درک چگونگی سازوکار پول و سرمایه‌گذاری چیزی است که باید هرچه سریع‌تر بیاموزیم، اما برای برخی از افراد، موضوع سرمایه‌گذاری به‌اندازه‌ای عجیب است که نمی‌دانند باید از کجا شروع کنند. حتی مفهوم اعداد می‌تواند برایشان دشوار باشد. خوشبختانه راه‌هایی برای مدیریت پول وجود دارد که سرگرم‌کننده و جذاب است. اینجا، ‌جایی است که شبیه‌ساز آنلاین بازار سهام می‌تواند مفید واقع شود.

شبیه‌ساز بازار سهام چیست؟

شبیه‌سازهای بازار سهام ساده هستند، کار با آن‌ها آسان است و تمامی شرایط بازار سهام را شبیه‌سازی می‌کنند. در این شبیه‌سازها شما می‌توانید یک حساب مجازی با مبلغ مشخصی افتتاح کنید. پس از افتتاح حساب، شما در شرایط واقعی بازار با دیگر سرمایه‌گذاران واقعی قرار می‌گیرد اما درواقع هیچ پولی را به‌صورت واقعی سرمایه‌گذاری نکرده‌اید. ازجمله شبیه‌سازهای بازار سهام می‌توان به “تالار مجازی بورس ایران” و نرم‌افزار متاتریدر که کارگزاری مفید ارائه می‌دهد نام برد. (برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید)

اکثر این شبیه‌سازها سعی می‌کنند تمامی شرایطِ بازار را تا جایی که می‌توانند به‌صورت واقعی برای شما فراهم کنند. درنتیجه تمامی این شبیه‌سازها به کاربرانشان اجازه خریدوفروش و شرکت در معاملات بازار را می‌دهند.

بهتر است شبیه‌سازی را انتخاب کنید که هزینه معاملات را هم به‌صورت مجازی از حساب شما کسر کند و برای خرید یا فروش مطابق با سیستم صف بازار به‌صورت مجازی شما را در صف قرار دهد. همین موارد به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا شرایط بازار را حس کند و میزان تغییرات موجودی حساب خود را پایش کند و به‌مرور به تجربیات معامله‌گری‌اش بی افزاید.

شبیه‌ساز سهام در کلاس درس

زمانی که صحبت از یادگیری می‌شود بهتر است که سناریوهای واقعی در قالب یک بازی مطرح شوند. دانش آموزان‌هم هنگامی‌که به مطالعه دروسشان می‌پردازند به سناریوهای واقعی توجه بیشتری می‌کنند.

بهتر است این شبیه‌سازها به‌صورت جمعی به کار گرفته شوند تا یک وضعیت رقابتی بین افراد به وجود بیاید و شرکت‌کنندگان وضعیت معاملاتی و سود و زیان خود را با رقیبانشان مقایسه کنند، در این حالت یادگیری بیشتر می‌شود. در جریان رقابت، شرکت‌کنندگان یاد می‌گیرند که چگونه بودجه‌بندی کنند، از ریاضیات مقایسه‌ای استفاده کنند، چگونه بخشی از یک گروه باشند، انتقادپذیر باشند و تصمیمات سریع بگیرند. (منبع: گروه مشاوران مالی سامان)

در کتاب “بازی و شبیه‌سازی در کلاس درس” آمده است:

تمرینات جمعی یک مزیت دیگری دارند و آن‌هم این است که شرکت‌کنندگان چگونگی فعالیت با دیگران را می‌آموزند و درک می‌کنند چطور برای رسیدن به یک هدف مشترک باید با دیگران ‌همکاری کنند. مهارت‌های ارتباطی و همکاری با دیگران یک عامل مهم موفقیت در زندگی امروزی است و بهتر است افراد آن را در مدرسه، دانشگاه و محیط کار تمرین کنند.

علاوه بر مهارت‌های گروهی، کسانی که از این شبیه‌سازها استفاده می‌کنند با مفاهیم و شاخص‌های مالی بیشتر آشنا می‌شوند و چگونگی بکار بردن آن‌ها را درک می‌کنند، از مفاهیم مالی می‌توان به نسبت P/E، موقعیت خرید، کارمزد معامله و دیگر عناوین مالی نام برد. همچنین زمانی که سرمایه‌گذاران یک تصویر کلی از اقتصاد کلان و یا تأثیر عملکرد کسب‌وکارها بر بازار را می‌بینند، بیشتر متوجه چگونگی تغییر قیمت سهام می‌شوند.

جمع‌بندی

هر مدرس خوبی می‌داند که برای افزایش اثربخشی آموزش بهتر است آن را با یک بازی همراه کند. مدرسان این حوزه می‌توانند با استفاده از شبیه‌سازهای آنلاین سهام و تشکیل کلاس‌های آموزشی یک محیط سرمایه‌گذاری مجازی تشکیل دهند و مهارت‌های معاملاتی افراد را با استفاده از حساب‌های مجازی افزایش دهند. هر فرد با هر سطحی از دانش می‌تواند از این شبیه‌سازها استفاده کند و حتی به‌صورت فردی اقدام به افزایش دانش خود در حوزه بازارهای مالی بکند. این کار باعث می‌شود زمانی که معامله‌گر قصد واردکردن پول واقعی به بازار را داشت از ضررهای عمده که ناشی از بی‌تجربگی است در امان باشد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان