اگر به پیشتازان حجم معاملات مانند نماد” #های_وب” نگاه کرده باشید متوجه حجم بسیار بالای خریدوفروش در چند هفته اخیر این سهم می‌شوید. این‌ها اعداد حجمی بزرگی هستند اما از کجا می‌آیند و چه معنی‌دارند؟

قسمت اول پرسش فوق را می‌توان به‌سادگی پاسخ داد: معاملات بازار. قسمت دوم اما نیاز به جزئیات کمی دارد. اگر سرمایه‌گذار یا معامله‌گر ِجزء هستید، این مقاله را بخوانید. درحالی‌که حجم معاملات یکی از چند ابزار مهم است، اما به تصمیم گیری سرمایه‌گذاری شما یک ارزش‌افزوده می‌دهد.

چگونه کار می‌کند؟

حجم به‌سادگی از طریق محاسبه مجموع معاملات سهم در طول روز به دست می‌آید، به‌طوری‌که هر دو حالت خریدوفروش را شامل می‌شود. شما می‌توانید خودتان حجم معاملات روزانه را تعیین کنید – تمام تراکنش‌های سهام در دسترس است – مجموع معاملات سهم در طول روز را حساب کنید. بااین‌حال به نظر می‌رسد که نمایش حجم مبادلات روزانه سهام بر روی نمودار قیمت بسیار ساده‌ و کاربردی‌تر است. علاوه بر این موارد، زمان پول است و عاقلانه این است که ذخیره‌اش کنیم. حجم مبادلات روزانه نباید با حجم ریالی معاملات که قیمت زمانی سهم را نشان می‌دهد، اشتباه گرفته شود.

چرا مهم است؟

اگر سهامی با حجم معاملات بالا روزانه مشاهده می‌کنید، احتمال دارد یک‌روند پایدار داشته باشد. برعکس اگر سهامی دارای حجم معاملات پایین باشد احتمالاً دارای روند خنثی و غیر پایدار است. به‌عبارت‌دیگر زمانی که پول بیشتری قیمت سهام را حرکت می‌دهد یعنی تقاضای بیشتری برای سهام وجود دارد. همچنین مراقب سهام با حجم معاملات و پایین و غیر نقد باشید چراکه ممکن است در آن‌ها به دام بی افتید و نتوانید سهام خود را به‌سادگی در بازار بفروشید. در این صورت حتی اگر بخواهید یک بازی مصنوعی و صف خرید غیرواقعی راه بی اندازید، نمی‌توانید فروشنده و خریدار را با توجه به حجم ضعیف معاملات پیدا کنید.

یک استثناء برای خرید سهامی با حجم معاملات بسیار ضعیف وجود دارد و آن این است که یک شرکت با فاندامنتال قوی بیابید که دیگران هنوز آن را در بازار کشف نکرده‌اند. در این سناریو شما در رأس منحنی قرار دارید. زمانی که حجم معاملات افزایش می‌یابد شما چند سناریو برای رسیدن به سود در پیش دارید، یعنی همان چیزی که همه سرمایه گذاران آرزویش را دارند.

یکی دیگر از مواردی که موجب کاهش حجم معاملات می‌شود، اختلاف بین قیمت عرضه و تقاضا است. سهامی که نقدینگی پایین‌تری دارد از اختلاف بالاتری بین قیمت عرضه و تقاضا برخوردار است که می‌تواند پرهزینه باشد و در این مورد شاهد سطح پایین حجم معاملات خواهیم بود. سهام با حجم معاملات بسیار زیاد، شاهد اختلاف کمتر قیمت بین عرضه و تقاضا است.

زمانی که به حجم معاملات روزانه نگاه می‌کنید، فقط یک روز خاص را مدنظر قرار ندهید. چراکه حجم در یک روز خاص می‌تواند ناشی از اخبار و شایعات باشد و لزوماً پایداری روند را نشان نمی‌دهد. در عوض به میانگین حجم معاملات سه‌ماهه نگاه کنید، در این صورت دید بهتری نسبت به عملکرد قیمتی سهام می‌گیرید.

جمع‌بندی

محاسبه حجم آسان است. اما درک معنی حجم مهم‌تر است. هرچند که حجم معاملات نباید تنها عامل در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی باشد اما می‌تواند در کنار سایر ابزارهای تکنیکال و فاندامنتال مورداستفاده قرار گیرد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان