حساب پس‌انداز صدمیلیونی آن چیزی نیست که به دنبال آن باشید. با یک حساب‌وکتاب ساده درمی‌یابید که صد میلیونِ ۵ سال پیش، امروز بسیار کم‌تر از ۱۰۰ میلیون ارزش دارد. تورم زمانی به وجود می‌آید که پول شما قدرت خرید کم‌تری نسبت به دوره گذشته دارد. اکثر افراد متوجه رشد تدریجی تورم می‌شوند. زمانی که این جمله را در رستوران از میزهای دیگر می‌شنوم؛ ” این غذا قبلاً ارزان‌تر نبود؟” بعد دست‌هایشان را به هوا می‌برند و می‌گویند تورم!.   باوجودی که تورم معمولاً به‌تدریج (و نه همیشه) به وقوع می‌پیوندد، اما تأثیر ترکیبی آن بر روی ارزش پس‌انداز و سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند امید به استقلال مالی فردی را از بین ببرد.

بسیاری از افراد بدون برنامه‌ریزی برای تورم خود را شکسته می‌بینند. فرض کنید من برای دوران بازنشستگی‌ام به مبلغ بیست میلیون نیاز دارم. این‌یک اطلاعات حیاتی است که می‌تواند من را به‌موقع نجات دهد، اما با توجه به اینکه تا رسیدن به بازنشستگی سال‌های زیادی مانده است به‌احتمال‌زیاد در زمان بازنشستگی متوجه می‌شوم که مبلغ ارزشی ندارد.

در ادامه چند مورد از رویکردهای مبارزه با تورم بیان شده است:

از تأثیر تورم بر زندگی مالی خود آگاه شوید

آگاهی از تورم به شما این امکان را می‌دهد که در برنامه مالی خود زمینه‌سازی کنید. بسیاری از اهداف زندگی شما ممکن است به ارزش خدمات، دارایی و یا کالا مرتبط باشد. به‌استثنای تکنولوژی، تورم معمولاً تمام کالاهایی که در طول روز خریداری می‌کنید تحت تأثیر قرار می‌دهد. تورم نه‌تنها بر اقلام روزمره بلکه بر اقلام بزرگ‌تر مانند ملک نیز تأثیر می‌گذارد درنهایت این عرضه و تقاضا در بازار آزاد است که پیش‌ران اصلی قیمت‌ها است. (بیشتر بخوانید؛ چگونه تورم بر ارزش دارایی شما تأثیر می‌گذارد).

اگر از عواقب آن آگاه هستید، تقاضای افزایش حقوق کنید

میانگین درآمد کارفرمایان در دوران عادی اقتصادی رشد را تجربه می‌کند و در دوران تورم نیز این رشد بیشتر هم می‌تواند باشد. به این معنی که افزایش حقوق شما در زمان تورم می‌تواند شرایط برابر با قبل از تورم را ایجاد کند. اگر در موقعیتی که تقاضای افزایش حقوق کنید، قرار ندارید از خودتان بپرسید که چه‌کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید. افراد موفقی را می‌شناسم که برای موفقیت خود از کارشان بیرون آمده‌اند و سمینارهایی برگزار می‌کنند که در آن دیگران را به ادامه تحصیل و کارآفرینی تشویق می‌کنند.

یافتن گزینه‌های سرمایه‌گذاری که احتمال رشد سریع‌تر از تورم دارند

حساب پس‌انداز، یک صندوق اضطراری بزرگ است، اما برای دوران تورم بیش‌ازحد وحشتناک است. سود سپرده پس‌اندازها بسیار کم‌تر از نرخ واقعی تورم است. بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری با توجه به شخصیت فردی، اهداف مالی و آستانه تحمل ریسک متفاوت است. توصیه می‌کنیم که با برنامه‌ریزان حرفه‌ای مالی مشورت کنید چراکه آنها تجربه کافی در خصوص انواع موقعیت‌های سرمایه‌گذاری رادارند و می‌توانند در تهیه یک طرح مالی که شامل سرمایه‌گذاری مناسب است، به شما کمک کنند.

اهداف مؤثرتری نسبت به اهداف پولی انتخاب کنید

قبل‌تر یک هدف بیست‌میلیونی برای دوران بازنشستگی خود تعیین کردم. اما این‌گونه اهداف پولی اکثر افراد جامعه را برای تغییرات بزرگ تشویق نمی‌کند. پرداخت اقساط تحصیل، هزینه عروسی، سفر و تعطیلات بسیار تأثیرگذارتر هستند و به شما کمک می‌کنند تا در یک بازی بی‌پایان به پاداش‌های بیشتری برسید.

زودتر شروع کنید و سهم بیشتری به دست آورید

هرچه دیرتر شروع کنید، مسیر سربالایی بیشتری را باید بپیمایید. با شروع زودتر، نگرانی کمتری در خصوص وضعیت مالی خودخواهید داشت و در زمان فرصت‌ها می‌توانید انعطاف بیشتری از خود نشان دهید. زمانی که با موقعیت‌های سرمایه‌گذاری‌ای که بازده بیشتر از تورم دارند شروع می‌کنید می‌توانید به “کارمند ایجاد ثروت زندگی” خود تبدیل شوید. قطعاً این جمله را شنیده‌اید که” پول برای شما کار کند” و این همان چیزی است که زمان و سرمایه‌گذاری می‌توانند برای شما انجام دهند.

تورم اغلب نادیده گرفته می‌شود حتی اگر دقیقاً در مقابل ما باشد. مهم این است که اجازه ندهید تورم موجب نادیده گرفتن اهداف مالی شما شود. ایده‌هایی که بالاتر بیان شد دانش زیادی نمی‌خواهند، اما رسیدن به آن‌ها نیازمند تلاش و زمان زیاد است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان