چند قدم ساده که برای رسیدن به امنیت مالی قبل از ۳۰ سالگی باید انجام دهید

داشتن امنیت مالی برای لذت بردن از زندگی در زمان بازنشستگی، آخرین چیزی است که افراد قبل از ۳۰ سالگی به آن فکر می‌کنند. اغلب افراد زمانی که به این موضوع فکر می‌کنند در وهله اول دچار استرس می‌شوند، مانند استرس خرید ماشین، خرید خانه و یا تشکیل یک خانواده. در این زمان فکر کردن به پس‌انداز برای آینده دشوارتر از قبل خواهد بود.

بااین‌حال حرکت به‌سوی امنیت مالی برخلاف تصور عموم، نیازمند تمرین نیست. دستیابی به این هدف می‌تواند ناامنی مالی که منبع اصلی استرس در زندگی است را کاهش دهد.

در ادامه چند گام ساده برای دستیابی به امنیت مالی قبل از ۳۰ سالگی را بیان کرده‌ایم:

۱از زندگی لذت ببرید

تا زمانی که جوان هستید از زندگی لذت ببرید. زمانی که بزرگ‌تر می‌شوید فرصت کافی برای فکر کردن به بدبختی‌های خود دارید. یک زندگی موفق و شاد با پیدا کردن تعادل زمانی بین خانواده و دوستان – کار و اوقات فراغت، حاصل می‌شود.

تعادل مناسب بین زندگی امروز و آینده شما نیز بسیار مهم است. به لحاظ مالی، ما نمی‌توانیم به‌گونه‌ای زندگی کنیم که انگار آخرین روز عمرمان است. ما باید نسبت به آنچه امروز خرج می‌کنیم و آنچه در آینده خرج خواهیم کرد، تصمیم بگیریم. پیدا کردن تعادل مناسب، اولین قدم برای دستیابی به امنیت مالی است. (منبع: گروه مشاوران مالی سامان)

۲به رسمیت شناختن مهم‌ترین دارایی فردی: خودتان

مهارت، دانش و تجربیات شما بزرگ‌ترین دارایی‌های فردیتان به شمار می‌روند. ارزش درآمد آتی شما می‌تواند هرگونه پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری شمارا تحت تأثیر قرار دهد. شغل و حرفه آینده شما مهم‌ترین عامل در دستیابی به استقلال و امنیت مالی است. برای کسانی که وارد عرصه اشتغال شده‌اند، فرصت‌های شغلی آتی به‌مراتب روشن‌تر است. رشد جمعیت باعث می‌شود که در آینده موقعیت‌های شغلی برای متقاضیان کار کاهش یابد، در آن زمان شرکت‌ها به نیروهای متخصص نیاز بیشتری خواهند داشت.

به خودتان به‌عنوان یک دارایی مالی نگاه کنید. بازده سرمایه‌گذاری بر روی خودتان در آینده پرداخت خواهد شد. ارزش خود را از طریق انجام کار سخت، ارتقاء مداوم دانش و مهارت‌ها و انتخاب هوشمندانه موقعیت شغلی بالا ببرید. تلاش برای بهبود کارایی فردی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی امنیت مالی شما داشته باشد تا اینکه فعالیتی نداشته باشید و فقط پس‌انداز کنید.

۳برنامه‌ریز باشید

تحقیقات نشان داده‌اند، افرادی که برای آینده خود برنامه‌ریزی دارند ثروت بیشتری نسبت به سایر کسانی که برنامه‌ای برای آینده خود ندارند، کسب می‌کنند. افراد موفق، هدف محور هستند – آن‌ها اهداف زندگی خود را تدوین و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند. (جهت دریافت مشاوره در زمینه تدوین برنامه مالی کلیک کنید). به‌عنوان‌مثال اگر هدف شما پرداخت وام دانشجویی در دو سال آینده باشد شانس بیشتری برای تسویه با نرخ بهره کمتر دارید نسبت به زمانی که صرفاً گفته باشید ” وام رو یه جوری پرداخت می‌کنم”.

حتی فرآیند نوشتن برخی از اهداف به شما کمک می‌کند به آن‌ها دست‌یابید. اهداف گرایی و پیروی از یک برنامه مدون به کنترل زندگی کمک می‌کند. این‌یک گام مهم  جهت بهبود استقلال و امنیت مالی شما است.

۴– تعیین اهداف کوتاه‌مدت برای دستیابی به اهداف بلندمدت

زندگی سرشار از عدم اطمینان‌ها است و این عدم اطمینان‌ها از حالا تا ۳۰ سالگی و از ۳۰ سالگی به بعد را شامل می‌شود. ازاین‌رو تعیین چشم‌انداز و استراتژی مالی برای افراد جوان، کاری بس دشوار است. (جهت دریافت مشاوره در این زمینه کلیک کنید).

به‌جای تعیین اهداف بلندمدت، مجموعه‌ای از اهداف کوتاه‌مدت را که هم قابل‌اندازه‌گیری و هم دقیق هستند، تدوین کنید. به‌عنوان‌مثال: پرداخت بدهی کارت اعتباری و یا وام دانشجویی در عرض چند ماه و یا پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی برای بهره‌مندی از خدمات بازنشستگی.

همان‌طور که به اهداف کوتاه‌مدت خود می‌رسید، اهداف جدید را تنظیم کنید. تنظیمات ثابت و دستیابی به اهداف کوتاه‌مدت به شما این اطمینان را می‌دهد که هر هدف قابل‌دستیابی است. به‌عنوان‌مثال اگر هدف شما دستیابی به ۱۰۰ میلیون تومان در ۴۰ سالگی است، باید ابتدا به اهداف ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون برسید.

۵برنامه‌ریزی برای بازنشستگی

برنامه‌ریزی برای بازنشستگی آخرین موردی است که به آن فکر می‌کنید. بنابراین بهتر است از امروز به دوران بازنشستگی خود فکر کنید. اگر از تجربیات دیگران در این زمینه بهره بگیرید نه‌تنها در آینده از امنیت مالی برخوردار خواهید شد بلکه خود را برای بحران‌هایی مالی احتمالی آماده خواهید کرد.

بااین‌حال چند قدم ساده و ابتدایی در این زمینه را می‌توانید شروع کنید؛ برای مثال پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری. درصورتی که در هریک از این موارد نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، با مشاوران ما تماس بگیرید.

۶هزینه‌های زندگی‌تان را کم کنید

بسیاری از فارغ‌التحصیلان پس از اتمام دوره دانشگاهی متوجه جریان بالای نقدی خود در چند سال گذشته می‌شوند و هنوز هم با توجه به عادات دوره دانشجویی‌شان، بیشتر از نیاز خود پول خرج می‌کنند.

به‌جای استفاده از درآمد برای خرید اسباب‌بازی‌های جدید و داشتن زندگی لوکس‌تر، بهتر است پول را برای کاهش بدهی یا سرمایه‌گذاری هوشمندانه مصرف کنید. همان‌طور که در حرفه خود پیشرفت می‌کنید و مسئولیت بیشتری به دست می‌آورید حقوق شما نیز افزایش می‌یابد. اگر سبک زندگی شما کم‌هزینه باشد، همیشه می‌توانید مقداری نقدینگی برای سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز خود اختصاص دهید. (جهت مشاوره در زمینه سرمایه‌گذاری کلیلک کنید).

بیشتر مردم زمانی هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند که در زندگی مالی با مشکل مواجه می‌شوند. بااین‌حال اگر استاندارد زندگی شما کمتر از درآمدتان باشد، مجبور به جمع‌کردن پول در زمان‌های اضطراری نیستید.

۷حسابدار باشید

پول درآوردن یک‌چیز و نگهداری و رشد آن یک‌چیز دیگر است. مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری، تلاش‌هایی مادام‌العمر هستند. تصمیم‌گیری‌های مالی و سرمایه‌گذاری‌های صحیح برای دستیابی به اهداف مالی شما، بسیار مهم هستند. تحقیقات نشان داده‌اند، افرادی که ازلحاظ مالی دارای علم و دانش هستند، ثروت بیشتری را نسبت به افرادی که سواد مالی ندارند، به ارمغان می‌آورند. دو فاکتور تلاش و زمان برای شناختن امور مالی فردی باید در طول دوران زندگی انجام شود.

۸شناسایی فرصت‌ها و محاسبه ریسک‌ها

با در نظر گرفتن ریسک‌های محاسبه‌شده در زمان جوانی می‌توانید تصمیمات محافظه‌کارانه و بلندمدت را انتخاب کنید. حتی ممکن است در طول مسیر دچار اشتباهاتی شوید، اما این نکته را در نظر داشته باشید که اشتباهات درس‌هایی از خرد و حکمت هستند.  (منبع: گروه مشاوران مالی سامان). شما از اشتباهات خود درس‌های بیشتری می‌گیرید تا از موفقیت‌هایتان. همچنین زمانی که جوان هستید، سریع‌تر می‌توانید اشتباهات مالی خود را جبران کنید.

نمونه‌هایی از ریسک‌های محاسبه‌شده:

  • نقل‌مکان به یک شهر جدید با فرصت‌های شغلی بیشتر
  • ادامه تحصیل در سنین بالا
  • تغییر محل کار با درآمد کمتر و یا ریسک‌های کاری بیشتر
  • شروع یک کسب‌وکار جدید
  • سرمایه‌گذاری در بازار سهام

همان‌طور که سن افراد بیشتر می‌شود، مسئولیتشان هم در قبال خانواده بیشتر می‌شود و قادر به سرمایه‌گذاری در موقعیت‌های پر ریسک نخواهند بود.

۹–  قرض گرفتن پول برای سرمایه‌گذاری – هرگز این کار را انجام ندهید

هنگامی‌که برای افزایش ثروت خود از وام یا قرض استفاده می‌کنید نه‌تنها ثروت شما افزایش نمی‌یابد بلکه هزینه‌های اضافی شامل بهره وام نیز به هزینه‌های شما اضافه می‌شود. وام یا پول قرضی فقط زمانی باید برای سرمایه‌گذاری استفاده شود که مطمئن هستید سود سرمایه‌گذاری از بهره وام بیشتر خواهد شد. این سرمایه‌گذاری می‌تواند شامل سهام، اوراق مشارکت و غیره باشد. و یا می‌تواند برای شروع یک کسب‌وکار جدید در نظر گرفته شود، در این مورد قرض گرفتن باید به‌صورت اهرم عمل کند به‌طوری‌که اهداف کسب‌وکار شمارا سریع‌تر برآورده سازد (درصورت نیاز به مشاوره در این زمینه کلیک کنید).

۱۰استفاده از مزایای مالی رایگان

چیزهای بسیار کمی به‌صورت رایگان در جهان وجود دارد. به‌طور مثال اگر کارمند شرکتی هستید که وام بدون بهره به کارکنانش می‌دهد، مطمئن شوید که از این مزیت استفاده خواهید کرد. و یا با پرداخت زودتر از موعد اقساط از جایزه خوش‌حسابی برخوردار شوید. همچنین می‌توانید به دنبال راه‌کارهای قانونی برای کاهش مالیات خود باشید (جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید)

(منبع: گروه مشاوران مالی سامان)