ریتریسمنت چیست؟

ریتریسمنت یا retracement یک اصلاح زمانی در روند صعودی و یا نزولی قیمت سهام است. نمودار ذیل، روند قیمت یک سهم را نشان می دهد. به طوری که روندِ قیمت نزولی است. با این حال نقاطی در نمودار وجود دارند که نشان از افزایش قیمت می دهند، این نقاط به عنوان ریتریسمنت در نظر گرفته می شوند.

ویژگی های کلیدی

  • یک تغییر کوتاه مدت در یک روند ادامه دار و پیوسته است.
  • این همان اصلاح یا روند معکوس نیست.

ریتریسمنت چه چیزی به ما می گوید؟

ریتریسمنت ها به خودی خود چیزی به ما نمی گویند، اما زمانی که با سایر اندیکاتورهای تکنیکال ترکیب می شوند می توانند به معامله گر در شناسایی ادامه دار بودن و یا اصلاح آتی روند کمک کند. بسیار ضروری است که تمایز بین اصلاح روند و ریتریسمنتِ کوتاه مدت، درک شود. (همچنین بخوانید؛ استراتژی‌های معامله‌گری بر اساس فیبوناچی ریتریسمنت).

مثالی از کاربرد ریتریسمنت

شناسایی ریتریسمنت ساده نیست، چرا که می تواند با اصلاح اشتباه گرفته شود. حتی امکان اشتباه گرفتن اصلاح با ریتریسمنت نیز وجود دارد. در نمودار ذیل شاهد روند صعودی قابل توجه در قیمت سهام هستیم. سه ریتریسمنت در نمودار قیمتی که در ادامه آمده، شناسایی شده است، همانطور که قیمت به بالاترین مقدار خود رسیده، تعدادی ریتریسمنت شکل گرفته است. مهمترین نکته این است که ریتریسمنت هیچگاه در روند صعودی مداخله نمی کند. با این حال در اکتبر، یعنی زمانی که آخرین اصلاح به نظر ریتریسمنت می آمده، شاهد شکست روند صعودی و یک اصلاح قیمتی بوده ایم.

تفاوت بین ریتریسمنت و اصلاح

مهم است که همواره به یاد داشته باشیم، ریتریسمنت یک عقب ماندگی بسیار کوچک در روند اصلی قیمت سهام یا شاخص است. آنچه که مهم است، این است که ریتریسمنت سطوح حمایت و مقاومت و خطوط روند را از بین نمی برد. اما زمانی که افزایش یا کاهش قیمت بیشتر از سطوح حمایت و مقاومتی باشد و یا شاهد از بین رفتن روند اصلی باشیم، در این صورت یک اصلاح اتفاق افتاده است.

محدودیت های ریتریسمنت

ریتریسمنت نباید به تنهایی مدنظر قرار گرفته شود بلکه باید درکنار سایر ابزارها و اندیکاتورهای تکنیکال استفاده شود. در غیر اینصورت می تواند نتیجه تحلیل تکنیکال را تحت تاثیر قرار دهد. (همچنین بخوانید؛ نکاتی که دقت نتایج تحلیل تکنیکال شما را افزایش می دهد).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان