SIX، مالک و صاحب‌امتیاز بورس اوراق بهادار سوئیس روز جمعه گذشته اعلام کرد که برنامه راه‌اندازی سیستم معاملاتی کاملاً نظارت‌شده و قانونی برای دارایی‌های دیجیتال مانند ارزهای دیجیتال را برای تقویت جایگاه سوئیس در ارزهای دیجیتال، در برنامه خود قرار داده است.

بازار بورس الکترونیک SIX، زیرساخت لازم برای پشتیبانی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین که بزرگ‌ترین ارز رمزنگار ازنظر ارزش بازاری است و دیگر ارزهای دیجیتال و ICO ها را فراهم کرده است و برنامه پشتیبانی از سایر دارای های مبتنی بر سیستم بلاک چین را در برنامه کار خود قرار داده است. این زیرساخت همچنین تمام تاریخچه مبادلات را نگهداری و آرشیو می‌کند و توسط بانک مرکزی سوئیس و FINMA نظارت می‌شود.

سوئیس یکی از دوستانه‌ترین کشورهای اروپایی درزمینه قوانین مرتبط کریپتوکارنسی ها است. این کشور در حال برطرف کردن مسائل امنیتی موجود است که به بانک‌ها اجازه ارائه خدمات به شرکت‌های وابسته به ارزهای دیجیتال را نمی‌دهد. در اوایل سال جاری، FINMA رهنمودهای خود را برای کمک به تقویت و حمایت از ICO های محلی منتشر کرد.

آغاز یک عصر جدید

Jos Dijsselhof مدیرعامل SIX در این خصوص این‌طور گفته است

این آغاز یک دوره جدید برای زیرساخت‌های بازار سرمایه است. برای ما بسیار روشن و واضح است که آنچه امروز در دنیای ارزهای دیجیتال در حال رخ دادن است، ماندگار خواهد ماند و آینده صنعت مارا مشخص خواهد کرد.

انتظار می‌رود اولین دوره سرویس‌های معاملاتی این دسته از دارایی‌ها در نیمه اول سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شود و در حال حاضر در انتظار اخذ مجوزهای قانونی است.

اخبار نشان‌دهنده سطح پایدار نگرش‌های سازمانی در فضای ارز دیجیتال، باوجود کاهش قیمت‌ها است. با توجه به آخرین آمار قیمتی بیت کوین متوجه می‌شویم که این ارز مطرح دیجیتال بیش از دوسوم ارزش خود را از زمان اوج قیمتی ۲۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۷ ازدست‌داده است.

SIX اولین اپراتور سنتی بورس اوراق بهادار پیشگام در راه‌اندازی مبادلات ارزهای دیجیتال نیست. در اوایل سال جاری، گروه TMX  که متعلق به بورس اوراق بهادار تورنتو است اعلام کرد که کارگزاری کریپتوکارنسی خود را راه‌اندازی خواهد کرد این در حالی است که New York Stock Exchange هم وارد همین مسیر شده است.

گردآوری‌شده در: گروه مشاوران مالی سامان