مطالعات فیبوناچی از ابزارهای معامله‌گری محبوب هستند. درک چگونگی استفاده و میزان قابلیت اطمینان آنها برای هر معامله‌گری که مایل به بهره‌برداری از علم ریاضیات باستانی است، مهم است. درحالی‌که برخی از معامله گران به ابزارهای مبتنی بر فیبوناچی اطمینان کامل دارند و بر مبنای آنها معامله می‌کنند، برخی دیگر، مطالعات فیبوناچی را عجیب‌وغریب می‌دانند و معتقدند به دلیل استفاده بیشترِ معامله گران از آنها، این اعداد بر بازار تأثیر گذاشته‌اند. در این مقاله ما به این موضوع پرداخته‌ایم که ابزارهای فیبوناچی چگونگی با ربودن قلب و ذهن معامله گران بر بازار تأثیر گذاشته اند.

ایتالیایی معروف

در طی سفرهایش با پدر بود که لئوناردو پیزانو فیبوناچی، سیستم باستانی ۹ گانه هندی و سایر مهارت‌های ریاضی را آموخت و به‌وسیله آنها اعداد و خطوط فیبوناچی را توسعه داد.

یکی از کارهای معروف ایتالیایی Libre Abaci شامل مطالعات عملی معاملات بازرگانی، محاسبات قیمت‌گذاری و سایر مشکلات روزانه معامله‌گری در آن زمان است.

تلاش‌ها برای حل جمع عددیِ توانایی تکثیر خرگوش‌ها منجر به ایجاد سیستم فیبوناچی‌ای شد که امروز آن را می‌شناسیم. دنباله‌ای که در آن هر عدد مجموع دو عدد پیشین است، همان اصل اساسی زندگی که اساس بسیاری از وقایع و رویدادهای طبیعی زندگی است.

لئوناردو فیبوناچی همچنین تئوری الهام گرفته از زندگی خود را در ارتباط با ساختارهای هندسی اعمال کرد. این مفاهیم در ادامه به معامله گران بازارهای سرمایه کمک کردند تا بتوانند پول نقد خود را به‌درستی سرمایه‌گذاری کنند.

میراث مبهم

برای اولید بار مشاوران ما نگاهی دقیق‌تر به اعدا فیبوناچی انداخته‌اند. دنباله فیبوناچی به شرح زیر است؛

۱, ۱, ۲, ۳, ۵, ۸, ۱۳, ۲۱, ۳۴, ۵۵, ۸۹, ۱۴۴, …

این دنباله به سمت نسبت ثابت، قطعی و غیرمنطقی حرکت می‌کند. به‌عبارت‌دیگر این دنباله مجموعه‌ای نامتناهی و غیرقابل‌پیش‌بینی از اعداد اعشاری ارائه می‌دهد که نمی‌توانند دقیق بیان شوند. به دلیل خلاصه‌سازی اجازه دهید مقدار ۱٫۶۱۸ را در نظر بگیریم. درحال حاضر این عدد در دنباله به‌عنوان بخش یا میانگین طلایی شناخته و در جبر با حرف یونانی فی یا Phi=1.618 نشان داده می‌شود.

رفتار صحیح دنباله و نوسانات محوشدهِ این نسبت در اطراف اعداد غیرمنطقی فی می‌تواند بهتر درک شود اگر روابط بین چندین عضوِ اول توالی نشان داده شود. مثال زیر، ارتباط بین عضو دوم با عضو اول، عضو سوم با عضو دوم و به همین ترتیب تا آخر را نشان می‌دهد:

۱:۱ = ۱٫۰۰۰۰, که کمتر از عدد فی ۰٫۶۱۸۰ است

۲:۱ = ۲٫۰۰۰۰, که بیشتر از عدد فی ۰٫۳۸۲۰ است.

۳:۲ = ۱٫۵۰۰۰, که کمتر از عدد فی ۰٫۱۱۸۰ است

۵:۳ = ۱٫۶۶۶۷, که بیشتر از عدد فی ۰٫۰۴۸۶ است

۸:۵ = ۱٫۶۰۰۰ که کمتر از عدد فی ۰٫۰۱۸۰ است.

و به همین ترتیب

همان‌طور که دنباله فیبوناچی حرکت می‌کند، هر عضو جدید بر عضو قبلی تقسیم می‌شود و هرچه بیشتر به عدد غیرقابل‌دسترس فی نزدیک‌تر می‌شود. زمان استفاده از تئوری امواج الیوت، نوسانات نسبت در اطراف مقدار ۱٫۶۱۸ برای مقادیر پایین‌تر یا بالاتر دیده می‌شود. (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص امواج الیوت و بکارگیری این امواج در قرن ۲۱ کلیک کنید.).

باور جمعی بر این است که ناخودآگاه انسان به سمت نسبت طلایی ۱٫۶۱۸ میل می‌کند. به‌عنوان‌مثال، معامله گران ازنظر روان‌شناختی با روندهای بیش‌ازحد طولانی ارتباط مناسب برقرار نمی‌کنند. تحلیل‌های چارت قیمت، نقاط مشترک زیادی با طبیعت دارند، آن قسمت‌هایی از طبیعت که بر مبنای عدد طلایی ۱٫۶۱۸ ساخته‌شده بسیار زیبا و دل‌نشین است و آن مواردی که برخلاف این مقدار هستند بسیار زشت و چه‌بسا غیرطبیعی و مصنوعی به نظر می‌رسند. این‌یک بخش کوچک است که توضیح می‌دهد چرا وقتی از عدد ۱٫۶۱۸ بسیار دور می‌شویم، احساسات نامناسب روندهای طولانی به وجود می‌آید.

ابزار معاملاتی فیبوناچی

پنج نوع ابزار معامله‌گری وجود دارد که بر اساس نسبت فیبوناچی هستند: arcs, fans, retracements, extensions و time zones. اعتقاد بر این است که خطوط ایجادشده توسط این ابزارهای فیبوناچی نشان‌دهنده تغییرات درروند است زیرا قیمت‌ها نزدیک به آنها قرار می‌گیرند.

Fibonacci times zones تغییرات کلی ایجادشده درروند را با نسبت‌های زمانی مقایسه می‌کند. مناطق زمانی برای تجزیه‌وتحلیل بلندمدت تغییرات قیمتی مناسب هستند اما در هنگام مطالعه نمودارهای کوتاه‌مدت این نسبت‌ها در ارائه مقادیر محدودیت دارند.

چگونه کار می‌کند

اعتقاد اکثریت براین باور است که وقتی فیبوناچی به‌درستی پیاده شود می‌تواند در بیشتر از ۷۰ درصد موارد رفتار بازار را به‌درستی پیش‌بینی کند، به‌ویژه زمانی که قیمت خاصی پیش‌بینی می‌شود. برخی براین باورند که محاسبات برای retracements های چندگانه می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد. شاید بزرگ‌ترین عیب روش‌های فیبوناچی، پیچیدگی مطالعه نتایج فیبوناچی و ناتوانی بسیاری از معامله گران در شناخت آنها است. به‌عبارت‌دیگر، معامله گران نباید به‌اجبار بر سطوح فیبوناچی به‌عنوان سطوح حمایت و مقاومت تکیه کنند. به‌عبارت‌دیگر، از ترازهای فیبوناچی می‌توان به‌عنوان سطوح راحتی روانی و رفتاری در چارت‌های قیمت استفاده کرد. بنابراین سطوح فیبوناچی نوعی فریم هستند که معامله گران می توانند از طریق آنها به نمودار قیمت نگاه می‌کنند. این فریم نه چیزی زا پیش‌بینی و نه چیزی را شرح می‌دهد بلکه بر تصمیمات معاملاتی هزاران سرمایه‌گذار تأثیر می‌گذارد. (همچنین بخوانید؛ چرخه سهام: آنچه بالا می‌رود باید پایین بیاید).

بااین‌حال، مطالعات فیبوناچی راه‌حل جادویی برای معامله گران را ارائه نمی‌دهد. در عوض این مطالعات توسط ذهن انسان ایجادشده تا بتواند عدم قطعیت‌ها را کاهش دهد. بنابراین، آنها نباید پایه‌ای برای تصمیم‌گیری‌های معامله‌گری باشند. زمانی که هیچ نیروی پیش‌رانی در بازار وجود نداشته باشد، ابزارهای فیبوناچی به‌درستی کار می‌کنند. واضح است که اکثر معامله گران از طریق فریم ایجادشده توسط سطوح فیبوناچی و ترازهای رفتاری به چارت قیمت نگاه می‌کنند اما نباید به‌عنوان عامل تعیین‌کننده شرایط در نظر گرفته شوند، آن‌هم زمانی که دلایل عمده رشد و کاهش قیمت‌ها در بازار موجود است.

The Fibonacci fan شامل سه خط راهنمای تشکیل‌شده از سری شمارشی فیبوناچی است. این خطور در شناسایی مقاومت و حمایت‌های بعدی به کار می‌آیند. مناطق تعیین‌شده توسط Fan زمینه‌های تقاطع روند بازار را نشان می‌دهند.

البته نسبت طلایی که در اغلب موارد کشف می‌شود، نتایج درستی به دست می‌دهد. بااین‌حال، زمانی که توسط تعداد زیادی از معامله گران استفاده می‌شود، خودِ مطالعات فیبوناچی ممکن است عامل مهمی در تأثیرگذاری بر بازار شود. اغلب زمانی که معامله گران زیادی از سطوح فیبوناچی به‌عنوان مقاومت یا حمایت استفاده می‌کنند، ابزارهای فیبوناچی نتایج درستی می‌دهند که به این حالت، اثر آبشار می‌گویند.

بازار، یک ماهیت پیچیده است و درک طبیعت مطالعات فیبوناچی به شما کمک می‌کند تا از ابزارها را به‌صورت اثربخش‌تر استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

روش فیبوناچی باید در ترکیب با دیگر روش‌ها به کار گرفته شود و نتایج حاصل از آن باید به‌عنوان دیدگاهی متفاوت در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود و تطبیق نتایج با نتایج سایر روش‌ها باید بررسی شود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان