم همین قانون را برای بانک‌ها و مؤسسات مالی این کشور وضع کرد. (همچنین بخوانید؛ انقلاب ارزهای دیجیتال: جایگزینی پول نقد؟)

بیانیه RBI که به بانک‌ها و مؤسسات مالی هند ابلاغ‌شده است، می‌تواند یک مانع بزرگ برای مردم دومین کشور پرجمعیت جهان باشد که امیدوارند به بازار جهانی ارز دیجیتال بپیوندند. درحالی‌که در بیانیه بانک مرکزی هند آمده است” ارزهای دیجیتال توان بالقوه برای بهبود کارایی سیستم مالی رادارند”، اما نگرانی اصلی RBI  که در همین بیانیه قیدشده است در رابطه با موضوع حفاظت از حریم شخصی مصرف‌کنندگان و موارد مرتبط با پول‌شویی است.

مقررات خریدوفروش

در بیانیه SBP به‌وضوح نوشته‌شده است که معاملات ارزهای دیجیتال غیرقانونی است و دولت پاکستان آن را تائید کرده است، همچنین آمده است که SBP به هیچ بانک، نهاد یا موسسه‌ای مجوز خریدوفروش ارز دیجیتال/کوین یا توکن را نداده است.

هر دو کشور، آسیب‌های واردشده ناشی از هیجانات معاملات ارز دیجیتال در سال گذشته را دیده‌اند. به‌عنوان‌مثال، ارز دیجیتال OneCoin که بعداً مشخص شد یک طرح پونزی بوده است تأثیر زیادی بر دارایی شهروندان و تنش‌های این بازار گذاشت. (همچنین بخوانید: ۵ نکته مهم در مورد ارزهای دیجیتال که باید بدانید). درحالی‌که مقامات هندی ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال را صادر کرده‌اند، قانون و محدودیت‌های جدیدی برای معاملات و سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال در سراسر جهان (به‌طور مثال در کشورهای کره جنوبی، چین و آمریکا) وضع‌شده است.

قیمت بیت کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان ازنظر ارزش بازاری، به کمتر از ۶ هزار دلار رسیده است. قیمت $۶,۷۵۹,۳۲ برای هر بیت کوین در ۳:۴۶ UTC دوشنبه گذشته، نشان از کاهش ۶۶ درصدی نسبت به قیمت ۲۰ هزار دلاری بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ دارد. بر اساس آمار CryptoCompare، قیمت بیت کوین در بازار هند نسبت به روپیه ۲۷% کاهش را تجربه و حجم معاملات در بازار این کشور به‌شدت افت کرد. (همچنین بخوانید؛ بیت کوین بی ارزش است!).

برای آشنایی بیشتر با ارزهای دیجیتال و معاملات آن کلیک کنید.

منبع: گروه مشاورن مالی سامان