آیا وارد دنیای معامله گری شده اید؟ پس داشتن بهترین اندیکاتورهای تکنیکال به منظور دنبال کردن روند قیمت سهام برای شما امری مهم است. اندیکاتورهای بر چگونگی تفسیر روند قیمت – از نظر موقعیت و با میانگین های وسیع – و هم از نوع فرصت های خرید/فروش، تأثیر می گذارد. اندیکاتور خود عاقلانه انتخاب کنید چرا که این انتخاب باید پایه محکمی برای موفقیت در بازار باشد. اگر انتخاب شما مناسب نباشد، باید شاهد از دست دان سرمایه خود باشید.

به منظور دانلود ربات (اکسپرت) معاملاتی متاتریدر مبتنی بر این اندیکاتور کلیک کنید.

استراتژی های معامله گر مبتدیان

بیشتر تازه کارها هنگام انجام معاملات خود به دنبال نظر دیگران هستند. یک دسته از اندیکاتورها را می گیرند و تا آنجا که ممکن است زیر چارت قیمت سهام مورد علاقه خود را با اندیکاتور پر می کنند. و می گویند این رویکرد مناسب تولید سیگنال موقعیت معاملاتی کوتاه است چرا که همزمان از زوایای زیادی به بازار نگاه می کند. اما اصلاً درست نیست چرا که اندیکاتور های تکنیکال زمانی عملکرد مناسب دارند که در عین سادگی رسم شوند.

در حقیقت، تمام اندیکاتورهای تکنیکال در پنج دسته جای می گیرند. هر دسته را می توان به تقسیم بندی پیشرو یا عقب رو تقسیم کرد. اندیکاتورهای پیشرو سعی می کنند پیش بینی کنند که قیمت به کجا می رود در حالی که شاخص های دیگر گزارشی تاریخی از شرایط گذشته را ارائه می دهند.

سوال اینجاست که چگونه یک مبتدی می تواند در شروع معامله گری، تنظیمات صحیح اندیکاتور را انتخاب کند؟ بهترین روش در بیشتر موارد شروع با محبوب ترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال است – در حالی که هر بار یک شاخص را تنظیم می کنید – و اینکه آیا خروجی به عملکرد شما کمک می کند یا آسیب می زند. با استفاده از روش سعی و خطا به سرعت نیازهای خاص خود را درک خواهید کرد.

در ادامه محبوب ترین اندیکاتورهای بازار سرمایه معرفی شده اند

شاخص های روند

میانگین متحرک نمایی 50 روزه و میانگین متحرک نمایی 200 روزه

این دو اندیکاتور در صفحه چارت قیمت هستند که میله های قیمت روزانه، هفتگی یا ماهانه در آن قرار دارند. میانگین های متحرک به عملکرد قیمت در بازه های زمانی خاص نگاه می کنند، با تقسیم کل برای ایجاد میانگین عملکردی که با هر نوار جدید به روز می شود، کار می کنند. میانگین متحرک 50 و 200 روزه (میانگین متحرک نمایی) روش هایی با عملکرد بهتر از سایر روش های میانگین گیری مانند میانگین متحرک ساده (SMA) هستند. به طور خلاصه، از میانگین متحرک نمایی 50 روزه به منظور اندازه گیری متوسط قیمت سهام استفاده می شود، در حالی که میانگین متحرک نمایی 200 روزه، مقدار میانگین قیمت بلند مدت را اندازه گیری می کند.

شاخص های پسرو

باندهای بولینگر یا Bollinger Bands

انگیزه های خرید و فروش در این اندیکاتور قابل تشخیص هستند. باندهای بولینگر (20، 2) سعی در اندازه گیری قیمت برروی یک محور اصلی – SMA – می کنند تا نقاط عطف تغییر روند قیمت را به خوبی به ما نشان دهند.

باندهای این اندیکاتور همچنین نسبت به نوسانات بازار و حجم معاملات معامله گران واکنش نشان می دهند.

شاخص های مقاومت نسبی

Stochastics

روند بازار از طریق عرض و تقاضا صورت می گیرد که می تواند از طریق تنظیمات (14،7،3) و سایر شاخص های قدرت نسبی شناسایی شود. این روند ها اغلب در سطح خرید بیش از حد به اوج می رسند و سپس با عبور دو خط نشانگر در جهت مخالف تغییر مکان می دهند. سیگنال گیری توسط این اندیکاتور به شرح زیر است:

  • یک تقاطع در سطح خرید یا فروش بیش از حد رخ دهد.
  • همگرایی و واگرایی بین خطوط اندیکاتور و روند قیمت رخ دهد.

این دو تائید در این اندیکاتور برای شناسایی سیگنال ورود یا خروج بورس لازم هستند. و در حالی که تنظیم 14،7،3 یک تنظیم مناسب برای معامله گران تازه کار است، در نظر داشته باشید که برای یافتن تنظیمات متناسب اندیکاتورتان باید از روش سعی و خطا استفاده کنید.

شاخص های حرکت

MACD

حرکت میانگین شاخص واگرایی همگرایی (MACD) که در حالت 12، 26، 9 تنظیم شده است، به معامله گران تازه کار ابزاری قدرتمند به منظور بررسی سریع تغییر قیمت می دهد. این ابزار کلاسیک سرعت حرکت یک شاخص را اندازه گیری می کند در حالی که تلاش می کند نقاط عطف طبیعی را مشخص کند. وقتی هیستوگرام به اوج می رسد سیگنال های خرید یا فروش تغییر می کنند. ارتفاع یا عمق هیستوگرام، و همچنین سرعت تغییر، برای ایجاد انواع داده های مفید بازار نیاز هستند.

شاخص های حجم

On-Balance-Volume (OBV)

هیستوگرام های حجمی را پایین چارت قیمتی مشاهده می کنید تا میزان علاقه به یک سهام و یا ابزارمالی خاص را بررسی کنید. شیب روند در طول زمان مقادیر جدیدی را نشان می دهد به طوری که اغلب قبل از شکست سطوح مقاومت یا پشتیبان به شما سیگنال می دهد.

اکنون حجم کامل تعادل (OBV) را اضافه کنید، یک شاخص توزیع-انباشت است. این اندیکاتور حجم خرید و فروش را جمع می کند و مشخص می کند که بازار صعودی است یا نزولی. می توانید خطوط روند را روی OBV ترسیم کنید و همچنین سطوح پشتیبان و مقاومت برای آن داشته باشید. این اندیکاتور همچنین به عنوان یک ابزار همگرایی-واگرایی بسیار عمل می کند.

جمع بندی

انتخاب اندیکاتور تکنیکال مناسب دلهره آور است اما اگر معامله گران مبتدی آن ها را در پنج دسته بازار بررسی کنند: روند، میانگین پسرو، قدرت نسبی، حرکت و حجم، آنگاه می توانند آن را مدیریت کرد.