برخی از افراد بین ۲۰ تا ۳۰ درصد پس‌انداز ماهیانه دارند و برخی هم نیمی از حقوق خود را پس‌انداز می‌کنند. در مقابل عده‌ای هم هستند که پس‌انداز مناسبی ندارند. اگر امروز در سن بیست‌سالگی هستید و قصد دارید در آینده به لحاظ مالی موفق باشید باید شروع به پس‌انداز کنید. اما در کنار پس‌انداز یک مورد دیگر هم موردنیاز است که بسیاری از مشاوران مالی از آن سخن می‌گویند: سرمایه‌گذاری.

شاید اکنون دانشجو باشید و یا تازه فارغ‌التحصیل شده باشید و هنوز استخدام نشده‌اید. و یا شاید هم‌اکنون دارای شغل هستید اما با درآمدی بسیار پایین که ممکن است شمارا به لحاظ مالی به سال‌ها قبل ببرد. و با توجه به دانش کم در حوزه سرمایه‌گذاری ممکن است احساس کنید امن‌ترین گزینه، نگهداری درآمد به‌صورت سپرده بانکی است.

ریسک بزرگ در پس‌انداز است و نه سرمایه‌گذاری

بله، سرمایه‌گذاری با ریسک همراه است. اما می‌توانید به‌گونه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که شاهد افزایش ثروت در کنار مدیریت ریسک باشید. پس‌انداز هم، ریسک مختص به خود را دارد. درست است، حتی اگر پول خود را در یک بانک پس‌انداز کنید در معرض ریسک قرار می‌گیرید که در طول زمان مقدار این ریسک بیشتر می‌شود اما اگر این پول را در یک سبد سرمایه‌گذاری محافظه‌کارانه قرار دهید میزان بازدهی شما بیشتر خواهد شد.

بزرگ‌ترین ریسک، نرخ تورم است. میانگین بلندمدت تورم ۹ درصد است به این معنی که در طول زمان ارزش پول شما در بانک کمتر می‌شود (همچنین بخوانید؛ چگونه تورم بر ارزش دارایی شما تأثیر می‌گذارد). پس از گذشت چند سال شما کمتر از زمانی که شروع به پس‌انداز کردید پول خواهید داشت، به‌طوری‌که بازده سرمایه‌گذاری در بورس طی ده سال گذشته به‌طور میانگین سالانه ۲۶.۳ درصد بوده است، درحالی‌که نقدینگی شما در طی این چند سال حداقل ۹ درصد کمتر از ارزش اولیه‌اش است.

چگونه با ایجاد ثروت به استقلال مالی برسیم

اشتباه نکنید، هنوز هم پس‌انداز یکی از گزینه‌های ضروری برای موفقیت است اما باید در کنار آن به سرمایه‌گذاری هم فکر کنید. اگر هنوز متقاعد نشده‌اید این موضوع را در نظر بگیرید: تمام سرمایه‌گذاری‌ها با ریسک همراه هستند اما مقدار ریسک برخی از آن‌ها به‌مراتب کمتر است. و اگر قدرت ریسک‌پذیری شما پایین است احتمالاً یک سبد سرمایه‌گذاری محافظه‌کارانه مناسب شما خواهد بود. (در این رابطه بیشتر بخوانید؛ رسیدن به بهینه‌ترین حالت تخصیص دارایی‌ها)

منظور از سرمایه‌گذاری این نیست که همه پولتان را در بیت کوین خرج کنید. زمانی که سرمایه‌گذاری می‌کنید هیچ تضمینی بابت سود وجود ندارد، اما استراتژی‌های زیادی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید بدون اینکه پول خود را در معرض ریسک قرار دهید، بازده سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهید.

تخصیص دارایی و ایجاد تنوع دو استراتژی سرمایه‌گذاری است که باید از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید. برای رشد ثروت باید سرمایه‌گذاری کنید، مگر اینکه ثروتمند باشید، اکثر مردم برای رسیدن به اهداف مالی بزرگ نیازمند جمع‌آوری مقدار مشخصی دارایی برای سرمایه‌گذاری هستند. در سرمایه‌گذاری می‌توانید بازده خود را مجدداً سرمایه‌گذاری کنید تا سود شما بیشتر شود، به این کار در اصلاح سود مرکب می‌گویند. سود مرکب به‌صورت نمایی دارایی شمارا افزایش می‌دهد. (برای مطالعه مقالات مرتبط با سرمایه‌گذاری کلیک کنید)

اگر به دنبال موفقیت مالی هستید، سرمایه‌گذاری کنید

به‌عنوان سخن آخر باید عرض کنیم که بخشی از سپرده بانکی خود را باید سرمایه‌گذاری کنید. لازم نیست تمام پول خود را سرمایه‌گذاری کنید، یک بخش از سپرده خود را برای مواقع بحرانی و رویدادهای غیرمنتظره و اضطراری نگهدارید. سعی کنید وارد مسیر سرمایه‌گذاری شوید تا مجبور نباشید سخت کارکنید (همچنین بخوانید؛شبیه‌ساز بازار سهام: وارد مسیر سرمایه‌گذاری شوید). سرمایه‌گذاری باوجود داشتن استراتژی مناسب، قمار نیست، چراکه می‌دانید با توجه به ریسک‌پذیری خود و اهداف مالیاتان چقدر ریسک را می‌توانید تحمل‌کنید.

سرمایه‌گذاری می‌تواند پیچیده و کمی ترسناک به نظر برسد اما مجبور نیستید به‌تنهایی وارد این مسیر شوید. یک برنامه‌ریز مالی خوب می‌تواند با در نظر گرفتن اهداف مالی، به شما در پس‌انداز و سرمایه‌گذاری مشاوره مالی دهد به‌طوری‌که در سریع‌ترین زمان به اهداف مالی خود برسید. برای دریافت مشاوره مالی در این زمینه کلیلک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان