مدت زیادی از انتشار فیلم Star Wars: The Mandalorian در دیزنی پلاس نگذشته بود که صحبت ها همچنان درباره درخشش آن ادامه داشت. این مجموعه تلویزیونی با انتقادات اندک، ستایش باشکوه و واکنش های مثبت مخاطبان رو به رو بوده است. (بخوانید؛ فصل سوم سریال Westworld – روبات ها و شبه واقعیت)

این مجموعه از ادامه سری جنگ ستارگان بین بازه زمانی بازگشت جدایی و Force روایت می شود، محور اصلی این سریال، یک ماندالورین است که فراتر از مرزهای امپراطوری جدید فعالیت می کند. اما نه تنها شخصیت Baby Yoda زیبا بود بلکه طرفداران را در مجموعه تلویزیونی متحیر هم میکرد، بودجه فیلم The Mandalorian نیز بسیار حیرت آور بود. (سه درس سرمایه گذاری از سریال Money Heist پخش شده از شبکه نتفلیکس)

طرفداران متعصی سریال جنگ ستارگان همیشه از نبوغ این فیلم در جلوه های تصویری، نویسندگی، کارگردانی، بازیگری و موسیقی خود شگفت زده می شوند. همه اینها فقط به لطف برچسب بودجه نه رقمی این سری از فیلم ها می تواند به اجرا درآید.

این مجموعه هشت قسمتی به طور متوسط در هر قسمت 12.5 میلیون دلار هزینه داشت، رقمی که تقریباً بسیار کوچک به نظر می رسد ولی نمی توان از آن غافل شد. اما این مجموعه به طور کلی حدود 100 میلیون دلار هزینه ساخت داشت، رقمی که بودجه آن به اندازه فیلم های پرفروش فرانچایز است. (نقد فیلم The Big Short)

The Mandalorian: بودجه

هر قسمت سریال Mandalorian 30 دقیقه زمان پخش دارد. با حفظ یک داستان ساده، با جلوه های بصری جذاب.

به نظر می رسد مدت زمان کوتاه قسمت ها برای قیمت نسبتاً گران و 100 میلیون دلاری مجموعه بسیار غیر منطقی به نظر برسد. این رقم برای تولید مجموعه اینترنتی بسیار زیاد است.

تلویزیون در مقابل پرده نقره ای

پول تنها چیزی نیست که یک فیلم یا یک نمایش تلویزیونی را به یک نمایش عالی تبدیل می کند. یک سریال بودجه زیادی می تواند داشته باشد، اما ممکن است این نمایش انتظارات مخاطب را برآورده نکند.

 

بازی تاج و تخت را در نظر بگیرید، با بودجه ای حدود 6 میلیون دلار برای هر قسمت، و کاهش 15 میلیون دلاری برای قسمت آخر، باز هم انتقاداتی را به دلیل برخورد نامناسب خود به همراه داشت.

اقتصاد وستروس: سوالات متداول مالی برای طرفداران سریال بازی تاج و تخت

طرفداران سری تاج و تخت از نحوه تولید و تصویربرداری ناامیدی خود را ابراز کردند، به ویژه هنگامی که آنها در یکی از قسمت ها یک فنجان استارباکس را مشاهده کردند.

بنابراین، وقتی The Mandalorian ‘با فیلمنامه خوب تدوین شده و جلوه های بصری اش که بیش از حد فوق العاده بود، یک شگفتی دلپذیر را ارائه کرد، بودجه فیلم می تواند قابل قبول به نظر برسد.

در حالی که بودجه Mandalorian برای این مجموعه با خود فیلم های فرنچایز جنگ ستارگان در رقابت است، کیفیت داستان و فیلمنامه سریال، همراه با سکانس های اکشن ماندگار آن، سوالاتی را در زمینه مقایسه های خوب بین یک فیلم و یک سریال تلویزیونی تحت وب مطرح کرده است.

اگر برنامه های تلویزیونی که به راحتی قابل دسترسی هستند می توانند چنین درخشندگی را به دنبال داشته باشند، پس تلاش برای فیلم های خوش ساخت چیست؟