زمانی که به فکر کارآفرین میلیاردر ایلان ماسک می افتید، احتمال اینکه به فکر ماشین الکتریکی وی تسلا یا سرمایه گذاری فضایی اش در اسپیس ایکس باشید نیز بالا است. شاید شما فقط او را بعنوان ثروتمندترین فرد کره زمین بشناسید، که یک ماه پیش از جف بزوس عبور کرده و مقام اول را کسب کرده است.

اما یک چیز دیگر هم در باره ایلان ماسک هست، اختراعی به نام Starlink که به دنبال فروش اتصالات اینترنتی از طریق شبکه رو به رشد ماهواره های خصوصی که بالای سر ساکنین زمین در حال چرخش هستند، به تقریباً هر کسی در کره خاکی است.

پس از سالها توسعه در SpaceX — به نظر می رسد پیشرفت Starlink در سال 2021 شتاب می گیرد، در ژانویه، پس از حدود سه سال موفقیت آمیز، این پروژه از 1000 ماهواره تحویل داده شده به مدار پیشی گرفت. در اوایل ماه فوریه، شرکت ماسک فاش کرد که Starlink اکنون به بیش از 10،000 مشتری خدمات ارائه می دهد. اکنون، این سرویس در حال گسترش سفارشات به مشتریان بالقوه بیشتر است.

Starlink دقیقاً چیست؟

Starlink از لحاظ فنی که در اسپیس ایکس تولید می شود، همچنین نام شبکه رو به رشد شرکت پروازهای فضایی – یا “صورت فلکی” – ماهواره های مداری است. توسعه این شبکه در سال 2015 آغاز شد، با اولین ماهواره های نمونه اولیه در سال 2018 که به مدار زمین پرتاب شد.

طی سالهای گذشته، SpaceX بیش از 1000 ماهواره Starlink را در مدار مستقر کرده است. در ماه ژانویه، اسپیس ایکس برای اولین ماموریت Starlink خود در سال 2021، با استفاده از موشک مداری قابل فرود و قابل بازپرداخت Falcon 9، 60 ماهواره را از مرکز فضایی کندی به مدار زمین پرتاب کرد. پرتاب های بعدی، از جمله چهار فروند دیگر در ماه فوریه – دو مورد دیگر با موفقیت انجام شده است – به طوری که تعداد ماهواره های پرتاب شده را به 1،265 خواهد رساند.

و آن ماهواره ها می توانند خانه من را به اینترنت وصل کنند؟

دقیقاً مانند ارائه دهندگان موجود اینترنت ماهواره ای مانند HughesNet یا ViaSat، Starlink می خواهد دسترسی به اینترنت را بفروشد.

در وب سایت Starlink آمده است: ” Starlink می تواند اینترنت با پهنای باند پرسرعت را به مکان هایی که دسترسی غیرقابل غیرقابل دسترسی هستند، ارائه دهد.”

برای برقراری ارتباط تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک مودم ماهواره ای کوچک در خانه خود راه اندازی کنید تا سیگنال را دریافت کرده و پهنای باند را به روتر خود منتقل کنید. Starlink برنامه ای برای Android و iOS ارائه می دهد که با استفاده از واقعیت افزوده به مشتریان کمک می کند تا بهترین موقعیت را برای گیرنده های خود انتخاب کنند.

سرعت سرویس اینترنت Starlink چقدر است؟

وب سایت Starlink می گوید: “کاربران می توانند انتظار داشته باشند که سرعت داده ها از 50 تا 150 مگابایت در ثانیه و پینگ از 20 تا 40 میلی ثانیه باشد.” “همانطور که ماهواره های بیشتری را پرتاب می کنیم، ایستگاه های زمینی بیشتری نصب می کنیم و نرم افزار شبکه خود را بهبود می بخشیم، سرعت داده، پینگ و زمان کار به طور چشمگیری بهبود می یابد.”

هزینه Starlink چقدر است؟

Starlink شروع به پذیرش پیش سفارش از مشتریانی می کند که می توانند به برنامه بتا “آزمایشی” شرکت بپیوندند. هزینه خدمات 99 دلار در ماه است، به علاوه مالیات و هزینه ها، به علاوه پرداخت اولیه 499 دلار برای ماهواره و روتر قابل نصب که باید در خانه نصب کنید.

Starlink می گوید که گرفتن سفارش از مشتری به صورت اولین مراجعه و خدمات اولیه است و انجام برخی از پیش سفارش ها ممکن است شش ماه طول بکشد.

در مورد وضعیت بد آب و هوایی چطور؟

این قطعاً یکی از نقاط ضعف اینترنت ماهواره ای است. بر اساس پرسش های متداول Starlink، گیرنده قادر به ذوب برف است که بر روی آن قرار می گیرد، اما نمی تواند در مورد تجمع برف در اطراف و سایر موانع که ممکن است خط دید آن را به ماهواره مسدود کند، کاری انجام دهد.