چارت ها، پرتال تحلیلگران تکنیکال به بازارهای مالی هستند. با پیشرفت های صورت گرفته در سیستم های تحلیلی، معامله گران قادر به مشاهده یک دسته بندی عظیم از اطلاعات و جریان های بازار هستند. اما با داشتن اطلاعات کافی، مهم است نمودارهای قیمت را به صورتی توسعه دهید که نتایج تحلیل تکنیکال شما اثربخش باشد. در اینصورت سریع تر می توانید اطلاعات بازار را تفسیر کنید و با سرعت بیشتری به رفتار بازار واکنش نشان می دهید.

صرف زمان کافی برای توسعه نمودارهای قیمت و فضای کاری تحلیلی می تواند موجب افزایش تسلط شما بر بازار مالی شود. برای اینکه بهترین استفاده را از نمودارهای قیمت در تحلیل تکنیکال داشته باشید، این مقاله را بخوانید. (همچنین بخوانید؛ یک روز زندگی تحلیلگر سهام).

رنگ ها

درحالی که آزمایش رنگ های مختلف بر روی نمودار قیمت و اندیکاتورها می تواند سرگرم کننده باشد، سیستم های معاملاتی صدها رنگ را برای این منظور در اختیار کاربران قرار می دهند. به یاد داشته باشید که رنگ ها نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند چرا که قرار است ساعت ها به یک یا چند نمودار نگاه کنید. رنگ هایی را انتخاب کنید که راحت تر دیده می شوند. نه تنها رنگ های استفاده شده در نمودار قیمت باید مطلوب باشند بلکه ترکیب آنها با یکدیگر نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی بهتر است، پس زمینه چارت قیمت را به رنگ خنثی نگه دارید. سفید، خاکستری و سیاه خوب است. رنگ های روشن و یا نئون ممکن است حتی در یک دوره کوتاه مدت غیر قابل تحمل شوند و اندیکاتورهای تکنیکال را سخت تر می بینند.

پس از انتخاب رنگ پس زمنیه، شما می توانید سایر رنگ ها از جمله خطوط افقی و عمودی و خطوط قیمت ها را به راحتی تنظیم کنید. بازهم پیشنهاد می کنیم که از رنگ های خنثی برای این منظور استفاده کنید، و البته که باید با رنگ پس زمینه تضاد داشته باشد. برای مثال، خطوط قیمتی مشکی بر روی یک پس زمینه خاکستری یا سفید می تواند بسیار خوانا باشد.

میله های قیمت و اندیکاتورها ممکن است برروی نمودار رسم شوند و باید از طریق رنگ از پس زمینه نمودار جدا شوند. چرا که اینها را بیشتر از همه موارد دیگر تماشا می کنید. میله های قرمز (برای قیمت های نزولی) و سبز (برای قیمت های صعودی)، نمودار را به خوبی نشان می دهند و در برابر اکثر رنگ های پس زمینه خنثی هستند. علاوه براین، رنگ پیش فرض اکثر پلت فرم های معاملاتی را این دو رنگ تشکیل می دهند چرا که به راحتی قابل مشاهده هستند. همچنین میله های سیاه و سفید در پس زمینه خاکستری نیز می تواند برای نمودار قیمت سهام مطلوب باشد. اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال باید در رنگ های متضاد باشند تا بتوان هرگونه اطلاعات را به راحتی مشاهده و تفسیر کرد.

همچنین می توان باتوجه به اهداف چارت، از دسته رنگ های مختلف بهره برد. به عنوان مثال، برخی از نمودار ها ممکن است برای تعیین تصمیم گیری درخصوص ورود و خروج استفاده شوند، در حالی که دیگر نمودارها تنها برای مشاهده روند هستند. اگر در معاملات خود بیش از یک نماد را مدیریت می کنید، می توانید برای هر نماد از یک سری رنگ منحصر به فرد استفاده کنید.

طرح

طرح کلی فضای کاری شما (تمام نمودارهای قیمت و سایر اطلاعات بازار که در مانیتورهای شما ظاهر می شود) نیاز به بررسی دارد. داشتن بیش از یک مانیتور توصیه می شود، چرا که اطلاعات به سادگی مدیریت و تفسیر می شوند.

درحالت ایده آل، یک مانیتور برای ورود به موقعیت های معاملاتی و مدیریت آنها مورد استفاده قرار می گیرد و دیگر مانیتورها برای چارت های قیمت و استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرند. اگر یک شاخص مشابه برای چندین نمودار استفاده می شود، بهتر است آن اندیکاتور بر روی قیمت همان ابزار مالی رسم شود. با انجام اینکار یافتن اندیکاتورها آسان تر می شود. شکل ذیل یک نمونه از فضای کاری با دو مانیتور با صفحه ورودی سفارش در مانیتور چپ و صفحه تجزیه و تحلیل تکنیکالِ نمودار در مانیتور سمت راست را نشان می دهد.

برای به حداقل رساندن اطلاعات اضافه، اطمینان حاصل کنید که از تمام اندیکاتورها و داده های مورد نیاز خود در صفحه نمایش استفاده می کنید. اگر از هر اندیکاتور استفاده نمی کنید، آن را از روی صفحه حذف کنید. در اینصورت دقت شما افزایش می یابد. همچنین با تمرین و تکرار، می توانید ابزارهای غیرضروری تحلیل تکنیکال را شناسایی و آن ها را حذف کنید. بیش از چهار یا پنج پنجرهِ باز یا نمودار در یک صفحه می تواند گمراه کننده باشد. (همچنین بخوانید؛ استفاده اثربخش از اندیکاتورهای تکنیکال).

نمودارهای قمیت می توانند شامل اندیکاتورهایی باشند که بر روی روند قیمت رسم می شوند. این شامل ابزارهایی مانند میانگین متحرک و Bollinger Bands می باشد. نمودارهای قیمت همچنین می توانند اسیلاتورها را در پایین خود نمایش دهند که می تواند شامل (CCI) و شاخص قدرت نسبی (RSI) باشد. به یاد داشته باشید که اندیکاتورها باید به شیوه ای بر روی نمودار قیمت تنظیم شوند که به راحتی بتوان نتایج را تفسیر و موقعیت های معاملاتی را شناسایی کرد.

همچنین بخوانید؛ استفاده از اندیکاتور تکنیکال در اکسپرت (میانگین متحرک)

اندازه و فونت

استفاده از فونت های استاندارد و واضح، به شما این امکان را می دهد که اعداد و متن ها را به راحتی بخوانید. اندازه قلم می تواند میزان فشردگی نمودار را نشان دهد. اهمیت فونت در توانایی خواندن اطلاعات توسط شما است. مطلوب است که فونت و سایزی را انتخاب کنید که برای شما آسان تر است. زمانی که مقادیر مطلوب خود را پیدا کردید، آن ها را پیش فرض سیستم قرار دهید تا در تمام نمودار ها اجرا شوند.

ذخیره نمودارهای قیمت

زمانی که از تنظیمات اعمال شده شامل رنگ، اندازه و فونت برروی یک نمودار راضی بودید، می توانید از آن در سایر نمودارها نیز بهره ببرید. برای انجام اینکار آن ها را ذخیره کنید. دراینصورت نیازی به تنظیم دوباره نمودار و فضای کاری ندارید. از آنجا که تنظیم نمودارها و طراحی فضای کاری تحلیل تکنیکال، امری زمانبر است، به دست آوردن یک روش سریع برای اعمال این تغییرات می تواند به نفع شما باشد. برای این منظور پلت فرمی را انتخاب کنید که این اختیارات را به شما می دهد.

نتیجه گیری

ایجاد فضای کاری مناسب در پلت فرم معاملاتی می تواند موجب افزایش دقت شما در تحلیل تکنیکال شود. سرعت دسترسی به اطلاعات بازار و نتایج تفسیر ها، جزئی ضروری در عرصه رقابت است. مهم است بتوانید تمام اطلاعات مورد نیاز را به سرعت پیدا و از آنها بهره برداری کنید. تنظیمات بهینه می تواند موجب افزایش کارایی و اثربخشی معامله گر در بازار مالی شود و درنتیجه معاملات سودآورتری به همراه خواهد آورد. (همچنین بخوانید؛ معرفی بهترین نرم افزار تحلیل تکنیکال و معاملاتی).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان