طبق نتایج تحقیقات، بیش از یک سوم مشاوران مالی جهان به سن ۵۵ تا ۶۰ رسیده اند، و این یک هشدار به صندوق ها و کارگزاری ها درخصوص از دست دادن دارایی های ارزشمندشان است. همزمان با این روند، مشاوران جوان آماده اند تا سفر خود را در صنعت مالی شروع کنند. این مشاوران ممکن است به دنبال کار در بازار های مالی باشند، به همین منظور در تلاش برای اخذ گواهینامه های معتبر خواهند بود.

در ادامه چند راهنمایی برای مشاوران مالی جوان وجود دارد که همزمان با ورود به بازار کار می توانند با استفاده از این نکات، دانش خود را افزایش دهند.

هرگز دست از یادگیری بر ندارید

بازارهای مالی جهانی به طور مداوم در حال تحول هستند، به این معنی که مشاوران مالی باید به طور مداوم یاد بگیرند و سرعت خود را با روند تغییرات همگام کنند. به طور مثال، نتایج برخی از تحقیقات اخیر نشان داده که سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله در بورس ETF و صندوق های سرمایه گذاری ثابت در بلند مدت، بازده بالاتری ارائه می دهند، درحالی که وجود فناوری های جدید می تواند به رشد بخشی از بازار کمک شایانی کند.

علاوه بر تحقیق و مطالعه، مشاوران مالی باید از آخرین تحولات قوانین و الزمات قانونی اطلاع کافی داشته باشند. مشاوران مالی باید تمام همایش ها و روندهای صنایع را از طریق اشتراک مجلات و وبسایت های مرتبط و شرکت در کنفرانس ها دنبال کنند. همچنین باید با سایر فعالیت های طراحی شده به منظور کمک به خلق ارزش برای مشتری درگیر شوند. همگام بودن با این تغییرات به مشاوران مالی جوان این اطمینان را می دهد که می توانند بهترین موقعیت آتی را برای موکلانشان بیابند، همچنین با انجام مشاوره، از آخرین Trendهای دنیا در مبحث مالی با خبر خواهند شد.

شخصاً با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید

مشاوران مالی با روش های زیادی ارتباط خود را با مشتریانشان حفظ می کنند تا بتوانند ارزش بیشتری را برای آنها به ارمغان بیاورند. مشاوران مالی جوان نباید اهمیت روابط اجتماعی در دنیای دیجیتال امروز را فراموش کنند.

ارتباط شخصی و حضوری از هر روش دیگری اثربخش تر و مطلوب تر است. باتوجه به آخرین مطالعات، تا پایان سال ۲۰۲۰ بیش از چهار تریلیون مشاور ربات (مشاوره از طریق هوش مصنوعی) در جهان وجود خواهد داشت که به طور خودکار سرمایه گذاری های افراد را مدیریت می کند. مشاوران جوان به منظور ماندن در حوزه مالی باید در طول این زمان بیشتر با مشتریانشان ارتباط برقرار کنند.

مشاوران مالی همچنین می توانند از هوش مصنوعی و زبان های برنامه نویسی به منظور توسعه بخش هایی از کار خود استفاده کنند، به طوری که دربسیاری از موارد، تحلیل نهایی را انجام دهند. با درنظر گرفتن این رویکرد، مشاوران مالی جوان می توانند تمرکز خود را بر جنبه هایی از تکنولوژی که بیشترین بازده را برایشان به ارمغان می آورد، قرار دهند. به طوری که با کمترین زمان، بیشترین نتیجه را بدست آورند.

در رشد حرفه خود سرمایه گذاری کنید

زمانی که صحبت از مباحث مالی می شود، مشاوران مالی ممکن است تنها به محاسبه نرخ بهره و سود فکر کنند، اما همین اصول برای زمان صرف شده در خصوص رشد حرفه و شغل نیز صادق است. به عنوان مثال، مشاوران مالی جوان باید همیشه آخرین کتب و مقالات مرتبط مالی را مطالعه کنند، در دوره های آموزشی آنلاین و حضوری شرکت کنند، به صورت داوطلبانه با شرکت های حرفه ای کار و ارزش افزوده برای مشتریان و کارفرمایانشان خلق کنند.

علاوه بر رشد حرفه، مشاوران باید به مبتدیانِ مسیر مشاوره مالی نیز آموزش دهند. مربیگری مالی، راهی عالی برای حفظ دانش پایه است، به طوری که با کمک به دیگران علاوه بر تقویت دانش فردی، روابط اجتماعی و ارتباطات حرفه ای نیز بیشتر می شود.

جمع بندی

کسب و کار مشاوره، این روزها بسیار پر رونق است و مشاوران جوان در هر حوزه ای وارد این بازار می شوند. مشاوران جوان با استفاده هدفمند از زمان خود، یادگیری و مطالعه، حفظ ارتباطات حرفه ای و سرمایه گذاری در خود و حرفه شخصی می توانند مسیر موفقیت را به راحتی طی کنند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان