افراد معمولاً نقش یک برنامه ریز مالی  یا مهندس مالی را با مشاغل مشابه دیگر مانند مشاور مالی اشتباه می گیرند. اگرچه ممکن است شباهتهایی بین این مشاغل وجود داشته باشد، اما تفاوتهای اساسی نیز وجود دارد. مشاور مالی معمولاً کسی است که به مردم کمک می کند پول خود را مدیریت کنند، در حالی که یک برنامه ریز مالی برنامه های مالی شخصی را برای مشتریان خود تهیه می کند. هر دو حرفه ممکن است در زمینه سوابق تحصیلی و نامگذاری هایشان متفاوت باشند. برنامه ریزان مالی ممکن است دارای تخصص ویژه ای نیز باشند. اگر در فکر تبدیل شدن به یک برنامه ریز مالی هستید، نکات اساسی وجود دارد که باید درباره آنها فکر کنید. آیا تحصیلات و مهارت های لازم برای موفقیت را دارید؟ آیا این مسیر شغلی مناسب شماست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه ریزی مالی به ادامه مطلب بروید.

همچنین در خصوص تفاوت های مشاور مالی و کارگزار هم می توانید اینجا کلیک کنید.

برنامه ریزان مالی: مبانی

برنامه ریزان مالی به مردم کمک می کنند تا پول خود را هنگام مرتب سازی امور مالی خود مدیریت کنند. آنها مانند مشاوران مالی به مشتریان خود در توسعه اهداف مالی در بلندمدت کمک می کنند. این متخصصان مرحله زندگی مشتریان خود، تحمل ریسک ، همراه با سرمایه گذاری های بالقوه را ارزیابی می کنند.

برنامه ریزان مالی همچنین با کمک به مردم در زمینه انتخاب سرمایه گذاری ، بیمه و سایر محصولات مالی، امرار معاش می کنند. از آنجا که بسیاری از برنامه ریزان مالی در زمینه های خاصی نیز تخصص دارند ، ممکن است خدمات متناسب با مشتری خود را ارائه دهند. برخی از این خدمات شامل برنامه ریزی بازنشستگی ، تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری، برنامه ریزی املاک ، برنامه ریزی مالیاتی و برنامه ریزی آموزشی می شود.

یافتن مشتریانی که به این دسته از خدمات احتیاج دارند و ایجاد یک پایگاه مشتری برای تجربه موفقیت به عنوان یک برنامه ریز مالی بسیار مهم است.چرا که مراجعه از مشتریان راضی منبع مهمی از تجارت جدید است. چه با برگزاری سمینارها یا سخنرانی مشتریان جدیدی پیدا کنید ، چه از طریق ارتباطات اجتماعی یا تجاری و یا صرفاً با تماس، آنها را باید پیدا کنید.

داشتن یک شبکه اجتماعی یکی از دلایلی است که بسیاری از برنامه ریزان مالی موفق پس از کار در مشاغل مرتبط مانند حسابداری ، حسابرسی ، نماینده فروش بیمه ، وکیل یا اوراق بهادار ، کالا و نمایندگی فروش خدمات مالی وارد این حوزه می شوند.

الزامات آموزشی

کارفرمایان برنامه ریزی مالی، به دنبال داوطلبانی هستند که دارای مدرک لیسانس حسابداری ، مالی ، اقتصادی ، بازرگانی ، ریاضیات یا حقوق باشند. دوره های سرمایه گذاری ، مالیات ، برنامه ریزی املاک و مدیریت ریسک نیز مفید است. برنامه های برنامه ریزی مالی به طور گسترده ای در موسسه ها و دانشگاه ها در دسترس است.

مشاوران در کجا کار می کنند؟

بیش از نیمی از مشاوران مالی در شرکت های مالی و بیمه از جمله کارگزاران اوراق بهادار و کالا ، بانک ها ، شرکت های بیمه و شرکت های سرمایه گذاری مالی کار می کنند. با این حال ، از هر 10 مشاور مالی شخصی ، چهار نفر به صورت خود اشتغالی در مناطق شهری مشغول به کار هستند.