صنعت مخابرات با سرعت باورنکردنی پیشرفت کرد و باتوجه به ضرورت، از تکنولوژی های مدرن بهره برده است. همانطور که محاسبات و ارتباطات ادغام شده اند، صنعت مجبور شده است با بحث درباره حریم خصوصی و مالکیت داده ها مقابله کند و شرکت های بزرگ به زودی به غول های امروزی تبدیل می شوند.

به طوری که به تازگی شاهد ادغام AT & T و Time Warner بوده ایم. ادغامی که ممکن است صنعت ارتباطات و مخابرات را متحول کند. این ادغام فرصتی مشابه مانند همکاری شرکت هایی همچون آمازون و نتفیلیکس است. مهم نیست که چه شرکت هایی باهم ادغام می شوند، مهم این است که تغییر و تحولات صنعت ارتباطات، تمام نشدنی است.

در عین حالی که فناوری، مخابرات را تجهیز می کند، نوع و شکل ارتباطات به سرعت تغییر می کند و استانداردهای قدیمی به چالش کشیده می شوند. سیم کارت، یکی از تجهیزات اساسی تلفن های همراه است که باتوجه به ارائه راهکارهای دیجیتال قابل توجه، توانسته است در صنعت ماندگار باشد. باکمک مفاهیم جدید مانند بلاکچین، ممکن است نسل بعدی گوشی های تلفن همراه، ظاهری آشنا داشته باشند اما تکنولوژی آنها یک جهش عظیم به سمت جلو داشته باشد.

ترکیب فناوری ارتباطات با Blockchain

تکنولوژی بلاکچین همچنان در حال رشد و گسترش است. شبکه توزیع شده بلاکچین یک سیستم سازماندهی شده متشکل از گره (نود)ها-یا کاربران- آزاد است که به ازای دراختیار گذاشتن منابع پردازشی با شبکه، پاداش دریافت می کنند. سیستم یکپارچه غیرمتمرکز بلاکچین، ایده توسعه سیستم عامل، ذخیره سازی غیر متمرکز و بانک های خودکار را ارائه داده است. مهمتر از همه این موارد، تکنولوژی بلاکچین می تواند سیستم گوشی های هوشمند را تغییر دهد.

علیرغم تمام امکانات گوشی های تلفن هوشمند امروزی، تکنولوژی زیرساختی آن ها بسیار قدیمی است. اکثر گوشی های هوشمند هنوز از سیم کارت (Subscriber Identity Module) استفاده می کنند که یک کارت حافظه فیزیکی است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ معرفی شد. سیم کارت، اطلاعات مربوط به هویت و شبکه تلفن همراه هر کاربر را ذخیره می کند، از جمله شماره تلفن، نام، اپراتور مخابرات و سایر اطلاعات. سیم کارت ها یک راه ساده برای ارتقاء تلفن ها هستند چرا که به سادگی از دستگاه جدا و به یک سیستم جدید متصل می شوند.

درحالی که دیگر سخت افزارهای ذخیره حافظه با پیشرفت تکنولوژی رشد کرده اند-از بازی های ویدئویی تا کارتریج های دیجیتال و دانلود های الکترونیک- سیم کارت ها هنوز مانند اولین روزی که ارائه شدند، دست نخورده باقی مانده اند. درحال حاضر تکنولوژی سیم کارت توسط eSIM که گوگل معرفی کرده است، به چالش کشیده شده است. باکمک بلاکچین، سیم کارت ها می توانند رشد چشمگیری در صنعت دیجیتال داشته باشند.

تکنولوژی eSIM و Blockchain بازارهای جدید ایجاد می کنند

eSIM اساساً همان نرم افزاری است که اطلاعات را به عنوان یک سیم کارت معمولی نگه می دارد، اما به جای یک تراشه فیزیکی، در یک ماژول دیجیتال قرار گرفته است. اپل در حال حاضر این تکنولوژی را در محصولات Apple Watch  و iPad قرار داده است. که باریک تر و کوچکتر از تمام کارت های حافظه است. این خدمات به منظور حذف ارائه دهنگان شبکه های ارتباطی توسعه یافته اند، به طوری که اپل و گوگل محصولات مجهز به eSIM را که نیازی به اپراتور مخابراتی نداشت فروختند. کاربران این دستگاه ها می توانند از هر تعداد سرویس دهنده مخابراتی به منظور دریافته بسته اینترنت و یا Wi-Fi جهت ارتباطات خود استفاده کنند.

مصرف کنندگان همچنین با eSIM، پول خود را صرفه جویی می کنند، که یک تهدید برای ارائه دهنگان مخابراتی است که هزینه نصب و راه اندازی و بسته های مصرفی را دریافت می کنند. اگر شرکت هایی همچون گوگل و اپل بتوانند این فناوری را به منظور حذف جریان نقدی توسعه دهند، بسیار آسان تر خواند توانست که تکنولوژی خود را با بلاکچین ادغام کنند. KeepGo این ادغام را به زودی به رسمیت می شناسد و برنامه آن را شروع می کند.

به زودی، دستگاه های مجهز به eSIM قادر به اتصال به شبکه توزیع شده KeepGo خواهند بود، در این صورت کاربران می توانند از برنامه های داده ای بیشتر با شفافیت بیشتر لذت ببرند. به جای پرداخت پول جهت دریافت خدمات به شخص ثالث، کاربران می توانند ارائه دهندگان خدمات را در شبکه غیر متمرکز انتخاب کنند. به این صورت که کاربران دیگر ارائه دهنده هستند و داده های خود را با دیگران از طریق Exchange Megabit Decentralized KeepGo به اشتراک می گذارند.

به همین ترتیب خدمات مبتنی بر بلاکچین در بخش های جدیدی از بازار ظاهر می شوند. به عنوان مثال Dent Wireless، سرویسی را ارائه می دهد که به کاربران اجازه می دهد داده های تلفن همراه را به طور مستقیم بر روی تلفن های همراه خود خریداری کنند. QLink، یکی دیگر از پیشگامان ارتباطات در زمینه ارتباطات بلاکچین است که زیرساخت های اشتراک گذاری Wi-Fi و خدمات سازمانی را ایجاد کرده است.

شرکت Tencent، شرکت فناوری عظیم چینی، برای چارچوب TUSI جدید خود به بررسی eSIM ها میپردازد. همراه با شرکت چینی Unicom، شرکت TUSI در حال توسعه موازی eSIM است که امنیت اطلاعات دیجیتال و احراز هویت را از طریق تقسیم داده های غیر متمرکز و شفاف فراهم می کند.

مبارزه برای آینده

eSIM و blockchain تکنولوژی نوینی هستند که زیرساخت سنتی را باچالش می کشند، با این حال آنها با مقاومت قابل توجهی از سمت بازیکنان صنعت مواجه هستند. با این حال به لطف مصرف کنندگان که نوآوری های جدیدی در سیستم بلاکچین ایجاد کرده اند، صنعت مخابرات نیز ملزم به رشد در این حوزه شده است.

منبع: دانشنامه مالی سامان