اکثر مشاوران و کارشناسان مالی به شما خواهند گفت که اولین راه دررسیدن به ثروت، پس‌انداز است. مشکل پس‌انداز اینجاست که اکثر افراد زمانی که پول خرج می‌کنند، شادتر هستند. اگر شما هم در این دسته قرار دارید، احساس شادی پس از خرید در همان لحظه در مقایسه با احساس شادی همان خرید پس از مدت‌زمان مشخص و افزایش پس‌انداز را تصور کنید.
چرا پس‌انداز پول دشوار است؟

فرض کنید من و شما آخر همین هفته یک جلسه با یکدیگر داریم. در این جلسه من از شما پذیرایی می‌کنم. از بین میوه یا شکلات شما کدام‌یک را انتخاب می‌کنید؟ کدام را بیشتر می‌خواهید؟

جالب است بدانید که سؤال فوق به‌صورت یک آزمایش واقعی انجام‌شده است، نتایج این آزمایش نشان داده که ۷۴% از شرکت‌کنندگان یک هفته قبل از جلسه میوه را انتخاب کردند اما در روز جلسه از همین تعداد، ۷۰% افراد شکلات را انتخاب کردند. چرا برخی از افراد می‌گویند، یک‌باره نظرشان در مورد میوه عوض‌شده و شکلات را بیشتر ترجیح می‌دهند؟ جواب این سؤال، دلیل همین موضوع است که بیشتر افراد پولشان را امروز خرج می‌کنند و آن را پس‌انداز نمی‌کنند و پس‌انداز برای آینده را بسیار دشوار می‌بینند. (در این مورد بیشتر بخوانید؛ چرا پس‌انداز مهم است؟)

کسانی که میوه را انتخاب کردند، سعی داشتند در ابتدا تصمیم درست بگیرند. ازآنجاکه گزینه پذیرایی مربوط به یک هفته آینده بود، انتخاب تصمیم درست بسیار راحت‌تر بود. اما زمانی که روز جلسه و پذیرایی فرارسید، اکثر افراد ذهنیت خود را تغییر دادند و گزینه آسان‌تر را انتخاب کردند.

یک مثال دیگر؛ شما ۱۵ دقیقه ماساژ برای امروز را ترجیح می‌دهید؟ یا ۳۰ دقیقه ماساژ در روز دیگر؟ اگر شما هم در دسته اول (یعنی دسته‌ای که بیشتر افراد گزینه اول را انتخاب کردند) قرار دارید می‌گویید ماساژ ۱۵ دقیقه‌ای همین امروز را می‌خواهید. اما اگر از شما بپرسم، بین ماساژ ۱۵ دقیقه‌ای در  هفت روز دیگر و یا ماساژ ۳۰ دقیقه‌ای در هشت روز دیگر کدام‌یک را انتخاب می‌کنید، پاسخ شما چیست؟

آیا این بار ماساژ ۳۰ دقیقه‌ای در هشت روز را انتخاب کردید؟ زمان ماساژ و زمان بین هر دو گزینه مانند مثال قبل است. نتایج بازهم مانند گذشته بودند؟؟؟ عجیب است! گویا پاسخ افراد این است: ما همه‌چیز را همین‌الان می‌خواهیم، حال چه شکلات باشد، چه میوه، چه ماساژ و یا پول. در حال حاضر داشتن یک مقدار دل‌رحمی الان بهتر از داشتن مقدار زیادی دل‌رحمی در آینده است.

به ما گفته‌شده که پول خود را برای فردای بهتر بازنشستگی پس‌انداز کنیم. آیا به این معنی است که مقدر شده پول زیادی خرجی کنیم همیشه و پس‌انداز کمتری داشته باشم؟ اگر انتخاب شما بین لذت بردن در حال حاضر در مقایسه با امکان لذت بردن مدتی پس از زمان حال باشد، پس پاسخ برای شما بله است.

پس راه‌حل مسئله پس‌انداز چیست؟ یک برگه آماده کنید و تمام هزینه‌های خود را بنویسید، متوجه می‌شوید که بسیاری از هزینه‌ها ضرورتی ندارند و بسیاری می‌توانند بعداً انجام شوند. این کار، بخشی از فرآیند سامانمند پس‌انداز است، به‌جای اینکه خودتان را در وضعیت بحرانی برای تصمیم‌گیری قرار دهید، بهتر است ازی بسیاری تصمیمات زودتر اجتناب کنید. این راهکار باعث ایجاد اراده کافی در شما برای اجرای استراتژی سامانمند پس‌انداز می‌شود.

اگر می خواهید در مورد برنامه ریزی برای پس‌انداز بیش تر بخوانید، کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان