اندیکاتور واگرایی همگرایی متحرک (MACD) و قدرت نسبی (RSI) دو اندیکاتور هستند که توسط معامله گران و تحلیلگران روزانه بازارهای مالی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

از MACD معمولاً برای اندازه‌گیری قدرت تغییرات حرکتی قیمت استفاده می‌شود. (در این رابطه بخوانید؛ تشخصیص اصلاح روند به کمک MACD). این کار به‌وسیله اندازه‌گیری اختلاف دو میانگین متحرک نمایی ۱۲ و ۲۶ دوره‌ای انجام می‌شود. خط MACD از حاصل تفریق دو میانگین نمایی ۲۶ و ۱۲ دوره تشکیل می‌شود و یک خط بانام سیگنال که از میانگین نمایی ۹ روزه ایجادشده بر روی هیستوگرام اختلاف دو میانگین رسم می‌شود. خط صفر هم مقادیر مثبت و منفی را برای این اندیکاتور تفکیک می‌کند. اساساً افزایش اختلاف دو میانگین نمایی به معنای افزایش تحرکات بازار است که می‌تواند دو روند صعودی یا نزولی را در پی داشته باشد.

هدف RSI این است که نشان دهد آیا بازار در وضعیت اشباع فروش یا اشباع خرید قرارگرفته است یا خیر. RSI میانگین سود و زیان قیمت در یک دوره زمانی را اندازه‌گیری می‌کند و زمان پیش‌فرض آن ۱۴ دوره‌ای است. همچنین مقادیر نهایی RSI بین دو حد صفر تا ۱۰۰ نمایش داده می‌شوند. ارزش بیشتر از ۷۰ غالباً بیانگر این موضوع است که دارایی موردنظر نسبت به سطوح اخیر قیمت، بیش‌ازحد خریداری‌شده است و به همین ترتیب ارزش‌های پایین سطح ۳۰ بیانگر این موضوع هستند که دارایی موردنظر با توجه به وضعیت قیمت فعلی بازار بیش‌ازحد فروخته‌شده است. در یک سطح عمومی‌تر ارزش‌های بیشتر از ۵۰ به‌عنوان روند صعودی و ارزش‌های پایین ۵۰ به‌عنوان روند نزولی قیمت تفسیر می‌شوند.

با توجه به این مهم که هریک از اندیکاتورها مقادیر مختلفی را اندازه می‌گیرند، لذا هرکدام می‌توانند ایده‌های متفاوتی را در اختیار معامله گران قرار دهند. به‌عنوان‌مثال ممکن است جدول RSI در یک دوره زمانی طولانی مقدار بالای ۷۰ را نشان دهد، به این معنی که بازار در مرحله اشباع خرید قرارگرفته و بیش‌ازحد قیمت رشد کرده است درحالی‌که MACD نشان از ادامه روند خرید توسط معامله گران باشد. هر یک از اندیکاتورها می‌توانند تغییرات آتی روند قیمت را بر اساس روش خود نشان دهند.

درحالی‌که هر دو اندیکاتور تکنیکال نشانگر حرکتی هستند، MACD اما رابطه بین دو EMA را اندازه‌گیری می‌کند، درحالی‌که RSI تغییرات قیمت را نسبت به بالاترین و پایین‌ترین قیمت‌ها اندازه‌گیری می‌کند. این دو اندیکاتور اغلب باهم به کار می‌روند تا به تحلیلگران یک تصویر تکنیکال کامل از بازار ارائه دهند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان