در این مقاله، ده تابع پر کاربرد مالی که یادگیری آن‌ها بسیار ساده است را آموزش می‌دهیم. این راهنمای را دنبال کنید تا برای مسائل مالی در اکسل آمادگی کسب کنید. لازم به ذکر است، باوجوداینکه این توابع مالی به‌صورت انفرادی مفید هستند اما می‌توان آن‌ها را در ترکیب با یکدیگر نیز به کاربرد. ما (گروه مشاوران مالی سامان – تیم تولید محتوا) این ترکیب‌ها را هر جا که نیاز بود توضیح خواهیم داد.

  • XNPV

اولین فرمول اکسل برای متخصصان مالی XNPV است. هر تحلیل ارزش‌گذاری باهدف تخصیص ارزش به شرکت نیازمند محاسبه ارزش خالص فعلی یا Net Present Value (NPV) برای یک سری جریان‌های نقدی است.

برخلاف تابع NPV در اکسل، تابع XNPV به تاریخ معینی برای جریان‌های نقدی توجه دارد و بنابراین بسیار مفیدتر از تابع NPV معمولی است. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

  • XIRR

یک تابع مهم دیگر که عملکردی مشابه XNPV دارد، تابع XIRR است که نرخ بازده داخلی برای یک سری جریان‌های نقدی را با توجه به تاریخ خاص تعیین می‌کند.

XIRR همیشه باید بر اساس فرمول IRR معمولی استفاده شود، چراکه دوره‌های زمانی بین جریان‌های نقدی در اغلب اوقات یکسان نیست.

  • MIRR

یک تابع دیگر از نرخ بازده داخلی که برای کارشناسان امور مالی اهمیت دارد، MIRR است. M مخفف اصلاح‌شده است، این فرمول برای زمانی مفید است که جریان نقدی از یک موقعیت سرمایه‌گذاری در موقعیت دیگر سرمایه‌گذاری می‌شود.

به‌عنوان‌مثال فرض کنید جریان نقدی از یک کسب‌وکار خصوصی به اوراق بدهی اختصاص داده شود (فرض شده شرکت سود خوبی برای سرمایه‌گذاری مجدد ندارد.)

اگر کسب‌وکار پربازده باشد و نرخ IRR 18 درصد تولید کند ولی نقدینگی در اوراق بدهی با نرخ ۸ درصد سرمایه‌گذاری شوند آنگاه ترکیب IRR ها بسیار کمتر از ۱۸ درصد خواهد بود.

  • PMT

این‌یک تابع بسیار معمول در اکسل برای متخصصین امور مالی است که با مدل‌سازی مالی املاک و مستغلات کار می‌کنند. فرمول به‌سادگی به‌عنوان یک ماشین‌حساب پرداخت اقساط وام عمل می‌کند.

با توجه به نرخ بهره و دوره‌های زمانی و ارزش وام به‌راحتی می‌توانید میزان پرداختی را حساب کنید.

  • IPMT

IPMT میزان بهره پرداختی از بدهی ثابت را مشخص می‌کند. این عملکرد در اکسل با تابع فوق بسیار خوب کار می‌کند. با جداسازی پرداخت‌های بهره در هر دوره، می‌توانیم پرداخت‌های اصلی را در هر دوره را با تفریق PMT از IMP مشخص کنیم.

  • EFFECT

این تابع اکسل نرخ مؤثر بهره سالانه برای یک دوره را مشخص می‌کند. این‌یک تابع مهم برای متخصصین مالی است به‌ویژه کسانی که در زمینه وام دادن یا قرض گرفتن فعالیت می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، نرخ بهره سالانه ۲۰٫۰٪ (APR) که ماهانه ترکیب می‌شود، درواقع نرخ سود سالیانه ۲۱٫۹۴٪ است.

  • DB

این‌یک تابع بسیار عالی برای حسابداران است. اگر می‌خواهید از استهلاک زیاد جلوگیری کنید، اکسل می‌تواند هزینه استهلاک شمارا در هر دوره حساب کند.

در ادامه نمونه‌ای از نحوه استفاده از این فرمول برای تعیین ارزش دفتری DB آمده است.

در مدل‌سازی مالی، تحلیل گران معمولاً یک برنامه استهلاک را به‌صورت دستی ایجاد می‌کنند.

  • RATE

تابع RATE می‌تواند برای محاسبه بازده سالانه اوراق استفاده شود. این امر برای تعیین میانگین سالانه بازدهی سود حاصل از خرید اوراق مشارکت مفید است.

  • FV

این تابع ارزش پول شمارا برای یک دوره زمانی مشخص در آینده محاسبه می‌کند. با توجه به سرمایه اولیه، پرداخت‌های منظم و نرخ بهره پیوسته نرخ نهایی حساب می‌شود.

همچنین برای محاسبه آنلای ارزش آتی پول خود می توانید اینجا کلیک کنید.

  • SLOPE

متخصصان و تحلیلگران بنیادی اغلب جهت ارزش‌گذاری سهام باید نرخ بتا سهام را محاسبه کنند. درحالی‌که می‌توانید بتا مربوط به سهام را در وب‌سایت‌های مختلف جستجو کنید اما یکی از بهترین ابزارهای در دسترس شما برای محاسبه این ضریب، اکسل است.

تابع Slope در اکسل به شما این امکان را می‌دهد که به‌راحتی بتا را محاسبه کنید، با توجه به بازده هفتگی برای یک سهام و شاخصی که می‌خواهید ارزش نهایی را با آن مقایسه کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان