اگر در دنیای سرمایه‌گذاری کنکاش کرده باشید، حتماً متوجه یک موضوع اساسی شده‌اید که آن‌هم توانایی پیش‌بینی تغییرات روند است. راه‌های زیادی برای انجام کار در اختیار معامله گران بازارهای مالی است که هرکدام درجه موفقیت خودشان را دارند، اما یکی از ابزارهای رایج، استفاده از اندیکاتور MACD است. این ابزار میزان حرکت سهام را اندازه‌گیری می‌کند، همچنین سرمایه‌گذاران از این ابزار برای تشخیص تغییرات احساسات بازار استفاده می‌کنند.

درست مانند قیمت، حرکت سهام هم دارای روند است. تغییرات حرکتی قبل از تغییرات قیمت رخ می‌دهند. در این مقاله سعی کرده ایم تا تشخیص تغییرات روند و قیمت را به‌وسیله اندیکاتور MACD به شما عزیزان بیاموزیم.

طبیعت حرکات قیمت

شتاب و حرکت در چارت قیمت درست مانند شتاب در فیزیک است؛ اگر یک توپ را به هوا پرتاب کنید، با سرعت آرام و آرام‌تر به بالا می‌رود تا زمانی که اوج بگیرد و در زمان سقوط سرعتش رفته‌رفته بیشتر می‌شود.

درست مانند فیزیک، تغییرات حرکتی قبل از تغییر در قیمت سهام روی می‌دهند. این تغییرات حرکتی را می‌توان به‌راحتی با استفاده از اندیکاتور MACD (مک دی) مشاهده کرد.

شاخص میانگین تقارن همگرایی حرکتی (MACD)

Gerald Appel جهت اندازه‌گیری حرکات بازار با اندازه‌گیری فضای افزایشی و کاهشی بین دو میانگین متحرک نمایی ۱۲ و ۲۶ روزه، اندیکاتور MACD را توسعه داد. اگر فضای بین دو میانگین متحرک نمایی در حال فاصله گرفتن باشد، حرکات بازار افزایش می‌یابد درحالی‌که اگر دو میانگین متحرک همگرا باشند، سرعت حرکت کاهش می‌یابد. فاصله بین دو میانگین متحرک در شاخص MACD توسط خطوط میله‌ای سیاه‌رنگ بانام MACD Line رسم می‌شود. (همان‌طور که در شکل زیر دیده می‌شود).

برای تأیید تغییر درحرکت، یک میانگین متحرک نمایی ۹ روزه به‌عنوان یک خط سیگنال (خط نقطه‌چین در شکل فوق) اضافه می‌شود. سیگنال خرید زمانی رخ می‌دهد که خط MACD از پایین به بالای خط سیگنال عبور کند. سیگنال فروش زمانی اتفاق می‌افتد که خط MACD زیرخط سیگنال قرار بگیرد. (همچنین بخوانید؛ معرفی اندیکاتور MACD و نحوه استفاده از آن). تلاش‌ها برای بهینه‌سازی تنظیمات این اندیکاتور نشان داد که در بلندمدت استفاده از میانگین متحرک نمایی ۱۲ و ۲۶ روز و در کوتاه‌مدت استفاده از میانگین متحرک ۷ و ۱۸ روز ایدئال است.

رسم کانال در MACD

آنچه می‌دانیم این است که هم‌زمان با ارزیابی سهام می‌توانیم بر روی نمودار قیمت خطوط روند را رسم کنیم و کانال‌ها را بر روی آن شناسایی کنیم اما شاید ندانید که می‌توان بر روی اندیکاتور MACD هم خطوط روند را رسم کرد. طراحی خطوط مقاومت و پشتیبان بر رویMACD، هم‌زمان با چارت قیمت اقدامی است که به اندازه‌گیری قدرت روند کمک شایانی می‌کند.

در شکل زیر ما قدرت روند سهام را توسط رسم کانال بر روی MACD اندازه‌گیری کرده ایم. برای رسم کانال سعی کردیم بیشترین نقاط قله را بر روی یک خط روند قرار دهیم و خطی موازی آن بر روی دره‌ها رسم کنیم.

اگر در ژانویه ۲۰۱۸ دقت کرده باشید متوجه ایجاد دره‌های کوچک‌تر در MACD می‌شوید که نشان از تقویت حرکات قیمت و تغییر احتمالی روند می‌دهد.

جمع‌بندی

قدرت فعلی روند را می‌توان توسط اندیکاتور MACD اندازه‌گیری کرد. تغییرات روند می‌توانند توسط MACD شناسایی شوند و قدرت روند نیز توسط کانالیزه کردن MACD عملیاتی است. همچنین می‌توان بر اساس موقعیت خطوط MACD نسبت به خط سیگنال وارد موقعیت معاملاتی خرید یا فروش شد. تمرین مداوم این اندیکاتور می‌تواند به معامله گران در افزایش بازده و کاهش ریسک کمک شایانی کند.