فیلم The Big Short محصول سال 2015 اقتباسی از پرفروش ترین رمان سال با همین نام نوشته مایکل لوئیس و برنده اسکار است. این فیلم که توسط “آدام مک کی” کارگردانی شده است، به زندگی چندین متخصص و مهندس مالی که سقوط حباب مسکن در سال 2008 را پیش بینی کرده اند می پردازد.

این مقاله به بررسی فیلم The Big Short، و شخصیتهای اصلی آن و ابزارهای مالی پیچیده ای که توسط موسسات مالی و بانکها به منظور طرح های بازپرداخت وام های مسکن وجود دارند، می پردازد.

The Big Short

فیلم The Big Short اولین فیلم اقتباسی از کتاب داستان موفقی در خصوص بحران مالی با همین نام است. در سال 2011، HBO فیلمی اقتباسی The big short را استارت زد و بیان کرد که این فیلم شامل ستاره های هالیوودی هم خواهد بود. بیشتر تمرکز این داستان بر چند هفته منتهی به سقوط برادران لمن و واکنش کنگره برای گرفتن وثیقه از بزرگترین بانک های کشور است.

با این حال، Big Short یک فیلم شخصیت محور است که نه تنها به وقایع منتهی به بحران مالی بلکه به اخلاق متناقض چند مرد که پیش از این بحران را به خوبی پیش بینی کرده بودند، اشاره می کند. همچنین بازیگرانی همچون “کریستین بیل”، “استیو کارل”، “رایان گوسلینگ” و “برد پیت” در این اثر به ایفای نقش پرداخته اند.

داستان در ابتدا به شرح کار مدیر صندوق های پوشش ریسک “مایکل بری” (بازی شده توسط “کریستین بیل”) می پردازد، که متوجه می شود بازار مسکن (اوایل قرن بیست و یکم) یک حباب دارایی است که توسط وام های پر ریسک در آینده ای نزدیک متلاشی خواهد شد. در سال 2005 ، “بری” – مدیر صندوق سرمایه گذاری – یک مبادله سواپ SWAP اعتباری را ایجاد می کند که به وی اجازه انجام سواپ وام های مسکن را با بانک های بزرگ می دهد. با این حال مشتریان صندوق وی عصبانی می شوند. زمانی که بانک ها و وام دهندگان ادعا می کنند که بازار مسکن پایدار است، و در حقیقت بازار همچنان در وضعیت کاذب است، “بری” (کریستین بیل) همچنان به ایجاد معاملات سواپ می پردازد. همچنین بخوانید؛ نگاهی عمیق به بازار مبادله یا Swap.

در همین حال ، “جارد ونت” (“رایان گوسلینگ”) سهواً معاملات سواپ بری را کشف می کند. مدیر صندوق پوشش ریسک، “مارك باوم” (“استیو كارل”) به سرمایه گذاری در بازار سواپ “بری” پیوسته و می پذیرد كه بسته های وام ساختاری ضعیف كه به عنوان بدهی های وثیقه CDO  شناخته می شوند رتبه های AAA را دریافت كرده و در حال تشدید بحران وام مسکن هستند. وی پس از کشف این وضعیت مشکوک در بازار CDO ، ریسک گسترده در بازارها را شناسایی کرده و نتیجه می گیرد که حباب مسکن در نهایت منجر به فروپاشی اقتصاد خواهد شد و شرط بندی های بزرگی را برای بخش مالی ایجاد خواهد کرد.

سرانجام، دو سرمایه گذار – “چارلی گلر” (“جان مگارو”) و “جیمی شیپلی” (“فین ویترواک”) – پس از کشف مقاله ای که توسط Vennett  چاپ شده است، از مشاوره سرمایه گذاری و بانکدار بازنشسته (“برد پیت”) درخواست مشاوره سرمایه گذاری در این حوزه را می کنند. پس از سرمایه گذاری “شريپلي” و “گلر”، شركت هاي موفق دیگری در این بازار سرمایه گذاری می کنند، “ريكرت” از این وضعیت عصباني می شود که برخی می خواهند از سقوط اقتصاد و بحران مالي سود ببرند.

اگرچه آنها با این معامله به فکر افزایش ثروت شرکت و ارزش دارایی های خود هستند اما در این میان ریسک مالی خود را افزایش می دهند.

در نهایت “بری” مجبور می شود تا برای مشتریانش که تا پایان رکود مسکن با “بری” ماندند، بازده 500 درصدی به ارمغان بیاورد. همچنین بخوانید؛ منحنی بازده چیست؟

رویکردهای استایلی

اصطلاحات مالی و گاهشناسی بحران مالی به کار رفته شده در یک فیلم دو ساعته برای مخاطبان عادی بسیار پیچیده و دشوار است و متخصصان و مهندسان مالی می توانند بهترین ارتباط را با این اثر برقرار کنند. در تولید این فیلم از ابزارهای متفاوت مالی شامل تعهد وثیقه بدهی یا CDO، معاملات سواپ، اوراق قرضه، اوراق مسکن و سایر موارد استفاده شده است.

به طور مثال در بخشی از این فیلم پیچیدگی های CDO در قسمتی که بازیگر زن “سلنا گومز” مشغول بازی است توضیح داده شده است. CDO توسط اقتصاددان Richard Thaler توضیح داده می شود، وی بیان می کند که بازی “سلنا گومز” چگونه می تواند افزایش قیمت بازار مسکن را نشان دهد. با این حال هنگامی که “گومز” می بازد و یا به اصلاح بازار مسکن سقوط می کند ضررهای بیشتری در بازارهای مالی به صورت دومینو شکل می گیرند. همچنین بخوانید؛ راهکارهای محافظت از خود در برابر تورم.

در قسمت دیگر این فیلم مخاطبان با کمک جلوه های بصری مفهوم tranche را فرا می گیرند. در یک پلان فیلم، “رایان گوسلینگ”، بلوکهایی را از یک برج Jenga بیرون می کشد تا نشان دهد که چگونه tranche در اوراق بهادار تحت حمایت وامMBS   مانند وام های مسکن CMO  کار می کنند. “گوسلینگ” با بیرون کشیدن بلوک در قسمت زیرین برج توضیح می دهد که اوراق بهادار دارای امتیاز بالا در انتهای برج نمی توانند زمانی که اوراق بهادار با رتبه پایین تر شکست می خورند و از پایه آن خارج شوند، ایستادگی کنند. همچنین بخوانید؛ روش‌های سرمایه‌گذاری با اوراق مشارکت.

در بخش های دیگر این فیلم، پیچیدگی ها و نوآوری های مالی با جلوه های دیداری توضیح داده شده اند. یکی از این بازیگران، “مارگوت رابی”، بازیگر نقش اول اوراق بهادار تحت حمایت وام را توضیح می دهد.

جمع بندی

The Big Short نامزد چندین جایزه اسکار ازجمله بهترین تصویربرداری شد و موفق به دریافت جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی جشنواره شده است. برخی از منتقدین، از جمله برنده جایزه نوبل یادبود اقتصاد، پل کروگن، گفته اند که شخصیت های دیگری از جمله شخصیت های اصلی این فیلم به مشکلات زیرپوستی وام های مسکن و حباب اقتصادی اشاره کرده اند.

گفته می شود، Big Short یک اثر بسیار جذاب را در سالهای سقوط برادران لمان و بازار مسکن، که منجر به رکود بزرگ شد، ارائه می دهد.  

منبع: گروه مشاوران مالی سامان