مرد حلق‌آویز یا hanging man یک الگوی چارت قیمتی شمعدانی است. شمعدان‌ها بالاترین، پایین‌ترین قیمت و قیمت آغازین و پایانی ابزار مالی را برای یک دوره مشخص نشان می‌دهند. شمعدان‌ها منعکس‌کننده تأثیر احساسات سرمایه‌گذاران بر قیمت ابزار مالی هستند و برخی از معامله گران برای شناسایی نقاط ورود و خروج موقعیت‌های معاملاتی از آن‌ها استفاده می‌کنند. (همچنین بخوانید؛ شمع های ژاپنی).

اصطلاح “مرد حلق‌آویز” اشاره به شکل شمع و همچنین ظاهر این الگو دارد. مرد حلق‌آویز نشان‌دهنده یک تغییر احتمالی در روند صعودی است. درحالی‌که فروش دارایی صرفاً بر اساس این الوی شمعی اشتباه است، بسیاری اما گمان می‌کنند که این الگو شواهد کلیدی تغییر احساسات بازار را در خود جای‌داده است و نشان از عدم قدرت در روند صعودی دارد.

شرح الگوی hanging man

الگوی مرد حلق‌آویز در چارت کندل استیک زمانی رخ می‌دهد که دو معیار زیر برقرار باشند:

  • دارایی در روند صعودی قرارگرفته باشد.
  • شمع دارای یک بدنه اصلی کوچه (فاصله بین قیمت آغازین و پایانی ابزار مالی) و سایه پایینی طولانی باشد همچنین سایه بالایی وجود ندارد و حتی در صورت وجود هم بسیار کوتاه است.

با توجه به دو معیار فوق، زمانی که الگوی مرد حلق‌آویز در انتهای روند صعودی قرار می‌گیرد، متوجه می‌شویم که قدرت خریداران ضعیف شده است. هرچند که تقاضا موجب افزایش قیمت سهام شده اما در این روز حجم فروش بسیار بالاتر بوده است. درحالی‌که خریداران سعی کرده‌اند قیمت را به نزدیکی قیمت آغازین برسانند، فروش‌های اول دوره نشان می‌دهند که تعداد معامله‌گرانی که معتقدند قیمت به بالاترین مقدار خود رسیده، افزایش پیداکرده است. برای آنان که به الگوی شمعدانی باور دارند، این الگو موقعیتی برای فروش‌های بلندمدت ایجاد می‌کند و حتی پیش‌بینی کاهش قیمت در کوتاه‌مدت را انجام می‌دهد.

الگوی شمعی مرد حلق‌آویز به شکل یک بدنه کوتاه بر روی سایه پایینی بلند است به‌طوری‌که طول سایه حداقل دو برابر بدنه اصلی است.

چارت قیمتی زیر دو الگوی شمعی مرد حلق‌آویز را نشان می‌دهد. هر دو الگو منجر به روند نزولی کوتاه‌مدت شده‌اند. روند بلندمدت دارایی تأثیری ندارد چراکه این الگو فقط برای حرکت‌های کوتاه‌مدت است.

اگرچه معامله گران از نحوه شکل‌گیری کندل استیک بر روی نمادهای انفرادی (سهام) بازارهای مالی استفاده می‌کنند اما مناسب‌تر این است که الگوی مرد حلق‌آویز بر روی شاخص‌های بازار استفاده شود. شمعدان‌ها همچنین می‌توانند برای پایش شدت حرکات قیمتی و رفتارهای قیمتی دیگر کلاس دارایی‌ها مانند مبادلات جفت ارز و آتی استفاده شود. (همچنین بخوانید؛ استفاده از الگوی شمعی و اسیلاتورها برای معاملات موفق).

تشخیص الگو

اگر الگو یک الگو، واقعاٌ الگوی واقعی مرد حلق‌آویز باشد باید طول سایه پایینی حداقل دو برابر بدنه اصلی شمع باشد. به‌عبارت‌دیگر معامله گران می‌خواهند سایه پایینی را ببینند که اطمینان حاصل یابند از این‌که فروشندگان به‌یک‌باره تصمیم به فروش گرفته و این سایه را به وجود آورده‌اند.

“دایره المعارف نمودار شمعدانی” توماس بولکوفسکی نشان می‌دهد که هرچه طول سایه پایینی بیشتر باشد، الگو از اعتبار بالاتری برخوردار خواهد بود. بولکوفسکی با استفاده از داده‌های تاریخی بازار، حدود ۲۰ هزار الگوی مرد حلق‌آویز را بر روی چارت قیمت بررسی کرد. در اکثر موارد الگوهایی با سایه بلندتر عملکرد بهتری هم داشتند. برخی از معامله گران همچنین حجم‌های معاملاتی را هم بررسی می‌کنند. نتایج پژوهش‌های بولکوفسکی هم این دیدگاه را تائید می‌کند. بین تمام موردهای مطالعاتی بولکوفسکی شمع‌هایی با سایه پایینی بلندتر و حجم‌های فروش بیشتر، پیش‌بینی دقیق‌تری را ارائه کرده بودند. (همچنین بخوانید؛ heikin-ashi و کندل استیک‌های بهتر).

یکی دیگر از ویژگی‌ای برجسته این الگو حضور یک الگوی شمعی تائید کننده در روز بعد است. ازآنجاکه مرد حلق‌آویز به کاهش قیمت اشاره می‌کند، سیگنال باید با کاهش قیمت روز بعد تأیید شود. این تائید ممکن است از طریق یک شکاف باقیمت کمتر از قیمت امروز در روز بعد انجام شود. به گفته Bulkowski، چنین رخدادهایی، پیش‌بینی تغییر قیمت را تا ۷۰ درصد دقیق تر می کنند.

شایان‌ذکر است که رنگ بدنه مرد حلق‌آویز اهمیت ندارد. تمام چیزی که مهم است طول سایه پایینی نسبت به بنده اصلی شمع است.

موقعیت معاملاتی با الگوی مرد حلق‌آویز

زمان پدیدار شدن الگوهای مرد حلق‌آویز با حجم معاملات بیشتر از میانگین، که سایه پایینی بلندی دارند یک موقعیت بسیار عالی برای به دست آوردن پایین‌ترین قیمت است. بنابراین می‌توان نتیجه گفت که از این الگوها می‌توان برای اتخاذ موقعیت‌های معاملاتی استفاده کرد.

در صورت مشاهده چنین الگویی سعی کنید در قیمت نزدیک به پایین‌ترین قیمت مرد حلق‌آویز در روز قبل وارد موقعیت معاملاتی شوید. استراتژی تهاجمی‌تر این است که قیمت را بر روی قیمت پایانی مرد حلق‌آویز و یا بالاترین قیمت روز بعد قرار دهید. دستور توقف ضرر را در بالای شمع مرد حلق‌آویز قرار دهید (ویژه بازار مبادلات ارزی). نمودار قیمتی زیر موقعیت‌های ورود و همچنین حدود ضرر را مشخص کرده است.

یکی از مشکلات کار با شمع دان ها این است که نمی توان اهداف قیمتی را تعیین کرد. بنابراین تا زمان تغییر روند در موقعیت قرار بگیرید. الگوی مرد حلق‌آویز فقط در کوتاه‌مدت نتیجه دارد. (برای مطالعه بیشتر در خصوص الگوهای شمعی کلیک کنید)

و اما قابلیت اطمینان

اگر فقط به دنبال مرد حلق‌آویز هستید باید عرض کنیم که تنها تغییرات کوتاه‌مدتی را می‌توانید پیش‌بینی کنید. به ویژگی‌های خاص هر موقع نگاه کنید، در این حالت نتایج پیش‌بینی بهتر خواهند بود. بر طبق تحلیل‌های Bulkowski روند صعودی تا زمان پدیدار شدن این الگو ادامه خواهد داشت.

بااین‌حال هستند ویژگی‌هایی هم که با پیدا کردن آن‌ها می‌توان دقت پیش‌بینی کاهش قیمت را افزایش داد. این ویژگی‌ها شامل حجم معاملات بالاتر از میانگین، طول بلندتر سایه پایینی و فروش بالا در روز بعد است. با دنبال کردن این ویژگی‌ها در کنار مرد حلق‌آویز به پیش‌بینی‌ها اثربخش‌تری می‌توان رسید. سعی کنید تا موارد ذکرشده را در معاملات خود رعایت کنید.

مرد حلق‌آویز در مقابل الگوی چکش و ستاره‌های دنباله‌دار

دو الگوی شمعدانی مشابه هم وجود دارد. این موضوع می‌تواند منجر به سردرگمی شما شود.

مرد حلق‌آویز در بالاترین حالتِ یک‌روند صعودی قرار می‌گیرد، همین‌طور ستاره‌های دنباله‌دار. تفاوت در اندازه بدنه کوچک و طول سایه پایینی است. ستاره دنباله‌دار یک بدنه کوچک و یک سایه بلند بالایی دارد. اساساً یک ستار دنباله‌دار الگوی مرد حلق‌آویز برعکس است که مرتباً تکرار می‌شود. در هر دو مورد، سایه باید حداقل دو برابر ارتفاع بدنه اصلی باشد. و هر دو نشان‌گر اصلاح بالقوه در روند فعلی قیمت هستند.

مرد حلق‌آویز و چکش هر دو الگوهای شمعدانی هستند که تغییر روند فعلی را نشان می‌دهند. تنها تفاوت بین روندی است که این الگوها در آن‌ ظاهر می‌شوند. اگر الگو در روند صعودی باشد و نشان از تغییر روند بدهد، الگوی مرد حلق‌آویز نامیده می‌شود. اما اگر الگو در روند نزولی باشد و نشان از تغییر روند بدهد، الگوی چکش نامیده می‌شود. جدا از این تفاوت کلیدی، الگوها و اجزاء آن‌ها یکسان هستند.

جمع‌بندی

مرد حلق‌آویز در اکثر موارد رخ می‌دهد. اگر همه آن‌ها را بر روی یک چارت قیمت قرار دهید، متوجه خواهید شد که اغلب آن‌ها پیش‌بینی کننده‌های روندهای کوتاه‌مدت هستند. می‌توانید با بررسی حجم فروش و طول سایه، دقت پیش‌بینی را افزایش دهید. اگر قصد فروش دارید حتماً حد ضرر را بالای مرد حلق‌آویز قرار دهید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان