بازارهای مالی می‌توانند پول سرمایه‌گذارانی که گمان می‌کنند کسب پول از این بازارها آسان است، دریافت کنند. معامله‌گری در هر بازار مالی به‌شدت دشوار است، اما هر موفقیت در ادامه آموزش و تمرین به وجود می‌آید. با این تفاسیر، معاملات جفت ارز چیست و آیا برای شما مناسب است؟

بازار معاملات ارز خارجی یا فارکس (FX) بزرگ‌ترین بازار سرمایه جهان است که همچنان به رشد سالانه خود ادامه می‌دهد. در آوریل ۲۰۱۰ گردش این بازار به میانگین ۴ تریلیون دلار در روز رسید که افزایش بیست‌درصدی نسبت به سال ۲۰۰۷ را نشان می‌دهد. در مقایسه می‌توانیم به بازار بزرگ بورس نیویورک NYSE اشاره‌کنیم که گردش روزانه بر اساس حجم معاملات تنها ۲۵ میلیارد دلار در همین تاریخ بود. ممکن است این بازار بزرگ باشد اما همین اواخر حجم زیادی از معاملات مختص معامله‌گران حرفه‌ای بود، اما همچنان که بستر بازار فارکس و نرم‌افزارهای معاملاتی و رویکرد کارگزاری بروز می‌شوند، معامله‌گران کوچک‌تر هم می‌توانند وارد بازار شوند. (همچنین بخوانید؛ عوامل اقتصادی تأثیرگذار بر بازار فارکس).

فارکس چگونه کار می‌کند

تجارت ارز در این بازار به‌صورت ۲۴ ساعته انجام می‌شود که تنها در روزهای شنبه و یکشنبه معاملات متوقف است، اما جلسات معاملاتی در مناطق مختلف جغرافیایی در زمان‌های مختلف انجام می‌شود. سه دوره زمانی برای معاملات وجود دارد که شامل جلسات اروپایی‌ها، آسیایی و ایالات‌متحده است. گرچه در این جلسات برخی از همپوشانی‌ها وجود دارد، اما ارزهای اصلی هر بازار در ساعات بازار منطقه معامله می‌شوند. بدین معنی که برخی از جفت ارزها در ساعات معینی با حجم معاملاتی زیادی روبه‌رو می‌شوند. معامله‌گرانی که در موقعیت خود دلار بازدارند، حجم بیشتری از معاملات را در ساعات بازار ایالات‌متحده خواهند داشت.

ارز در مقادیر مختلف معامله می‌شود. مایکرو لات به‌طور مثال برابر با ۱۰۰۰ واحد از ارز پایه است. اگر حساب شما دلار آمریکا باشد، یک مقدار مایکرو نشان‌دهنده ۱۰۰۰ دلار از ارز پایه شما، دلار است. به‌طوری‌که مقدار استاندارد ۱۰۰ هزار واحد است. (همچنین درخصوص اندازه معاملات بازار فارکس می توانید اینجا بیشتر بخوانید).

جفت و پیپ

همه ارزها در این بازار به‌صورت جفت معامله می‌شوند. برخلاف بازار سهام که در آن می‌توانید یک سهام را بخرید و یا بفروشید، شما در فارکس باید برای خرید یک ارز، ارز دیگری را به فروش برسانید. نکته دیگر اینکه قیمت اکثر ارزها در این بازار تا ۴ رقم اعشار دارد. یک پیپ یا درصد هر واحد، کوچک‌ترین رشد در یک معامله است. به‌طورمعمول یک Pip برابر با ۱٫۱۰۰ از ۱% است.

معامله‌گران تازه‌کار و جزء اغلب ارزها را با اندازه میکرو لات معامله می‌کنند، چراکه یک پیپ در هر میکرو لات برابر با ۱۰ سنت حرکت قیمتی است. این امر موجب می‌شود که زیان‌ها به‌آسانی مدیریت شوند البته درصورتی‌که نتایج مورد انتظار معامله‌گر نباشند. در یک مینی لات، یک پیپ برابر با یک دلار است و همان پیپ در یک لات برابر با ۱۰ دلار است. برخی از ارزها در یک بازه زمانی معاملاتی بیشتر از صد پیپ هم حرکت می‌کنند.

موقعیت‌های کمتر

اکثر حجم معاملات ارزی مربوط به ۱۸ جفت ارز اصلی بازار می‌شود، گرچه جفت ارزهای دیگری بیش‌تر از این ۱۸ مورد وجود دارد اما از بین این ارزها نیز هشت ارز؛ دلار آمریکا، دلار کانادا (CAD)، یورو (EUR)، پوند انگلیس (GBP)، فرانک سوئیس (CHF)، نیوزیلند دلار (NZD)، دلار استرالیا (AUD) و ین ژاپن (JPY) از حجم معاملاتی بیشتری برخوردار هستند. گرچه هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که معاملات ارز آسان است، اما با داشتن موقعیت‌های معاملاتی بسیار کمتر، سرمایه‌گذاری و مدیریت سبد ساده‌تر است.

چه چیزی باعث تغییر ارزش ارز می‌شود؟

روزانه معامله‌گران زیادی که در بازارهای سهام به معامله و سرمایه‌گذاری مشغول هستند به بازار معاملات ارزی علاقه‌مند می‌شوند چراکه محرک‌های بازار سهام موجب تحرک بازار ارز نیز می‌شوند. یکی دیگر از دلایل تغییر ارزش ارز، عرضه و تقاضا است. زمانی که نیاز جهانی به دلار بیشتر می‌شود شاهد افزایش قیمت آن در بازار هستیم. (همچنین بخوانید؛ عوامل اقتصادی تأثیرگذار بر بازار فارکس).

عوامل دیگری مانند نرخ بهره، داده‌های اقتصادی جهان، تنش‌های ژئوپلیتیک نیز می‌توانند بر قیمت ارزهای جهانی تأثیر بگذارند.

جمع‌بندی

یادگیری در خصوص بازار معاملات ارز بسیار شبیه به بازار سهام است، اما پیدا کردن استراتژی‌های بهتر یقیناً دشوارتر است. اکثر کارگزاران فارکس به شما اجازه می‌دهند که یک حساب مجازی افتتاح کنید و تا زمانی که از تجربه کافی در این بازار برخوردار شدید پول واقعی خود را وارد بازار کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان