درباره اندیکاتور Price Rate Of Change – ROC

نرخ قیمت تغییر (ROC) یک اندیکاتور تکنیکال حرکتی است که درصد تغییر قیمت را بین قیمت فعلی و قیمت n دوره قبل در گذشته اندازه گیری می‌کند.

ساختار ROC

The price rate of change یا نرخ تغییرات قیمت در دسته مومنتوم یا اندیکاتورهای سرعتی قرار می‌گیرد چرا که قدرت تغییر قیمت را به وسیله نرخ تغییرات اندازه می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال، اگر قیمت سهام در پایان معاملات امروز ۱۰۰۰، و قیمت پایانی پنج روز گذشته ۷۰۰ باشد، آنگاه ROC برابر است با:

همانند اکثر نوسانگرهای حرکتی، ROC بر روی یک چارت قیمتی در یک پنجره جداگانه و در پایین نمودار قرار می‌گیرد. خط مرکز آن صفر است و بین دو مقدار منفی و مثبت تفاوت قائل است. برای معامله گران، حرکت ROC در ناحیه مثبت نشان از فشار خرید یا حرکت مثبت سهام به سمت بالا است درحالی‌که مقادیر منفی نشان از فشار فروش و شروع روند نزولی است. افزایش مقادیر در هر جهت، مثبت یا منفی، نشان‌دهنده افزایش تحرکات در بازار است و کاهش مقدار حاکی از بی‌تحرکی بازار و نبود روند است.

استفاده از اندیکاتور ROC

معامله گران و تحلیلگران بازار از روش‌های مختلف از ROC بهره می‌برند. ROC علاوه بر اینکه شاخصی برای تعیین قدرت روند و قیمت هست، بلکه به‌عنوان یک شاخص همگرایی و واگرایی هم شناخته می‌شود و تغییرات احتمالی روند را نشان می‌دهد. واگرایی زمانی رخ می‌دهد که جهت حرکت قیمت سهام با جهت حرکت ROC متضاد باشد. به‌عنوان‌مثال اگر قیمت سهام در طول زمان افزایش یابد و روند ROC منفی باشد، احتمال شروع روند نزولی قوی در آینده به دلیل این واگرایی وجود خواهد داشت.

همچنین از ROC برای نشان دادن شرایط اشباع فروش یا اشباع خرید استفاده می‌شود. مقادیر مثبت که بیشتر از ۳۰ هستند به معنای اشباع خرید و مقادیر منفی کمتر از ۳۰ به معنای اشباع فروش است.

یکی از ایرادات این اندیکاتور دادن وزن بیشتر به قیمت n دوره گذشته است، آن‌هم به این دلیل است که تحلیل تکنیکال برای گذشته روند ارزش زیادی قائل است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان