• حرکت جفت ارز USD/JPY مسیری صعودی را در پیش گرفته بود تا اینکه مجدداً با مسیر نزولی آشنا شد.
  • تصمیم ترامپ، تورم ایالات‌متحده و تصمیمات فدرال رزرو هفته‌ای گیج‌کننده را برای این جفت ارز به ارمغان آورده است.
  • تکنیکال این جفت ارز دره‌های عمیق‌تری ایجاد کرده است.

هفته گذشته: داده‌های قیمتی و جنگ تجاری

داده‌های قیمتی: شاخص PMI با رشد دو واحدی به مقدار ۵۸٫۶ رسید. مقادیر PMI، هزینه نیروی انسانی و شاخص تعادل تجاری همگی به تقویت دلار کمک کرده‌اند.

تنش‌های تجاری: موضوعی که توجه بیشتری را به خود جلب کرده است، تنش رو به رشد در تجارت جهانی است. ایالات‌متحده در اتحادیه اروپا، چین و کشورهای آمریکای شمالی بر سر مسائل تجاری مشغول است. این فعالیت تجاری در نشست G-7 مشهود بود، یعنی زمانی که شش عضو این نشست از ایالات‌متحده برای افزایش همکاری درخواست کمک کردند. اجلاس رهبران در کبک بازتاب این فعالیت‌ها بود. یکی از نتایج این جلسه پیشنهاد افزایش همکاری تجاری آمریکا با مکزیک و کانادا بود.

در پس‌زمینه این تجارت جهانی، پیش‌بینی می‌شد “ین” کف‌های جدیدی کشف و بازار سهام آن سقوط کند، اما این اتفاق رخ نداد و بازار همچنان قوی ماند و روند USD/JPY در ادامه ماه مارس صعودی باقی ماند. اما تا کجا می‌تواند ادامه دهد؟

داده‌های ژاپن: کل هزینه‌های خانگی ژاپن Household Spending کاهش ۱٫۳ درصدی داشته است اما تولید ناخالص داخلی رشد ۰٫۱ درصدی را در نیمه اول ۲۰۱۸ تجربه کرد و اقتصاد ژاپن همچنان قوی ماند.

ترامپ و کره شمالی: علیرغم اخبار بد در این زمینه، شواهد حاکی از روند موفقیت‌آمیز جلسات بین رهبران دو کشور است. به همین دلیل شاهد آرامش در بازار هستیم.

رویدادهای اقتصادی ایالات‌متحده: Fed, CPI و Retail Sales

تقویم اقتصادی پس از یک هفته، مقادیر فوق را بازگو کردند.

۱تورم: مقدار شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات‌متحده در روز سه‌شنبه منتشر شد. شاخص سالانه Core CPI در آوریل مقدار ۲٫۱ درصد بود که کمتر از میزان مورد انتظار بود و ناامیدی دلار را در پی داشت. اما پس‌ازآن شاخص Core PCE پایین دو درصد باقی ماند که موجب خشنودی فدرال رزرو شد. این اطلاعات قبل از جلسات فدرال رزرو مشخص شد. هر حرکت پرشتاب در شاخص‌ها موجب ایجاد نوسان شدید در دلار خواهد شد.

۲فدرال رزرو: روز چهارشنبه در خصوص افزایش نرخ بهره تصمیم می‌گیرد. جلسات FOMC در ماه می شامل یک جمله اساسی بود؛ “بهتر است نرخ بهره افزایش پیدا کند”، به‌طوری‌که همین موضوع جای هیچ شکی باقی نمی‌گذارد. روند صعودی ماه مارس با پیش‌بینی‌های نرخ بهره مطابقت دارد، که درمجموع سه افزایش نرخ بهره در ۲۰۱۸ را نشان می‌دهد. سؤال اینجاست که آیا نرخ بهره مجدداً افزایش می‌یابد یا باید تا پایان دسامبر صبر کنیم؟

در حال حاضر به نظر می‌رسد که آن‌ها یک رویکرد محافظه‌کارانه‌تری را در پیش‌گرفته‌اند و احتمالاً نباید منتظر تغییر نرخ بود. حتی اگر در ماه سپتامبر شاهد افزایش نرخ بهره باشیم، فرصت کافی برای تصمیم‌گیری در معاملات خواهیم داشت. بااین‌حال، احتمال تغییرات غیرمنتظره در سیاست‌های پولی همچنان وجود دارد، چیزی که اعضای FOMC یعنی برینارد و ویلیامز در سخنرانی‌های قبل به آن اشاره کردند. صرف‌نظر از بیانیه و پیش‌بینی‌ها، جروم پاول، رئیس فدرال، یک اجلاس مطبوعاتی برگزار خواهد کرد. باید منتظر گزارش‌ها این اجلاس بود.

۳- Retail Sales: فعالیت مصرف‌کنندگان یکی از شاخص‌های مهم است، اما تأثیرات بسیار کمتری نسبت به فدرال رزرو دارد. بااین‌حال مقادیر این شاخص حاکی از ثبات بازار است و مقدار ۰٫۴ درصد را برای هر دو ماه آوریل و مارس نشان می‌دهد. رشد سریع‌تر این شاخص موجب تقویت دلار می‌شود.