زمانی که صحبت از دنیای سرمایه گذاری می شود، سه کلمه به ذهن می رسد؛ عظیم، ترسناک و وحشتناک. سوالاتی که در زمینه سرمایه گذاری مطرح می شوند، به ظاهر بی پایان هستند. در این مقاله، سخن بزرگانی که سالها در خصوص سرمایه گذاری صحبت کرده اند را مرور می کنیم. نقل قول ها از دهه های گذشته تا عصر حاضر را در بر گرفته اند. اگرچه رفتار بازارهای مالی تغییر می کند اما یک مشاوره سرمایه گذاریِ خوب همیشه باقی می ماند.

ویژگی های کلیدی

 • باوجود تغییر بازارهای مالی، مشاوره ها همواره ثابت هستند.
 • همواره قبل از اخذ تصمیمات سرمایه گذاری، تحقیق، مطالعه و تجزیه و تحلیل های لازم را انجام دهید.
 • ریسک همواره وجود دارد، پس برای بالا و پایین های بازار آماده باشید.
 • با مدیریت حجم سرمایه گذاری، می توانید اطمینان حاصل کنید که می توانید هر لحظه از بازار خارج شوید و یا برای دوران بازنشستگی از پس انداز کافی برخوردار خواهید بود.
 • تنوع در سبد بسیار مهم است، بعد از طراحی سبد از تنظیم دوره ای به منظور بالانس بودن دارایی های پرتفوی اطمینان حاصل کنید.

سخن بزرگان

 • “سرمايه گذاري در دانش، منافع مطلوبي را به همراه دارد”. – بنجامین فرانکلین

زمانی که صحبت از سرمایه گذاری است، متوجه می شویم که بازده هیچ چیز از سرمایه گذاری فردی بالاتر نیست. همیشه قبل از شروع به سرمایه گذاری، مطالعه، تحقیق و تجزیه و تحلیل های لازم را انجام دهید.

 • “کف بازار های مالی تا 15 سال هم طول می کشد”. – جیم راجرز

معمولاً 15 سال کف بازار خیلی به ندرت اتفاق می افتد. در زمان بازار نزولی از سرمایه گذاری بر خلاف بازار نترسید، با سرمایه گذاری مجدد و هوشمندانه می توانید ضررهای ایجاد شده را جبران کنید. نقل قول شماره #1 را به یاد بیاورید و حتماً تحقیق و مطالعه کنید.

 • “من به شما می گویم چطور ثروتمند شوید. درها را ببندید. ترسو باشید وقتی دیگران طمع می کنند و طمع کنید وقتی دیگران حرص می خورند”. وارن بافت

برطبق فلسفه بافت – آماده سرمایه گذاری در بازار نزولی و خروج از بازار صعودی شوید. (همچنین بخوانید؛ وارن بافت پول‌های خود را کجا نگه می‌دارد؟).

در بازارهای مالی

 • “بازار سهام پر است ازکسانی که قیمت همه چیز را می دانند اما ارزش هیچ چیز را درک نمی کنند”. فیلیپ فیشر

یکی دیگر از اظهرات بیان می کند که سرمایه گذاری بدون آموزش و مطالعه، همواره پشیمانی در پی خواهد داشت. تحقیق بسیار بهتر از گوش کردن به صحبت های دیگران در بازار است.

 • “چیزی که در سرمایه گذاری بسیار راحت باشد، به ندرت بازده خوبی دارد”. رابرت آرنوت

در برخی موارد شما باید از منطقه امن خود خارج شوید. مرزهای منطقه امن خود را شناسایی کنید و با قدم های کوچک از آن خارج شوید. همانطور که نیاز به شناخت بازار دارید، باید خودتان را نیز بشناسید. بهترین استراتژی می تواند به بدترین استراتژی سرمایه گذاری تبدیل شود اگر در مورد آن سهل انگار شوید.

 • ” چند میلیونر می شناسید که با پس انداز ثروتمند شده اند؟” رابرت ج. آلن

اگرچه سرمایه گذاری در حساب بانکی بسیار مطمئن و بدون ریسک است اما نرخ بازده می تواند بسیار پایین باشد. به سایر گزینه های سرمایه گذاری هم روی بیاورید اما حساب بانکی خود را هم در کنار آن ها داشته باشید.

 • ” درخودتان سرمایه گذاری کنید. حرفه شما موتور ثروت شما است.” پاول کلیتره

همه ثروت را دوست داریم اما چگونه آن را بدست آوریم. این کار نیاز به حرفه ای بودن و استعداد و تمرین دارد. سرمایه گذارای را با مدرسه، دانشگاه، کتاب و منابع آموزشی شروع و مهارت های خود را تقویت کنید. استعدادهای خود را شناسایی و راهی برای تبدیل آنها به کاربردی عملیاتی پیدا کنید. درصورت انجام اینکار می توانید موتور ثروت سازی خود را روشن کنید.

 • “بازار هراز گاهی، رفتاری احمقانه و نفس گیر از خود نشان می دهد”. جیم کرامر

در حوزه سرمایه گذاری، هیچ چیز قطعی نیست و همواره ریسک وجود دارد. همواره برای شرایط نزولی بازار آماده باشید.

 • ” اگر می خواهید سرمایه گذاری کنید، دیگر وارد حوزه سفته بازی نشوید”. بن گراهام

شما یک سرمایه گذار هستید و نه پیش گوی بازار. تصمیمات خود را به جای پیش بینی ها و احتمالات بر مبنای واقعیات و تجزیه و تحلیل های منطقی انجام دهید.

همچنین بخوانید؛ بزرگ‌ترین ریسک‌های پیش روی سرمایه‌گذاران بین‌المللی

بسیاری از نقل قول ها در خصوص سرمایه گذاری، بر مفاهیم؛ تمرکز، مطالعه، احتیاط، هوشمندی و تصمیم گیری منطقی تاکید دارند.

در خصوص ثروت

 • “مهم نیست چقدر پول می سازید بلکه مهم است چقدر پول نگه می دارید. چقدر پول برای شما و نسل های بعد از شما می ماند”. رابرت کیوساکی

اگر تا 30 سالگی میلیونر باشید و تا 40 سالگی همه آن را از دست بدهید پس در واقع چیزی بدست نیاورده اید. رشد و محافظت از سرمایه و دارایی برای تامین مالی نسل های آینده بسیار مهم است.

همچنین بخوانید؛ پنج کتابی که سرمایه گذاران جوان باید بخوانند

 • “بدانید که مالک چه هستید و چرا مالکیتش را دارید”. پیتر لینچ

قبل از سرمایه گذاری مطالعه کنید و زمانی که تصمیم گرفتید، اطمینان حاصل کنید که پرتفوی سرمایه گذاری خود را به موقع ارزیابی خواهید کرد.

 • “بازده خود را سرمایه گذاری کنید”. دیوید رمزی

با اندازه گیری بازده و سرمایه گذاری های آن می توانید به راحتی برای بازنشستگی خود برنامه ریزی کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان