بسیاری از معامله‌گران و فعالین بازارهای مالی از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال برای معاملات خود استفاده می‌کنند تا بتوانند موقعیت‌های معاملاتی بهینه را شناسایی کنند. صدها اندیکاتور در پلت فرم‌های معاملاتی وجود دارد. بنابراین استفاده از تمام آن‌ها یا استفاده ناکارآمد از آن‌ها بسیار آسان است. در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه چند اندیکاتور را انتخاب کنیم، چگونه از اطلاعات انباشته جلوگیری کنیم و چگونه اندیکاتورهای تکنیکال را برای افزایش اثربخشی نتایج، بهینه کنیم. (همچنین مطالعه کنید؛ تحلیل تکنیکال).

استفاده از چند اندیکاتور به‌طور هم‌زمان

 • انواع اندیکاتورها؛ اندیکاتورهای تکنیکال، محاسبات ریاضی برمبنای تاریخچه قیمتی و حجمی معاملات گذشته ابزارهای مالی هستند. تحلیلگران تکنیکال از این اطلاعات برای ارزیابی عملکرد تاریخی و پیش‌بینی قیمت‌های آینده استفاده می‌کنند. شاخص‌ها به‌طور خاص هیچ سیگنال خرید یا فروش را ارائه نمی‌دهند؛ یک معامله‌گر باید سیگنال‌ها را تعریف تا نقاط ورود و خروج معامله را مطابق با سبک تجاری منحصربه‌فرد خود تعیین کند. چندین نوع از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال وجود دارد؛ ازجمله آن‌ها می‌توان به شاخص‌های دنبال کننده روند، شاخص تغییرات قیمتی، نوسانگر نماها و حجم‌ها اشاره کرد. (همچنین بخوانید؛ معرفی اندیکاتور MACD و نحوه استفاده از آن)
 • اجتناب از فراوانی؛ منظور از فراوانی، شماراش اطلاعات مشابه و یکسان است. این‌یک مشکل رایج در تحلیل تکنیکال است و زمانی رخ می‌دهد که اندیکاتورهای مشابه بر روی یک نمودار قیمت اعمال شوند. این نتایج سیگنال‌های بیش‌ازحد تولید می‌کنند که می‌تواند گمراه‌کننده باشد. برخی از معامله‌گران عمداً از چندین اندیکاتور یکسان بر روی نمودار قیمت استفاده می‌کنند تا به نتیجه دلخواه خود برسند. در واقعیت اما، فراوانی اندیکاتورها باعث می‌شود تأثیر متغیرهای دیگر کمرنگ و ارزیابی دقیق بازار مشکل‌تر شود.

 • استفاده از شاخص‌های تکمیلی؛ برای اجتناب از مشکل فراوانی اندیکاتورها، معامله‌گران باید از اندیکاتورهایی استفاده کنند که در کنار یکدیگر به‌خوبی نتیجه می‌دهند و یا مکمل هم هستند و نتایج یکسان در اختیار معامله‌گر قرار می‌دهند. با استفاده از نوع‌های مختلف اندیکاتورها بر روی یک نمودار می‌توان به این مهم دست‌یافت. یک معامله‌گر می‌تواند از مومنتوم و تعقیب‌کننده روند به‌طور هم‌زمان استفاده کند، به‌طور مثال از stochastic oscillator و Average Directional Index (اندیکاتور تعقیب‌کننده روند) به‌طور هم‌زمان بهره ببرد. شکل فوق استفاده هم‌زمان از این دو اندیکاتور را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که چگونه اندیکاتورها اطلاعات مختلفی را ارائه می‌دهند. ازآنجاکه هر یک تفسیر متفاوتی از شرایط بازار ارائه می‌دهد، ممکن است برای تأیید دیگری مورداستفاده قرار گیرد. (همچنین بخوانید؛ Stochastics: اندیکاتوری دقیق برای خرید و فروش).

نمودارهای قیمت را تمیز نگهدارید

 • نمودارها را تمیز نگهدارید؛ ازآنجاکه چارت قیمتی، پلت فرم مستقیم معامله‌گر در بازار است، لذا مهم است که نمودار کاملاً مرتب و در دسترس باشد و مانع تحلیل درست معامله‌گر نشود. نمودارهای تمیز برای مطالعه مناسب‌تر هستند (کل صفحه من‌جمله نمودار قیمت، اخبار، خبرنامه‌ها، پنجره داده‌ها و غیره) و می‌توانند آگاهی معامله‌گر را از موقعیت معاملاتی افزایش دهند و به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا به‌سرعت فعالیت‌های بازار را تفسیر و به آنهاپاسخ دهد. اکثر پلت فرم‌های معاملاتی به کاربران اجازه سفارشی‌سازی رنگ‌ها و صفحه معاملاتی را می‌دهند، سفارشی‌سازی می‌تواند شامل رنگ پس‌زمینه، رنگ خطوط اندیکاتورها، فونت و نمای نمودارها باشد. ایجاد فضای کاری معاملاتی مرتب و نمودارهای تمیز به کاربران اجازه استفاده اثربخش از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال را می‌دهد.
 • اطلاعات بیش‌ازحد؛ امروزه بسیاری از معامله‌گران از چندین مانیتور برای پایش بازار استفاده می‌کنند تا چندین پنجره و نمودار را به‌طور هم‌زمان رصد کنند. حتی اگر شش مانیتور برای رصد بازار در نظر گرفته شود، نباید این‌گونه برداشت شود که در هر جای خالی باید یک اندیکاتور قرار داد. اطلاعات بیش‌ازحد زمانی رخ می‌دهد که معامله‌گر قصد تفسیر داده‌های زیادی را داشته باشد که اساساً تمام اطلاعات تفسیری در این حالت از بین خواهند رفت. برخی از افراد به این حالت، تحلیل فلج می‌گویند، اگر حجم اطلاعات دریافتی زیاد باشد‌ معامله‌گر به‌احتمال‌زیاد نمی‌تواند پاسخ مناسبی به آن‌ها بدهد. یکی از راهکارهای اجتناب از اطلاعات بیش‌ازحد، از بین بردن اندیکاتورهای غیر مرتبط از صفحه‌نمایش است، اگر از اندیکاتوری استفاده نمی‌کنید آن را از صفحه پاک‌کنید، این امر در تقلیل اطلاعات دریافتی کمک می‌کند. معامله‌گران همچنین می‌توانند نمودارها را پایش کنند تا از نبود فراوانی مطمئن شوند، اگر چندین اندیکاتور از یک جنس در نمودار وجود دارد می‌توان یکی از آن‌ها را در صفحه نگهداشت (همچنین بخوانید؛ یک روز زندگی تحلیلگر سهام).
 • نکات سازمان‌دهی: ایجاد یک فضای کاری که به‌درستی سازمان‌دهی شده است و فقط از ابزارهای تکنیکال بهره می‌برد، یک فرآیند است. ابزارهای پرکاربرد معامله‌گر بسته به زمان باید در صفحه کاری قرار بگیرند و بسته به شرایط مختلف استراتژی‌های مناسب جهت انجام معامله به کار گرفته شوند.

از سوی دیگر زمانی که نمودارها یا چارت‌های قیمت در یک فرم کاربرپسند تنظیم می‌شوند، باید به همان فرمت ذخیره شوند. در این حالت هر بار که پلت فرم معاملاتی باز و بسته می‌شود نیازی به تنظیم مجدد چارت قیمت وجود نخواهد داشت. نمادهای معاملاتی مانند اندیکاتورهای تکنیکال تغییر می‌کنند بدون اینکه طرح و رنگ فضای کار به هم بریزد. شکل پایین یک فضای کاری معاملاتی که به‌خوبی سازمان‌یافته است را نشان می‌دهد.

برای ایجاد نمودارهای قیمتی آسان جهت مطالعه، موارد زیر را در نظر بگیرد:

 • رنگ: رنگ‌ها باید به‌آسانی قابل‌مشاهده و دارای کنتراست بالا باشند. تا بتوانند تمام اطلاعات را به‌خوبی نمایش دهند. علاوه بر این‌یک رنگ پس‌زمینه برای صفحه ورود سفارش در نظر گرفته می‌شود. همچنین می‌توان رنگ پس‌زمینه چارت قیمتی را تغییر داد. اگر بیش از یک نماد را در صفحه معاملاتی خود دارید، پیشنهاد می‌کنیم از رنگ پس‌زمینه متفاوت برای چارت‌های قیمتی استفاده کنید که تشخیص نمادها آسان‌تر شود.
 • طرح: استفاده از تعداد مانیتور بیش‌تر برای داشتن فضای کاری وسیع‌تر می‌تواند مفید باشد. یک مانیتور می‌تواند برای ورود سفارش استفاده شود، درحالی‌که دیگر مانیتورها برای چارت‌های قیمتی می‌توانند بکار برده شوند. اگر یک شاخص یکسان در بیش از چند چارت قیمت استفاده شود، مناسب‌تر است که شاخص در تمامی چارت‌ها بارنگ و مکان یکسان در نظر گرفته شود. این کار باعث می‌شود که فعالیت‌های بازار را در نمودارهای جداگانه پیدا و تفسیر کنید.
 • اندازه و فونت: فونت‌های پررنگ و واضح به معامله‌گران اجازه می‌دهند که شماره‌ها و کلمات را با سهولت بیشتر بخوانند. مانند رنگ و طرح، فونت و اندازه نیز یک مورد سلیقه‌ای است. و معامله‌گران می‌توانند اندازه و فونت‌های مختلف را امتحان کنند تا به ترکیباتی با نتیجه بصری بالاتر دست یابند. زمانی که فونت مناسب پیدا شد می‌توان آن را در تمامی نمودارها و مانیتورها به کار گرفت.

بهینه‌سازی اندیکاتورها

متغیرهای ورودی تعریف‌شده توسط کاربر: هرکدام از معامله‌گران در استفاده از ابزارهای تکنیکال و بهترین روش برای اخذ بهترین خروجی از اندیکاتورها نظر خود رادارند. اغلب اندیکاتورهای در دسترس مانند میانگین های متحرک‌ و اسیلاتورها، به کاربران اجازه می‌دهند تا متغیرهای ورودی را خودشان به‌راحتی تغییر دهند. برخی از اندیکاتور با تغییر در مقادیر ورودی به یک شاخص کاملاً متفاوت تبدیل می‌شوند. شکل زیر یک نمونه از انواع متغیرهای ورودی را نشان می‌دهد که می‌توانند برای تغییر رفتار یک شاخص مورداستفاده قرار بگیرند. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

 • بهینه‌سازی: بسیاری از پلت فرم‌های معاملاتی پیشرفته امروز به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا مطالعات بهینه‌سازی را برای تعیین ورودی که عملکرد مطلوب را به دست می‌دهد، انجام دهند. معامله‌گران می‌توانند یک ورودی مشخص‌شده مانند طول یک میانگین متحرک را انتخاب کنند و پلت فرم، محاسبات را برای یافتن ورودی‌هایی که نتایج مطلوب را ایجاد می‌کنند، انجام دهد. بهینه‌سازی چند متغیره به‌طور هم‌زمان دو یا چند ورودی را تحلیل می‌کند تا مشخص شود کدام‌یک از متغیرها به بهترین نتایج منجر می‌شوند. بهینه‌سازی یک‌قدم حیاتی در ایجاد استراتژی معاملاتی است که قوانین ورود، خروج و مدیریت پول را تعریف می‌کند.
 • بهینه‌سازی بیش‌ازحد:: درحالی‌که مطالعات بهینه‌سازی می‌توانند به معامله‌گران برای تعیین ورودی‌های بهینه اندیکاتورها کمک کنند، بهینه‌سازی بیش‌ازحد اما وضعیتی را ایجاد می‌کنند که شاید نتایج تئوری آن فوق‌العاده باشد، اما نتایج واقعی در معاملات بسیار نامطلوب است چراکه سیستم فقط بر روی یک مجموعه داده مشخص کار می‌کند.

معامله‌گرانی که اقدام به بهینه‌سازی می‌کنند باید از افراط در بهینه‌سازی بپرهیزند و حتماً نتایج بهینه‌سازی خود را بر روی کاغذ امتحان کنند.

جمع‌بندی

مهم است که درک کنیم تحلیل تکنیکال امری احتمالی است و در مورد موارد قطعی سخن نمی‌گوید. هیچ ترکیبی از اندیکاتورهای تکنیکال وجود ندارد که به‌صورت ۱۰۰% حرکات بازار را پیش‌بینی کند. درحالی‌که استفاده از اندیکاتورهای نامناسب موجب تضعیف دید معامله‌گر به بازار می‌شوند، معامله‌گرانی که به‌طور مؤثر از اندیکاتورهای تکنیکال مناسب در زمان و مکان درست بهره می‌برند، موقعیت‌های معاملاتی خود را با دقت بالاتری تنظیم می‌کنند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان