درک و اجرای فرآیند سرمایه‌گذاری در هنگام طراحی و ساخت سبد سرمایه‌گذاری بسیار مهم است. درحالی‌که فرآیند سرمایه‌گذاری بسیار دقیق است و به جزئیات اهمیت داده است، در هسته آن اما باید به چند سؤال اساسی پاسخ داد و سپس به ابتدای فرآیند بازگشت و این کار را بارها و بارها انجام تکرار کرد. در ادامه پرسش‌هایی که باید بیان شوند آمده است:

نیازهای سرمایه‌گذاری شما چیست؟

مهم است که مشاوران سرمایه‌گذاری تمام نیازهای مشتریانشان را ببینند-این دیدگاه در تعیین پارامترهای سرمایه‌گذاری ضروری است. این پارامترها می‌توانند شامل بازده بلندمدت شما برای رسیدن به اهداف مالی باشند، اگر شما تمایل به سرمایه‌گذاری تهاجمی داشته باشید ممکن است پارامتر ریسک شما بیشتر در نظر گرفته شود.

برای برخی دیگر از مشتریان تمرکز بر بهره‌وری مالیاتی مهم‌تر است، درحالی‌که عده‌ای دیگر به دنبال یک درآمد ثابت از سرمایه‌گذاری خود بدون در نظر گرفتن نرخ مالیات هستند و نیاز داند که به درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌شان دسترسی سریع داشته باشند.

موسسه CFA این‌گونه پیشنهاد می‌کند که یک اظهارنامه سیاست سرمایه‌گذاری یا IPS تهیه و تمام نیازهای سرمایه‌گذاری‌تان را در آن مشخص و استراتژی سرمایه‌گذاری بر مبنای این نیازها را تدوین کنید. ارزش این اظهارنامه در تثبیت تمرکز بلندمدت است و اهداف شمارا به‌وضوح نشان می‌دهد و میزان سرمایه لازم برای رسیدن به اهداف را بیان می‌کند. برای مشاوره آنلای سرمایه‌گذاری کلیک کنید.

جهان سرمایه‌گذاری شما چیست؟

جهان سرمایه‌گذاری‌تان را با اعمال مزایای سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاری‌های در دسترس مشخص می‌کنید. سرمایه‌گذاری‌هایی که در دسترس عموم نیستند و یا دارای بازده بسیار پایین یا بازده بالا و غیرمنطقی هستند از لیست حذف می‌شوند. همچنین برخی از موارد هم اگر فکر می‌کنید در بلند تأثیری دررسیدن به اهداف مالی شما ندارند را حذف کنید، برای مثال اگر فکر می‌کنید سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک فایده‌ای برای شما ندارد می‌توانید آن را از لیست خود خط بزنید.

واضح است که تعریف جهان و نیازهای سرمایه‌گذاری در مراحل ابتدایی ساخت پرتفوی فایده‌ای ندارند- اما به شما در فرصت‌های سرمایه‌گذاری به وجود آمده در طول مسیر ساخت و مدیریت پرتفوی بسیار کمک خواهند کرد.

پرتفوی در یک نگاه چه شکلی است؟

هنگامی‌که نیازهای سرمایه‌گذاری‌تان را مشخص و جهان سرمایه‌گذاری را تعریف کردید، باید سبدهای متنوعی ایجاد کنید. (در این زمینه می توانید دانلود کنید؛ Script آماده MATLAB-مدل مارکویتز). اطلاعات مفید اما اندکی در این زمینه وجود دارد، اما زمانی که سبد سرمایه را ساختید، مطمئن شوید که با نیازهای شما مطابقت دارد و می‌توانید آن را به‌خوبی درک کنید.

آیا مقدار بازده برابر یا بزرگ‌تر ازآنچه برای رسیدن به اهداف مالی‌تان موردنیاز است تعیین‌شده است؟ و آیا پارامتر ریسک با سطح ریسک‌پذیری شما مطابقت دارد؟ چه مقدار درآمد مشمول مالیات در پرتفوی شما دیده‌شده است؟ آیا نقدینگی موجود در پرتفوی برای نیازهای شما پاسخگو است؟ درک این سؤالات و دیگر سؤالات مشابه تائید می‌کند که سبد شما در راستای اهداف و نیازهایتان طراحی و ساخته‌شده است.

چقدر کار برای نگهداری پرتفوی موردنیاز است؟

هنگامی‌که سبد شما ساخته شد، اطمینان حاصل کنید که در جهت نگهداری آن تمام تلاش خود را می‌کنید تا به اهدافتان برسید. سبدهای شامل اوراق و سهام نیازمند تلاش بسیار بیشتری نسبت به سبدهای دارای صندوق‌های ثابت یا قابل معامله ETF هستند. نکته دیگر اینکه، اگرچه تنوع بسیار مهم است اما هرچه تعداد سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر شود، زمان بیشتری برای مدیریت آن‌ها لازم خواهد بود.

درنهایت حتی ساده‌ترین اوراق هم باید در مدت‌زمان‌های مشخص مدیریت شوند تا اطمینان حاصل کنید در راستای اهداف و ریسک‌های شما هستند. اگر نمی‌خواهید و یا زمان مدیریت سبد خود را ندارید می‌توانید در این زمینه از مشاوران ما کمک بگیرید.

جهت ارتباط با مشاوران ما کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان