هر معامله گر بازار معاملات ارزی فارکس گاهی اوقات از ابزار فیبوناچی در معاملات خود استفاده می کند. برخی از معامله گران فقط گاهی از زمان ها از این ابزار بهره می برند و برخی دیگر به طور کاملاً پیوسته از این ابزار کمک می گیرند. اما مهم نیست چقدر از این ابزار استفاده می کنید، مهمترین کار، استفاده درست از ابزار در تحلیل تکنیکال است. (همچنین بخوانید؛ الگوهای هارمونیک در بازار معاملات ارزی).

استفاده نادرست از ابزار تکنیکال در معاملات نتایج فاجعه آمیزی به همراه خواهد داشت، مااند نقاط نامناسب ورود و خروج و زیان های ایجاد شده به دلیل موقعیت های نامناسب معاملاتی. در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته ایم که چگونه فیبوناچی ریتریسمنت را در بازار فارکس به صورت اشتباه اجرا نکنیم. شما را با اشتباهات رایج که شانس شما را در کسب سود از بازار کاهش می دهد، آشنا می کنیم.

۱- نقاط مرجع فیبوناچی ریتریسمنت را ترکیب نکنید

زمانی که نقاط مرجع فیبوناچی را بری روی قیمت تطبیق دهید، باید نقاط مرجع و ترازهای فیبو را ثابت نگه دارید. به طوری که اگر کمترین قیمت را به عنوان نقطه اول جهت رسم فیبوناچی در نظر می گیرید باید در همان روند بالاترین قیمت را به عنوان نقطه دوم رسم انتخاب کنید، اگر نقطه، بدنه شمع است باید نقطه دوم نیز بدنه شمع باشد، کاملا نقطه به نقطه. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شمع و الگوی شمعی در بازار های مالی، اینجا کلیک کنید).

تحلیل نادرست می تواند زمانی ایجاد شود که نقاط مرجع جا به جا شوند به این صورت که نقطه اول بر روی سایه شمع و نقطه دوم بر روی بدنه شمع رسم شود. در ادامه نگاهی به جفت ارز یورو/دلار کانادا انداخته ایم. شکل ۱ ثبات نقاط مرجع را نشان می دهد. نقاط فیبوناچی ریتریسمنت به صورت نقطه به نقطه رسم شده اند، از بالاترین سطح ۱٫۳۷۷۷ تا پایین ترین سطح ۱٫۳۳۴۴٫ این رسم یک سطح مقاومت در محدوده ۱٫۳۵۱۱ ایجاد کرده است که درحال آزمایش توسط قیمت است. (همچنین بخوانید؛ فیبوناچی-ریتریسمنت چیست).

شکل شماره ۱

از سوی دیگر، شکل ۲ تناقض در این مورد را نشان می دهد. سطوح فیبوناچی از بالاترین نقطه نزدیک یعنی ۱٫۳۷۴۲ با ۳۵ پیپ کمتر از بالاترین نقطه رسم شده اند. این رسم اشتباه باعث شده است تا سطح مقومت در آخرین روند ها شکسته شود و معامله گر به اشتباه در اتخاذ موقعیت مناسب معاملاتی بی افتد.

شکل شماره ۲

با ثابت نگه داشتن نقاط اولیه رسم فیبوناچی، سطوح ریتریسمنت تبدیل به مقاومت و حمایت هایی می شوند که با چشم غیرمسلح نیز به راحتی قابل تشخیص هستند و منجر به سرعت در معاملات و اثربخشی آنها می شوند. (همچنین بخوانید؛ استراتژی‌های معامله‌گری بر اساس فیبوناچی ریتریسمنت).

۲- در نظر نگرفتن روند بلند مدت

معامله گران تازه کار اغلب سعی می کنند بازگشت و اصلاح های روند را در کوتاه مدت شناسایی کنند بدون اینکه تصویر بزرگتر روند را در بلند مدت در نظر بگیرند. این دیدگاه باعث می شود معامله گران کوتاه مدت به راحتی گمراه شوند. با نگه داشتن روند بلند مدت در تصویر، معامله گر قادر خواهد بود فیبوناچی ریتریسمنت را در جهت درست استفاده و فرصت های بهینه معاملاتی را شناسایی کند. (همچنین بخوانید؛ ۵ اشتباه در معاملات روزانه فارکس که باید از آن‌ها اجتناب کرد).

در شکل زیر، روند بلند مدت جفت ارز پوند انگلیس/دلار نیوزیلند را مشاهده می کنیم. فیبوناچی را اعمال و سطح حمایت ۲٫۱۰۱۵ در تراز ۳۸٫۲% از نقاط ۲٫۰۶۴۸ تا ۲٫۱۲۳۵ میبینیم.

شکل شماره ۳

اما اگر در کوتاه مدت به روند نگاه کنیم، تصویر بسیار متفاوت خواهد بود.

شکل شماره ۴

پس از جابجایی کوتاه مدت در تایم فریم، می توانیم در دید ۵ دقیقه ای یک موقعیت فروش را شناسایی کنیم. اما این یک دام است. با نگاه نکردن به روند بلند مدت، فروشنده نقاط فیبوناچی را بر روی بالاترین ۲٫۱۲۱۵ و پایینترین قیمت ۲٫۱۰۲۴ رسم می کند و منجر به موقعیت فروش ۲٫۱۰۹۷ در تراز ۳۸ درصد فیبوناچی ریتریسمنت می شود.

این فروش می تواند سود ۵۰ پیپ برای معامله گر به همراه داشته باشد، اما هزینه فرصت آن حداقل ۴۰۰ پیپ خواهد بود. بهتر این بود که معامله گر در کوتاه مدت وارد موقعیت خرید بر روی جفت ارز GBP/NZD با حمایت ۲٫۱۰۵۰ شود.

توجه داشته باشید که بررسی و نگاه به تصویر بزرگتر، نه تنها به شما در انجام معاملات و فرصت های معاملاتی کمک می کند بلکه شما را در داخل روند نگه می دارد. (همچنین بخوانید؛ بر اساس روند معامله می‌کنید یا نوسان؟).

۳- تنها به فیبوناچی اکتفا نکنید

فیبوناچی می تواند سطوح معاملاتی مناسبی را پیشنهاد دهد اما این سطوح بدون هیچ گونه تائیدی هستند.

استفاده از ابزارهایی مانند MACD یا stochastic برای تایئد فرصت معاملاتی و افزایش شانس معاملات موفق، مفید خواهند بود. بدون این ابزارها جهت تائید، امید اندکی به نتیجه مثبت روند قیمت برای معامله گر باقی می ماند. (همچنین بخوانید؛ معرفی اندیکاتور MACD و نحوه استفاده از آن).

در شکل ۵، سطوح فیبوناچی ریتریسمنت را در روند میان مدت جفت ارز یورو/ین ژاپن مشاهده می کنیم. از تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۱، نرخ ارز EUR / JPY در طول تقریبا دو هفته به ۱۱۳٫۹۴ رسید. با استفاده از دنباله فیبوناچی ریتریسمنت به تراز ۳۸٫۲% و سطح ۱۱۱٫۴۲ رسیدیم. با دنبال کردن ادامه روند ریتریسمنت متوجه شدیم که نوسانگر stochastic روند نزولی نشان داده شده توسط ریتریسمنت را تائید می کند.

شکل شماره ۵

در حال حاضر باید منتظر آزمون سطح حمایتی فیبوناچی ۱۱۱٫۴۰ در ژانویه بود. می توان باتوجه به وضعیت قیمت نسبت به این حمایت وارد موقعیت خرید شد البته زمانی که اندیکاتور stochastic نیز وارد فاز اشباع فروش شود. معامله گری که وارد این موقعیت شود به سود ۱٫۴ درصدی و ۱۶۰ پیپی در چند روز خواهد رسید.

۴- از فیبوناچی در فواصل کوتاه استفاده نکنید

معاملات روزانه در فارکس وجود دارد اما در این تایم فریم نوسان بسیار شدید است.

به همین علت استفاده از فیبوناچی در تایم فریم کوتاه مدت بینتیجه است. در دوره زمانی کوتاه تر، سطح اطمینان بسیار کمتر است. نوسانات به راحتیسطوح حمایت و مقاومت را از بین می برند و بدون این سطوح تصمیم گیری برای معامله گرمی تواند دشوار باشد. در کوتاه مدت روند قیمت بسیار پویا است و این پویایی میتواند امتیاز کسب سود را از معامله گر بگیرد. روند دلار کانادا/ژاپن را در ادامه ببینید.

شکل شماره ۶

در این نمودار ما فیبوناچی ریتریسمنت را در تایم فریم سه دقیقه ای اعمال می کنیم. در این حالت نوسانات بسیار بالا و تصمیم گیری دشوار است.

به یاد داشته باشید، درست مانند هر مطالعه آماری دیگر، افزایش داده های ورودی منجر به افزایش دقت نتایج تحلیلی می شود. هرچه داده های قیمتی در استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت بیشتر باشد، نتایج دقیق تر خواهند بود. (همچنین بخوانید؛ سحر و جادوی اعداد فیبوناچی).

جمع بندی

درست مانند کسب هر تخصصی، استفاده از ابزار فیبوناچی نیزنیاز به تمرین و صرف زمان دارد. نا امید نشوید، پاداش بلند مدت بسیار بالاتر ازهزینه ها است. قوانین ساده را برای استفاده از Fibonacciretracements دنبال کنید و از اشتباهات خود درس بگیرید تا بتوانید در بازارهای مالی به سود برسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ابزار فیبوناچی، اینجا کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان