شمعدان‌ها و اسیلاتورها می‌توانند به‌صورت انفرادی و یا ترکیبی با یکدیگر استفاده شوند تا فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدت را شناسایی کنند. معامله گران نوسانی با استفاده از تحلیل تکنیکال در کسب سود از تغییرات کوچک قیمتی متخصص هستند. موفقیت در نوسان‌ها، نیازمند توانایی در شناسایی هم‌زمان مسیر آتی روند و قدرت روند است. این کار با کمک الگوهای رسم شده بر روی نمودار، اسیلاتورها، تحلیل حجم، فراکتال ها و سایر ابزارهای تکنیکال قابل انجام است. تمرکز این مقاله بر روی استفاده هم‌زمان الگوی های کندل استیک و اسیلاتورها جهت معامله بر روی نوسان‌ها است.

مشخص کردن بازگشت‌ها

معامله گران نوسانی می‌توانند به نقاط بازگشتی کوتاه‌مدت قیمت نگاه کنند تا بتوانند از اصلاح‌های روند برای کسب سود استفاده کنند. اولین قدم، یافتن بهترین شرایط برای بازگشت‌ها است که می‌تواند توسط کندل استیک‌ها و اسیلاتورها انجام شود. بازگشت شمعدان‌ها توسط شمع‌هایی که تغییرات قیمتی را مشخص می‌کنند، شناسایی می‌شوند درحالی‌که اسیلاتورها بازگشت‌های اصلاحی بالقوه را توسط واگرایی مشخص می‌کنند. (همچنین بخوانید؛ شمع های ژاپنی)

واگرایی اسیلاتورها

واگرایی زمانی رخ می‌دهد که جهت حرکت چارتِ قیمت مخالف جهت حرکت اسیلاتور باشد. از دیدگاه فیزیک نگاه کنید: اگر یک توپ را به هوا پرتاب کنید، شتابش قبل از بازگشت مسیر کاهش می‌یابد. این شتاب هم در زمان بازگشت سهام بازارهای مالی اتفاق می‌افتد. شتاب تغییرات قیمت (مومنتوم) قبل از بازگشت قیمت سهام کاهش می‌یابد. واگرایی می‌تواند زمانی رخ دهد که اندیکاتور مومنتوم کاهشی می‌شود و بازگشت اصلاحی بالقوه در پیش رو خواهد بود. تمام بازگشت‌های قیمتی، توسط واگرایی شناسایی نمی‌شوند اما قابلیت شناسایی بیشتر آن‌ها توسط اسیلاتورها وجود دارد.

واگرایی، یک نقطه شروعِ مناسب برای معامله است. واگرایی‌ها همیشه وجود ندارند ولی اگر واگرایی اسیلاتور داشتیم، الگوهای شمعی (در ادامه این الگوها شرح داده خواهند شد) قدرتمندتر و موجب معاملات بهتر خواهند شد.

شکل بعد، واگرایی را نشان می‌دهد. قیمت بالاتر می‌رود اما اسیلاتور، برعکس قیمت، روند کاهشی دارد- اسیلاتور استفاده‌شده؛ شاخص قدرت نسبی RSI است. اسیلاتور، ضعف درروند قیمت را نشان می‌دهد که البته با نگاه به چارت قیمت هم این امر مشخص است، چراکه قیمت به‌سختی کندل های مثبت را می‌سازد. درنهایت روند قیمت کاهشی خواهد شد.

قدم بعد، تعریف دقیق نقطه بازگشت است. این وظیفه توسط الگوهای شمعی بهتر انجام می‌شود. البته که بیش از ۵۰ الگوی شمعی وجود دارد، ما در این مقاله تنها به دو الگوی پرطرفدار اشاره می‌کنیم.

الگوهای صعودی و نزولی انگلف

الگوهای صعودی و نزولی انگلف، در بین تمام الگوهای شمعی بسیار پرطرفدار هستند. الگوی نزولی انگلف زمانی که قیمت به بالاتر حرکت می‌کند مشخص می‌شود و به‌طورمعمول به رنگ سبز یا سفید نمایش داده می‌شود. سپس یک شمع نزولی بزرگ وجود دارد، به‌طورمعمول بارنگ قرمز یا بدون رنگ نمایش داده می‌شود که بزرگ‌تر از شمع‌های اخیر است. شمع نزولی به‌طور کامل شمع صعودی قبلی را می‌پوشاند و نشان از افزایش قدرت فروشندگان بازار دارد. معاملات اغلب نزدیک به قیمت پایانی شمع بزرگ نزولی انجام می‌شوند و یا نزدیک به قیمت آغازین. (همچنین بخوانید؛ heikin-ashi و کندل استیک‌های بهتر)

الگوی انگلف صعودی برعکس است. قیمت نزولی است که یک شمع صعودی قوی آن را می‌پوشاند و نشان از وارد شدن خریداران پرقدرت به بازار دارد.

شمع‌های مردد

الگوی چرخشی بالا یک الگوی محبوب دیگر از الگوهای شمعی است. در این الگو، شمع، یک بدنه کوچ با دنباله بلند دارد. این حالت عدم تصمیم‌گیری را نشان می‌دهد چراکه در طول این زمان نوساناتی وجود دارد اما در انتهای روز قیمت در نزدیکی قیمت آغازین بسته می‌شود. درحالی‌که این الگو هرزمانی می‌تواند ایجاد شود و سیگنال معاملاتی صادر کند، اما آن‌ها دو یا سه بار باهم رخ می‌دهند. سپس قیمت یک تغییر قابل‌توجه در جهت عکس مسیر قبلی انجام می‌دهد. این جهتی برای معامله است.

چارت قیمتی زیر ترکیبی از این الگوها را نشان می‌دهد.

مثال‌های معاملاتی با اسیلاتورها

در ادامه چند مثال دیگر وجود دارد که حاوی واگرایی و الگوهای شمعدانی است. نمودار زیر بیانگر واگرایی شدید است. درحالی‌که RSI سقوط می‌کند اما قیمت افزایشی است. (همچنین بخوانید؛ راهنمای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال: معرفی اندیکاتورها). درست بعد از شمع‌های صعودی یک شمع نزولی قرمز قوی ایجادشده که واگرایی اسیلاتور را تائید می‌کند و همان‌طور که مشاهده می‌شود قیمت روند کاهشی را به خود گرفته است.

در شکل زیر هم شمع‌های چرخشی را می‌بینید که نشان از یک‌روند صعودی در کوتاه‌مدت هستند. هرچند که واگرایی هم مشهود است. قیمت در یک‌روند صعودی بلندمدت درحرکت بود، اما بعد، سه روز شمع‌هایی با بدنه کوچک و دنباله بلند ایجاد شد. این تغییرات جزئی از چرخش اغلب نام‌های مختلف دارند، اما اگر همه شرایط دیگر معامله هماهنگ باشند، تفسیر همان است. پس‌ازآن یک قیمت قوی پایانی نزدیک به قیمت‌های نزولی، تطابق با واگرایی RSI مشهود است.

جمع‌بندی

ترکیب شمع و اسیلاتور روشی سریع برای شناسایی موقعیت‌های معاملاتی ارائه می‌دهد. درحالی‌که این روش‌ها می‌توانند به‌طور مستقل مورداستفاده قرار گیرند، استفاده از آن‌ها باهم اغلب اثربخش‌تر است. هرچند که تمام بازگشت‌ها نمی‌توانند با این روش‌ها شناسایی شوند اما این روش در بسیاری از موارد پاسخگو است. قبل از استفاده از این روش در معاملات خود حتماً از تعیین حدود ضرر و سود مطمئن شوید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان