Game of Thrones یا بازی تاج و تخت یک داستان تخیلی است. فصل هشتم و پایانی این سریال که حمله وایت واکرها و نبرد اژدهایان مادر اژدها به وستروس را شامل میشد، پخش شد. با این وجود، غالباً این واقعیت فراموش می شود که دنیای سریال در زمان قرون وسطایی نویسنده “جورج آر. مارتین” توسط واقعیت های اقتصادی و سرما و زمستان روایت می شود. شخصیت های داستان بازی تاج و تخت توسط منابع محدود مالی، بهره وری کم و قوانین عرضه و تقاضا محدود شده اند. در ادامه این مقاله به سوالاتی در خصوص اقتصاد پایتخت هفت قلمرو پادشاهی یا Seven Kingdoms پاسخ داده شده است.

1-محرک اقتصاد وستروس چیست؟

دنیای ساخته شده توسط مارتین در خاک ها، کشاورزی، استخراج کالاهای اساسی مانند طلا، نقره و آهن درست مانند اقتصاد قرون وسطا قبل از انقلاب صنعتی، ریشه گرفته است.

همچنین بخوانید؛ نقدی کوتاه بر فیلم انتقام جویان: آخر بازی

استاد سکه یا Master of Coin یکی از اعضای شورای مشاوره کوچک است که به پادشاه در خصوص امور مالی مشورت می دهد و همچنین رئیس خزانه داری است.

دهقان ها و افراد معمولی، همانطور که در قلمرو هفت پادشاهی خوانده می شوند – بر روی مزرعه ای که متعلق به اشراف است کار می کنند و به پادشاهی وستروس مالیات می دهند. با نگاهی به تاریخ قرون وسطای، می توانیم فرض کنیم که آنها مالیات خود را به صورت ارز، تولید یا نیروی کار پرداخت می کنند. در ازای دریافت مالیات، از آنها توسط گارد پادشاهی در مقابل حمله بیگانگان محافظت می شوند.

با این حال تمام وستروس در حال کشاورزی نمی باشند. در جزایر آهن که دارای سنگ آهن است و آب و هوایی خشن و با خاک ضعیف و سنگی دارد، قوم Ironborn  در صنعت معدن فعالیت دارند و به مفهوم کشاورزی اعتقادی ندارند. علاوه بر این، آهن زادگان با ماهی گیری، حمله به کشتی های دریا و دریافت حق عبور و مرور با امنیت از کشتی ها به کسب درآمد می پردازند.

به طور کلی، تولید محصول نقش بسیار کمی در اقتصاد وستروس دارد. معدود محصولاتی از جمله شمع هایی با جوز هندی و کتان در وستروس تولید می شوند.

همچنین پادشاهی وستروس با عادت خرج بیشتر از درآمد رو به رو است. علاوه بر این امر و تهدیدهای طبیعی، زمستان فرا رسیده و از مسئولیت های مالی وستروس به ذخیره گندم و غلات می توان اشاره کرد.

(همچنین بخوانید؛ عواملی که اقتصاد دهه آتی را شکل خواهند داد)

جورج آر. مارتین در مصاحبه ای بیان کرده است که سریال وی الهام گرفته از جنگ های گل سرخ است، مجموعه ای از جنگ های داخلی که توسط دو خانواده نجیب انگلیسی در قرن 15 آغاز شد.

2- کدام قلمرو در وستروس ثروتمند تر است؟

همانطور که همه در هفت قلمرو پادشاهی می دانند، “یک لنیستر همیشه بدهی های خود را پرداخت می کند.” بر همین اساس ثروتمندترین قلمرو در هفت پادشاهی GoT به عنوان Westerlands شناخته شده است که، کاخ لنیسترها و معادن طلا و نقره آن، ثروتمند ترین بخش را تشکیل می دهند. اما همه اینها قبل از این بود كه سران لنیستر میلیون ها دلار به ولیعهد (پادشاه رابرت براتون) قرض بدهند و پس از آن معلوم شد كه معادن طلای آن بخش قبلاً استخراج شده بودند.

در فصل 4 این سریال، تایوین لنیستر به دخترش سرسی لنیستر می گوید که باید با خاندان House Tyrell اتحاد داشته باشنتد چرا که آنها به منابع مالی قوی دسترسی دارند. چرا که تایوین براین باور است که تایرل ها به پادشاهی کمک می کنند تا بدهی های خود را به بانک آهن Braavos پرداخت کنند.

Reach، یک بخش حاصلخیز و معتدل در هفت پادشاهی است. در داستان بازی تاج و تخت، آب و هوا غیرقابل پیش بینی است. زمستان ممکن است تا یک نسل ادامه پیدا کند و به معنای واقعی قحطی با خود به همراه بیاورد. اما حتی در زمستان این منطقه مانند بهار است. این بدان معنی است که حتی در زمستان این منطقه می تواند دام پرورش دهد و به کشاورزی منابع اصلی ادامه دهد. زمانی که بیشتر هفت پادشاهی از برف پوشیده می شود، عرضه غذا کم و تقاضا برای محصولات کشاورزی Reach بسیار زیاد خواهد بود، که باعث افزایش قیمت ها خواهد شد.

3- الگوهای معاملاتی وستروس به چه صورت است؟

تابلو فرش ها، پرده های مجلل، توری های پیچیده و ستون های طلایی والرین نشان از این است که این منطقه از پایتخت هم ثروتمند تر است. به نظر می رسد وستروس از نظر اقتصادی از همسایه شرقی خود عقب مانده است، و به راحتی متوجه می شویم که چگونه تمام هفت پادشاهی توسط Targaryens، یک خانواده جزئی از والیریا در Essos اداره می شده است.

(همچنین بخوانید؛ نقد فیلم The Big Short)

برخلاف وستروس که یکپارچه است، Essos از بسیاری ایالت های مستقل و قدرتمند شهری تشکیل شده است که هرکدام دارای فرمانده مستقل، زبان و فرهنگ مخصوص به خود هستند. وستروس بیشترین ارتباط تجاری با 9 شهر آزاد Essos را دارد. هرکدام از شهرها بانک خود را دارند، اما قدرتمندترین بانک، بانک آهنین براووس است. این درحالی است که وستروس یک بانک واحد ندارد. پادشاهان آن باید از بانک آهن وام بگیرند.

4-تاثیرات بانک آهن بر روند پادشاهی چیستند؟

بانک آهنین براووس به مشابه صندوق بین المللی پول عمل می کند. با نمایندگان بانک آهنین نمی توان در داستان سریال مذاکره کرد و شعار آنها پرداخت در موعد مقرر است. آنها به دلیل ساختار یکپارچه مدل کسب و کار خود دارای قدرت بی انتها هستند.زمانی بانک آهنین با پرداخت وام موافقت می کند که مطمئن است وام گیرنده قرار است در جنگ پیروز شود. بنابراین برای وام گیرندگان مهم است که قدرت نظامی و توانایی بازپرداخت وام را به بانک نشان دهند.

پادشاه رابرت براتون با كاهش بودجه باقي مانده از Targaryens، هفت پادشاهی را با كسري مالی روبرو كرد و مجبور به دریافت میلیون ها دلار وام از خانه لنیسترها، بانك آهني Braavos و Faith of the Seven شد. (هزینه بدهی چیست؟)

پس از مرگ براتون، تاج و تخت به ملکه سرسی و پسرش جفری منتقل شد. تاوینی لنیستر خود را در موقعیتی دید که سه میلیون اژدهای طلایی (بزرگترین واحد پولی در داستان بازی تاج و تخت) به بانک آهنین بدهکار است.      

همانطور که در فصل هفتم دیدیم، سرسی به به بانک آهنین این اطمینان را می دهد که با تصرف منطقه ریچ، بدهی های خود را به بانک پرداخت می کند به همین ترتیب توانست اعتبار بیشتری از بانک دریافت کند.

باک آهنین در بخشی که مطمئن است برنده می شود سرمایه گذاری می کند و پس از رهایی اژدهایان دنریس تارگرین و ارتش دوتراکی ها، این بانک به سمت تارگرین ها رفت.  

5-چرا وستروس انقلاب صنعتی نداشت؟

یکی از دلایل عدم پیشرفت وستروس می تواند عدم انقلاب صنعتی و اعتقاد به سحر و جادو باشد.این درحالی است که، 9 شهر آزاد Essos دارای یک بخش صنعت پر رونق و تولید کوچک هستند در حالی که وستروس به دنبال تولید مواد انفجاری سبز بود. از دلایلی که نشان می دهد چرا وستروس از نظر فنی عقب مانده است می توان به، عدم حضور در بخش خدمات مالی، عدم سرمایه گذاری در زیرساخت ها یا کسب و کار اشاره کرد.

بدون یک بانک واحد در کل هفت پادشاهی، کارآفرینان و صنعتگران نمی توانند سرمایه برای شروع یا توسعه کسب و کار خود داشته باشند. خالی از لطف نیست در خصوص اکو سیستم کسب و کار هم مطالعه داشته باشید.

6- Night’s Watch از کجا تامین مالی می شوند؟

این گروه به مدت 8000 سال از دیوار محافظت کرده اند. قرار است که هفت پادشاهی مستقل باشد. به همین منظور Night’s Watch به خودش متکی است و نیاز به درآمد مستقل دارد. به همین منظور آنها یک زمین در جنوب دیوار دارند و از صاحبان آن مالیات دریافت می کنند. آنها درقبال محافظت از روستاییان در مقابل وایت واکر ها از آنها مالیات می گیرند.

جمع بندی

وستروس با چالش های بسیاری روبرو است، اما یکی از اصلی ترین آنها مشکلات ناشی از بهروری پایین و اقتصاد توسعه نیافته است. همچنین بخوانید؛ آیا اقتصاد علم است؟

وستروس به منظور بهبود اقتصاد خود، به پادشاهان جدیدی نیاز دارد که بهره وری و توسعه اقتصادی پایدار را با افتخارات نظامی و صنعتی به همراه بیاورند. آنها همچنین به یک سیستم آموزشی باز، تولید علم و فناوری و سرمایه گذاری در خدمات مالی نیاز دارند.

گردآوری شده در گروه مشاوران مالی سامان