می‌گویند ارز دیجیتال بدون محدودیت است. و زمانی که بیت کوین را معامله می‌کنید و یا به‌عنوان دستمزد دریافت می‌کنید، پولتان را دریافت کرده‌اید.

اما اگر می‌خواهید به‌طور شخصی بیت کوین را خرج کنید چطور؟   همان‌طور که BTC و دیگر ارزها مانند Ethereum یا Litecoin شروع به گرفتن برخی از نقاط جهان می‌کنند، برخی از شهرها درصد بیشتری از ارزهای دیجیتال را به‌عنوان راه پرداخت می‌پذیرند.

درحالی‌که کانون‌های فناوری مانند سان‌فرانسیسکو یا سئول نقاط مشخصی برای دریافت بیت کوین دارند، شهرهای غیرمنتظره‌ای هم مانند پراگ، بوینس آیرس و بانکوک هم بیت کوین را به‌عنوان راه پرداخت قبول می‌کنند.

روش‌شناسی

برای پیدا کردن نقاطی که بیت کوین را قبول دارند از Coinmap استفاده کرده‌ایم. پذیراندگان و خرده‌فروشانی که بیت کوین را می‌پذیرند در شهرها لیست کردیم ولی حومه‌های شهر را در نظر نگرفتیم. لازم به ذکر است که CoinMap به تعداد تمام خرده‌فروشان پذیرنده بیت کوین دسترسی دارد.

شهرهایی که در ادامه آمده است، ده نقطه برتر در جهان است که بیت کوین را می‌پذیرند.

بزرگ‌ترین نقاط بیت کوین در جهان

پراگ جمهوری چک، دارای بیشترین خرده‌فروشان پذیرنده Bitcoin در جهان است. یکی از کوچ‌نشینان تمام تابستان ۲۰۱۷ را به این دلیل که خرده‌فروشان بیت کوین قبول می‌کردند در این شهر گذراند. این کشور دارای تراکم زیادی از کسب‌وکارها در مناطق روستایی نیز است، درحالی‌که Žatec بیش از ۵۰ کسب‌وکار پذیرنده BTC را دارد.

بوئنوس آیرس در آرژانتین، دومین شهر جهان ازنظر کسب‌وکارهای پذیرنده بیت کوین است. آمریکای جنوبی به‌طورکلی از منظر بیت کوین و ارزهای دیجیتال بسیار مطرح است، به‌طوری‌که دیگر شهرهای بزرگ مانند وگوتا، کلمبیا؛ کاراکاس، ونزولا؛ و سائوپائولو، برزیل دارای بیش از ۳۰ کسب‌وکار پذیرنده بیت کوین هستند.

سومین شهر در لیست برترین پذیرنده‌های بیت کوین، سانفرانسیسکو با بیش از ۱۰۰ کسب‌وکار پذیرنده BTC است. زمانی که Felix Weis که در طول چالش سفر ۱۸ ماهه بیت کوینی خود به شهرهای آمریکایی سفر کرد، گفت: “خرج کردن بیت کوین در سانفرانسیسکو بسیار آسان است”. قطعاً این امر از سال ۲۰۱۳ تا به امروز در این شهر پیشرفت بیشتری هم داشته است، به‌طوری‌که کشاورز سابق Gizmodo Media Kashmir و روزنامه‌نگار امروز طی یک هفته یک بیت کوین خرج کرده است.

در شماره ۵ لیست، شهرهای مادرید، اسپانیا و نیویورک، ایالات‌متحده قرار دارند. آمستردام هلند به رتبه ششم دست‌یافته است. درحالی‌که بوگوتا، کلمبیا در شماره هفتم قرار دارد. در رده هشتم ونکوور کانادا و پس‌ازآن لندن، بریتانیا و سپس پاریس، فرانسه قرار دارند. (برای کسب اطلاعت بیشتر در خصوص بیت کوین کلیک کنید)

غیبت کشورهای خاورمیانه، آفریقا و آسیا در این لیست مشخص است. اگرچه که بسیاری از عشایر بیت کوینی اعلام کرده‌اند که در کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند تایلند و اندونزی توانسته‌اند بیت کوین‌هایشان را خرج کنند. Capetown آفریقا هم در کنار ملبورن و سیدنی، استرالیا در لیست کشورهای پذیرنده بیت کوین قرار دارند.

تقسیم مناطق شهری و روستایی بیت کوین

یکی از نکات قابل‌توجه این است که لزوماً همه نقاط پذیرنده بیت کوین شهری نیستند. برخی از کشورهایی که تراکم زیاد پذیرندگان بیت کوین، مانند؛ برزیل، تایلند و انگلستان رادارند، در شهرهای کوچک و مناطق روستایی‌شان هم مانند کلان‌شهرها بیت کوین را می‌پذیرند. به‌طور مثال Arnhem در هلند بیش از ۸۰ کسب‌وکار پذیرنده بیت کوین را در خود جای‌داده است درحالی‌که این عدد در کلان‌شهر آمستردام تنها ۴۲ است.

 ظهور ترمینال‌های کسب‌وکار کریپتوکارنسی

دولت‌های سراسر جهان واکنش‌های مختلفی نسبت به بیت کوین دارند. از یک‌سو، مراکز کسب‌وکار بین‌المللی مانند سوئیس و سنگاپور از این فنّاوری استقبال می‌کنند. از یک‌سوی دیگر برخی از کشورها معاملات این ارز دیجیتال را ممنوع کرده‌اند به این معنی که فروشندگان کمتری BTC را می‌پذیرند.

برخی از کشورها مانند چین ابتدا با آغوش باز معاملات ارزهای دیجیتال را پذیرفتند، به این معنی که در شهرهایی مثل پکن می‌توانستید به‌طور راحت بیت کوین‌هایتان را خرج کنید.

زمانی که بیت کوین راهکار برون‌رفت از تورم را پیشنهاد کرد

یکی از جنبه‌های جالب در استفاده بین‌المللی Bitcoin این است که چگونه ارز دیجیتال برای کاهش تورم استفاده می‌شود. شهروندان در کشورهایی نظیر آرژانتین، ونزوئلا و زیمبابوه بیت کوین را قبول می‌کنند چراکه از پولشان در برابر تورم بیشتر محافظت می‌کند.

طبق آخرین آما ۸ درصد از کل معاملات بیت کوین در ونزوئلا انجام می‌شود. و نکته جالب‌توجه اینجاست که ونزوئلا در کل ۸ درصد جمعیت جهان را ندارد (اشاره به نرخ بالای تورم در این کشور).

مهم نیست چه کشوری بیت کوین را قبول می‌کند، مهم این است که به آمار پذیرندگان آن در دنیا و کشورها نگاه کنیم.

جف کلی، مدیرعامل CheapAir، یک وب‌سایت رزرو که گزینه پرداخت‌های رمزنگاری را در سال ۲۰۱۳ ارائه داد، گفت: “ما همیشه به خریداران پروازها که بیت کوین پرداخت می‌کنند تخفیف قابل‌توجهی ارائه می‌دهیم.” تا به امروز، آن‌ها بیش از ۱۵ میلیون دلار در پروازهای و هتل‌ها با Bitcoin فروخته‌اند، و هم‌اکنون نیز پرداخت‌های Litecoin و Dash را قبول می‌کنند. او همچنین ادامه می‌دهد: ” “هنگامی‌که [Bitcoin] را پذیرفتیم، مردم از همه کشورهای مختلف به ما علاقه‌مند شده‌اند”.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان