ارزش خالص سرمایه ثروتمندترین افراد جهان در سال 2020 مقدار 8 تریلیون دلار تخمین زده شده است. 10 ثروتمند برتر جهان 1112/50 میلیارد دلار درآمد دارند، به طوری که آنها تنها 0.48٪ از میلیاردرها را شامل می شوند. در ادامه این مقاله سه فردی که در حال حاضر ثروتمندترین های دنیا محسوب می شوند را لیست کرده ایم. این آما براساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ تهیه شده است.

1.     ایلان ماسک

 • سن: 49
 • محل اقامت: آستین، تگزاس
 • بنیانگذار و مدیر عامل شرکت: تسلا (TSLA)
 • ارزش خالص: 197 میلیارد دلار
 • سهام مالکیت تسلا: 20٪ (141 میلیارد دلار) 3
 • دارایی های دیگر: فناوری های اکتشاف فضایی (18.7 میلیارد دلار دارایی خصوصی)

ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان، طی سالهای گذشته بنیانگذار چندین شرکت بوده است. ماسک که در دانشگاه استنفورد ثبت نام کرده بود، ادامه تحصیل خود را به منظور راه اندازی پروژه Zip2، یکی از اولین خدمات ناوبری آنلاین به تعویق انداخت. به طوری که بخشی از درآمد حاصل از این پروژه مجدداً برای ایجاد X.com سرمایه گذاری شد، که بعدها به سیستم پرداخت آنلاین PayPal تبدیل شد. هر دو این پروژه بعدها به شرکت های دیگر فروخته شدند، و ایلان ماسک موقعیت خود را به عنوان مدیرعامل و طراح اصلی پروژه سوم خود، Space Exploration Technologies (SpaceX)، که هدف آن مقرون به صرفه تر کردن اکتشافات فضایی است، حفظ کرد.

در سال 2004، ماسک یکی از سرمایه گذاران اصلی تسلا موتورز (شرکت تسلا) شد، که باعث شد بعنوان بنیانگذاران و مدیرعامل شرکت تسلا در آینده معرفی شود. خودروهای این شرکت – شامل سدان، وسایل نقلیه ورزشی (SUV) و “سایبرتراک” است- تسلا همچنین دستگاه های ذخیره انرژی، لوازم جانبی خودرو، سیستم های انرژی خورشیدی را تولید می کند. در سال 2020، قیمت سهام تسلا یک افزایش نجومی را شاهد بود، به طوری که قیمت سهام آن از ابتدای سال تا اواسط دسامبر 705 درصد افزایش یافته است. در همان ماه به S&P 500 پیوست، و به عنوان بزرگترین شرکت این شاخص ثبت شد.

در سال 2016، ماسک دو شرکت دیگر به نام های Neuralink و The Boring Company تأسیس کرد. در همین حال، شرکت Boring برای ایجاد حفر تونل برای سیستم های حمل و نقل عمومی زیرزمینی، ماشین های ساخت و ساز را توسعه می دهد که باعث کاهش ترافیک در شهرهای بزرگ می شود.

2.     جف بزوس

 • سن: 57
 • محل اقامت: سیاتل
 • موسس و مدیر عامل: آمازون (AMZN)
 • ارزش خالص: 182 میلیارد دلار
 • سهام مالکیت آمازون: 11.1٪ (165 میلیارد دلار)

در سال 1994، جف بزوس Amazon.com را در یک گاراژ در سیاتل تأسیس کرد. او در ابتدا ایده یک کتابفروشی آنلاین را به رئیس سابق خود دیوید ای شاو، که علاقه ای نداشت، ارائه داده بود.

گرچه Amazon.comm در ابتدا فروش کتاب را آغاز کرد، اما از آن زمان به بعد تبدیل به یک فروشگاه خرده فروشی آنلاین بزرگ در سراسر جهان شده و به عنوان “مشتری مدار ترین شرکت کره زمین” شناخته شده است . الگوی تنوع مداوم محصولات آن مشهور است، از جمله خرید Whole Foods در 2017 و راه اندازی داروهای بدون نسخه از مارک آمازون در فوریه 2018. در سال 2020، قیمت سهم آمازون با افزایش تقاضا برای خرید آنلاین افزایش یافت چرا که، همه گیری ناشی از کرونا ویروس، مشتریان را مجبور به ماندن در خانه کرد.

بزوس در ابتدا در آمازون در سال 1997 حضور یافت و پس از بیل گیتس در سال 1999 به اولین ثروتمند جهان تبدیل شد. پروژه های دیگر بزوس شامل شرکت هوافضا Blue Origin است. همچنین واشنگتن پست، را در سال 2013 خریداری کرد.

3.     بیل گیتس

 • سن: 65
 • محل اقامت: واشنگتن
 • بنیانگذار مشترک: شرکت مایکروسافت (MSFT)
 • ارزش خالص: 132 میلیارد دلار
 • سهام مالکیت مایکروسافت: 1.3٪ (22 میلیارد دلار)

بیل گیتس هنگام تحصیل در دانشگاه هاروارد در سال 1975 در کنار دوست دوران کودکی خود پاول آلن به کار مشغول شد تا نرم افزار جدیدی را برای ریز رایانه های اصلی تولید کند. به دنبال موفقیت این پروژه، گیتس در سال اول تحصیل خود در دانشگاه هاروارد انصراف داد و به همراه آلن شرکت مایکروسافت را تاسیس کرد.

شرکت مایکروسافت علاوه بر اینکه بزرگترین شرکت تولید نرم افزار در جهان است، خط تولید کامپیوترهای خانگی را نیز شامل می شود، همچنین محصولات خواندنی مایکروسافت از طریق Microsoft Press منتشر می کند و از طریق Exchange server خدمات ایمیل ارائه می دهد و سیستم های بازی ویدیویی و دستگاه های جانبی مرتبط را به فروش می رساند. مایکروسافت در ابتدا سیستم عامل مایکروسافت را معرفی کرد، گیتس بعداً در سال 2008 به سمت رئیس هیئت مدیره درآمد. او در سال 2004 به عضو هیئت مدیره Berkshire Hathaway فعالیت کرد .به طوری که بعداً در 13 مارس 2020 از هر دو سمت کناره گیری کرد.

در سال 2000، دو سازمان خیرخواهانه گیتس – بنیاد ویلیام اچ گیتس و بنیاد یادگیری گیتس – توسط وی و همسرش ملیندا گیتس، افتتاح شدند. به طوری که از این طریق، او میلیاردها دلار برای مبارزه با فلج اطفال و مالاریا سرمایه گذاری کرد . علاوه بر این، وی در سال 2014 مقدار 50 میلیون دلار به منظور کمک به مبارزه با ابولا هزینه کرد.