تعریف شبکه Lightning

Lightning Network یک تکنولوژی لایه دوم برای بیت کوین است که با استفاده از ریزکانال پرداخت به اندازه گیری ظرفیت پردازش بلاکچین توسط تراکنش ها می پردازد.

با گرفتن تراکنش ها از بلاکچین اصلی و انتقال آن به شبکه Lightning، انتظار می رود که سرعت تراکنش های بیت کوین افزایش و هزینه نجام معاملات کاهش یابد. تراکنش ها در این شبکه بسیار سریع است به طوری که کاربرد بیتکوین برای استفاده در معاملات روزانه را افزایش می دهد.

همچنین از Lightning Network به منظور تبادل کریپتوکارنسی ها با یکدیگر می توان استفاده کرد. این مبادله یک مفهوم جدید در SWAP ایجاد کرده است به طوری که ارزهای دیجیتال بدون هیچ شخص واسطی می توانند با یکدیگر در این شبکه مبادله شوند.

همچنین بخوانید؛ چگونه باید از ارز دیجیتال آیوتا محافظت کنیم؟

ساختار Lightning Network

این شبکه برای اولین بار در سال 2016 توسط Joseph Poon ارائه شد و همچنان در حال توسعه است.

اگر این شبکه به پتانسیل اصلی خود جهت پردازش میلیون ها تراکنش در روز دست یابد می تواند به منظور پردازش بیتکوین مورد استفاده قرار گیرد. اما ماهیت غیر متمرکز تکنولوژی اصلی بلاکچین، نیاز به هماهنگی همه گره ها در داخل شبکه دارد و به همین دلیل مشکلاتی را به وجود می آورد.

به عنوان مثال اگر تعداد تراکنش های بیت کوین در شبکه چند برابر شود آنگاه پردازش آنها بسیار وقت گیر خواهد شد. افزایش تعداد تراکنش ها همچنین نیاز به کامپیوترهای (واقع در شرکت، محل کار، سازمان) بیشتر جهت پردازش معاملات بیت کوین دارد. (همچنین بخوانید؛ پنج دلیلی که بازار بیت کوین همچنان داغ است).

Lightning Network با ایجاد یک لایه دوم برروی شبکه اصلی بلاکچین قادر به حل این مشکل است. لایه دوم شامل چندین ریزکانال پرداخت بین کاربران بیتکوین است. شبکه کانال lightning یک مکانیسم تراکنش بین دو طرف معامله است. با استفاده از این کانال ها، طرفین می توانند دریافت و پرداخت را بین یکدیگر انجام دهند.

اما در مقایسه با تراکنش های استاندارد که در بلاکچین بیتکوین انجام می شود، آنها به صورت متفاوتی پردازش می شوند. به این صورت که تراکنش ها زمانی که دو طرف، کانال را باز می کنند انجام می شوند.

با باز شدن کانال پرداخت، دو طرف می توانند مبالغ را بین یکدیگر بدون اینکه شبکه اصلی متوجه شود، انتقال دهند. این رویکرد موجب افزایش چشمگیر سرعت معاملات خواهد شد، چرا که تمام تراکنش ها نیاز به تائید در بلاکچین را نخواهند داشت.

کانال های پرداخت انفرادی بین طرفین، مجموعه ای از گره ها را که قابلیت تائید تراکنش ها را دارند ترکیب می کنند.

شبکه Lightning یا رعدوبرق چطور کار می کند؟

برخلاف بلاکچین، lightning می تواند یک نهاد مرکزی مانند بانک های امروزی داشته باشد. (همچنین بخوانید؛ بلاکچین در صنعت بانکداری).

در ادامه یک مثال کاربردی از روش انجام کار شبکه رعدوبرق را بررسی می کنیم.

سامان یک کانال پرداخت با کافی شاپ مورد علاقه خود ایجاد و 100 دلار/بیتکوین در آن ذخیره می کند. تراکنش های او با کافی شاپ بسیار سریع است چرا که یک کانال مستقیم ایجاد کرده است.

از طرف دیگر سام که یک کانال پرداخت با فروشگاه مواد غذایی باز کرده، برای خریدِ کافه، از کافی شاپ مورد علاقه سامان خرید می کند و به کانال پرداخت او متصل می شود. ارتباط با کانال پرداخت سامان این اجازه را به سامان می دهد که از اعتبار خود در کانال فروشگاه مواد غذایی استفاده کند. به طور مشابه، سام می تواند از اعتبار خود در کانال فروشگاه برای خرید کافه استفاده کند.

اگر سام کانال خود را با فروشگاه مواد غذایی ببندد، آنگاه سامان مجبور است که یک کانال جدید با فروشگاه ایجاد کند. به این ترتیب یک جریان مشخص بین گره های داخل شبکه ایجاد می شود.

در یک دید تخصصی تر، شبکه رعد و برق از قراردادهای هوشمند و اسکریپتهای چندرسانه ای برای پیاده سازی دیدگاه خود استفاده می کند. (همچنین بخوانید؛ سیستم عامل Blockchain).

در بلاکچین، تراکنش اولیه، تراکنش مالی نامیده می شود و زمانی که یک طرف یا دو طرف اقدام به تبادل پول می کنند ایجاد خواهد شد. در یک محیط معمول بلاکچین، دو کلید، یک کلید خصوصی و یک کلید عومی تبادل می شود. تسهیل تبادل موجب تخصیص بودجه می شود.

اما در شبکه رعدوبرق، کلیدها مبادله نمی شوند. این کار برای جلوگیری از تکرار تراکنش ها رخ می دهد. در عوض دو طرف یک کلید واحد دارند که برای تائید تراکنش تبادل می شود.

دو طرف تا زمانی که بین یکدیگر مبادله را انجام می دهند، کلیدها را نگه می دارند.

آیا شبکه رعدوبرق هم هزینه و کارمزد دارد؟

بله، هزینه هایی برای استفاده از شبکه رعد و برق وجود دارد. کارمزدها ترکیبی از هزینه هایی برای مسیریابی اطلاعاتِ پرداخت بین گره رعد و برق و هزینه های تراکنش بیت کوین برای باز کردن و بستن کانال ها هستند.

در زمان نوشتن این مقاله، هزینه معاملات در شبکه رعدوبرق بسیار ناچیز است چراکه تعداد گره های بسیار کمی در سیستم وجود دارد. این انتظار می رود که کارمزدها در آینده افزایش یابند. اگر هزینه های مربوط به شبکه lightning بسیار گران باشد، کاربران بیتکوین همواره گزینه ای برای انتقال معاملات خود به سطح اصلی بلاکچین دارند.

برخی از مشکلات شبکه Lightning چیست؟

شبکه Lightning یک تکنولوژی نسبتاً نوظهور و در حال توسعه است. به همین ترتیب، چندین مشکل مرتبط با آن هنوز حل نشده است. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

آشکارترین عیب این شبکه، عدم سیستم غیرمتمرکز آن است که می تواند شبیه به ساختار مالی امروزی شود. در مدل فعلی، بانک ها و موسسات مالی واسطه های اصلی هستند که از طریق آن همه معاملات انجام می شود. با توجه به داشتن ارتباطات وسیع تر گره ها با یکدیگر، گره های رعد و برق برای کسب و کارهای برجسته می توانند هاب های مشابه یا گره های متمرکز در شبکه داشته باشند، به همین ترتیب، خرابی در یکی از این هاب ها می تواند بخش قابل توجهی از شبکه (یا کل شبکه) را دچار مشکل کند. مشکل دوم که در شبکه lightning وجود دارد، احتمال افزایش هزینه های تراکنش بیت کوین است. هزینه معاملات، یک پارامتر اصلی در تراکنش های مالی است. اگر هزینه های تراکنش بیت کوین افزایش یابد، لایه دوم می تواند از کار بیفتد، چرا که انجام تراکنش ها در بلاکچینِ بیتکوین ارزان تر خواهد بود.

اعتقاد بر این است که شبکه Lightning در مقابل هک و سرقت آسیب پذیر خواهد بود، چرا که مجبور است همیشه در اینترنت حضور داشته باشد. به همین دلیل امکان ذخیره سازی سرد وجود ندارد. (همچنین بخوانید؛ Cold Storage بیت کوین چیست؟).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان