۱پول خود را مدیریت کنید

خانه، ماشین و حرفه شما بر روی امور مالی‌تان تأثیر می‌گذارند. اما تصمیمات کوچک مانند افتتاح حساب بانکی، خرید وعده غذایی یا برنامه موبایل می‌توانند تأثیرات قابل‌توجهی بر سلامت وضعیت مالی شما داشته باشند. اگر می‌خواهید خانه خود را حفظ کنید و به اهداف بلندمدت مالی خود برسید، تصمیمات کوچک را نادیده نگیرید چراکه می‌توانند تأثیر قابل‌توجهی بر زندگی مالی شما داشته باشند. (همچنین بخوانید؛ مقالات مرتبط با پس‌انداز و تهیه طرح بودجه)

۲صرف جویی در یک پروسه خودکار

بهترین راه برای افزایش موجودی حساب‌های سپرده، انتقال خودکار بین حساب‌های بانکی است. می‌توانید درآمد ماهانه خود را به‌صورت خودکار به حساب‌های پس‌انداز واریز کنید به‌طوری‌که از خرج کردن بیش‌ازاندازه آن جلوگیری کنید.

۳پول اضافی

اگر امکان پس‌انداز بخشی از درآمد ماهتان وجود ندارد، تا پرداخت بعدی حقوق منتظر بمانید. در آن زمان تمام پولی که از ماهِ گذشته مانده است را می‌توانید به‌حساب پس‌انداز انتقال دهید. ازآنجاکه این پول در یک حساب جداگانه است می‌توان از آن برای مواقع اضطراری مانند تعمیرات خانه، هزینه‌های درمان یا مسافرت بهره برد. به همین ترتیب می‌توانید پاداش، هدایا، بازده سرمایه‌گذاری و دیگر موارد را پس‌انداز کنید. به‌جای خرج کردن بی‌رویه، پول را برای اهداف معنی‌دارتری مانند تعمیرات خانه، پس‌انداز یا بازنشستگی صرف کنید.

۴افتتاح حساب پس‌انداز بلندمدت

یک حساب پس‌انداز بلندمدت افتتاح کنید به‌طوری‌که در فواصل منظم و ماهانه درصدی از درآمد خود را به آن واریز کنید. در این حالت علاوه بر دریافت سود سپرده می‌توانید از مزایای پس‌انداز هم برخوردار شوید و هزینه‌های جانبی را کاهش دهید.

۵سرمایه‌گذاری

حساب سپرده برای پس‌انداز پول و دسترسی به آن در زمان‌های اضطراری بسیار ایدئال است. علاوه بر این می‌توانید در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و یا قابل معامله در بورس سرمایه‌گذاری کنید تا از یک حداقل سود بیشتر از سود بانکی برخوردار شوید. (برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما تماس بگیرید)

۶بازنگری در خریدهای کوچک

بیشتر مردم در هنگام خریدهای کوچک پیشِ خود می‌گویند؛ “فقط همین یه دونه”. آن‌ها اقلامی را می‌خرند که زیر ۲۰ هزار تومان ارزش دارد. ممکن است ازنظر خریداران هزینه زیادی نباشد اما همین مقدار کم می‌تواند به‌سرعت افزایش یابد. به‌عنوان‌مثال هزینه یک نوشیدنی در یک رستوران معمولی حدود ۱۰ هزار تومان می‌شود. یعنی اگر یک خانواده چهار نفرِ در هفته یک‌بار در رستوران نوشیدنی میل کنند هزینه ماهانه آن‌ها ۱۶۰ هزار تومان می‌شود، در این حالت ترجیح نمی‌دهید با ۱۶۰ هزار تومان یک کالای باارزش‌تر را بخرید.

۷محاسبه نرخ مصرف

به‌جای حذف گروه‌های هزینه از طرح بودجه خود، مقدار مصرف برای هریک از گروه‌ها را تعیین کنید. کلید همه‌چیز در محاسبات ریاضی است. سعی کنید میزان مصرف مورد انتظار خود در آینده را پیش‌بینی کنید. با توجه به اطلاعات هزینه‌ای خود در یک سال گذشته به‌راحتی می‌توانید نرخ مصرف برای هریک از گروه‌های مصرف خود را با توجه به نیازهایتان تعیین کنید. (همچنین بخوانید؛ آیا نیاز به حسابدار دارم؟)

۸- برنامه‌های بانکی دیجیتال

با توجه به همه‌گیر شدن برنامه‌های آنلاین بانکی، مشتریان می‌توانند تراکنش‌ها و مانده‌حساب خود را به‌راحتی مشاهده کنند. ورود به سیستم بانکی خود را به یکی از کارهای روزانه مانند مسواک زدن تبدیل کنید. کنترل کردن روزانه مانده‌حساب به شما کمک می‌کند قبل از هر پرداختی، اولویت‌های خود را مجدداً بررسی کنید. همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا هرگونه تقلب یا ورود به سیستم بانکی شما توسط هکرها را در صورت وجود، شناسایی کنید.

۹- الگوهای هزینه خود را دنبال کنید

همان‌طور که کنترل کردن روزانه حساب بسیار مفید است، بهتر است هزینه‌های خود را در یک سیستم جامع وارد کنید. برای این کار نرم‌افزارهای زیادی در بازار وجود دارد (جهت دریافت مشاوره برنامه ریزی مالی کلیک کنید). در برخی از این برنامه‌ها می‌توانید اطلاعات خود را با دیگران در میان بگذارید و از تجربیات دیگران استفاده کنید. نظارت بر هزینه‌ها این امکان را به شما می‌دهد تا عادات هزینه‌ای خود را تغییر دهید. (همچنین بخوانید؛ سه استراتژی برای پس‌انداز بیشتر)

۱۰-از روی لیست خرید کنید

خریدهای هیجانی می‌تواند به برنامه بودجه شما آسیب بزند. به‌جای اینکه بدون برنامه به خرید بروید، نیازهای خود را لیست کنید و سپس به خرید همان چیزی که واقعاً نیاز دارید اقدام کنید، در این حالت وسوسه نمی‌شوید اقلام اضافه دیگر را هم بخرید. اگر می‌خواهید چیزی غیر از لیست خود که به آن نیازی ندارید بخرید، یک روز به خود مهلت دهید. اگر روز آینده هم در خرید آن مصمم بودید،  آن را به لیست خود اضافه کنید. این کار را برای خریدهای آنلاین هم می‌توانید انجام دهید.

۱۱-بازی پس‌انداز

می‌توانید با خود یا حتی شریک زندگی‌تان یک بازی پس‌انداز شروع کنید و ببینید که انتهای ماه کدام‌یک از شما مبلغ بیشتری پس‌انداز کرده است. شروع بازی پس‌انداز یکی از راه‌های ایجاد احساس مسئولیت بر روی پول‌ است. بسیاری از افراد پس از شروع این بازی متوجه شدند که در مدت‌زمان کوتاه به پس‌انداز مناسبی رسیدند.

۱۲-کاهش حجم خرید

کاهش حجم خرید در بلندمدت می‌تواند تأثیر چشمگیری در وضعیت مالی شما داشته باشد. به‌طور مثال به‌جای صرف ناهار در یک رستوران گران‌قیمت به یک رستوران معمولی بروید و یک وعده کوچک‌تر سفارش دهید.

۱۳-صورتحساب‌ها

درحالی‌که برخی از صورتحساب‌ها مانند قبوض آب، برق و گاز قابل‌مذاکره نیستند، برخی دیگر از صورتحساب‌ها کمی انعطاف در نحوه و زمان پرداخت دارند. به‌طور مثال می‌توانید با صاحب‌خانه خود در پرداخت اجاره خود مذاکره کنید و مبلغ آن را کاهش دهید و یا ازنظر زمانی از او تخفیف بگیرید. همچنین سرویس‌های اینترنت طرح‌های تشویقی پرداخت برای مشتریانشان می‌گزارند.

۱۴- لغو خدمات اشتراکی

مجله‌های کاغذی یا اینترنتی که هرگز استفاده نمی‌کنید اما به‌صورت ماهیانه حق اشتراک آن‌ها را می‌پردازید، ازجمله مواردی هستند که می‌توانید پرداخت آن‌ها را متوقف کنید. حساب بانکی خود را بررسی و اشتراک‌هایی که نیاز ندارید را حذف کنید.

درصورت دریافت مشاوره و تهیه برنامه مالی کلیک کنید

منبع: گروه مشاوران مالی سامان