نگاه اجمالی

صنعت پرداخت الکترونیکی تحت سلطه چهار شرکت بزرگ است. Visa ، MasterCard ، American Express و Discover شرکت هایی هستند که در حوزه بین الملل در این امر فعالیت دارند. Visa و MasterCard خدمات منحصر به فردی را ارائه می دهند چرا که هیچ یک از شرکت های دیگر درگیر افزایش اعتبار یا صدور کارت نیستند. بدین ترتیب کلیه کارتهای پرداخت ویزا و مسترکارت از طریق نوعی رابطه کب و کار صادر می شوند. جالب است بدانید که این شرکت ها به تنهایی هیچ کارتی را صادر یا تمدید نمی کنند.

امروزه اکثر افراد در سراسر جهان حداقل یک کارت نقدی و اعتباری دارند . بسیاری از افراد تعداد بیشتری از این کارت های پرداخت را در اختیار دارند و از تمامی خدمات آنها بهره می گیرند. همچنین برخی ویزا کارت مجازی را استفاده می کنند.

مشتریان بانکی به آسانی با عملکرد کارت های نقدی آشنا می شوند. همزمان با تکامل فینتک، پیشنهادات انواع مختلف کارت پرداخت نیز به بازار عرضه می شوند که سالانه حدود 200 میلیارد دلار درآمد کسب می کنند.

شناخت ویزا و مستر کارت

Visa و MasterCard تنها پردازنده های پرداخت شبکه هستند که در هر سه حوزه بازار پرداخت فعالیت می کنند. این دو شرکت که به طور انحصاری به عنوان پردازنده شبکه کار می کنند، از یک مزیت منحصر به فرد برخوردار هستند اما عملکرد متفاوتی دارند.

ویزا و مستر کارت هر دو به صورت عمومی معامله می شوند. هر دو شرکت، کارت های پرداخت را از طریق بانک های طرف قرارداد، تمدید و یا صادر می کنند.

مدل های کسب و کار هر دو شرکت بسیار شبیه به هم هستند. ویزا و مستر کارت مستقیماً برای عموم مردم کارت صادر نمی کنند بلکه از طریق موسسات مالی شریک مانند بانک ها اقدام به این کار می کنند. همچنین موسسه مالی همکار، به طور مستقیم یا با مشارکت سایر کسب و کارها مانند خدمات هواپیمایی ، هتل یا خرده فروشی ، کارت های پرداخت را برای مشتریان صادر می کند.

تنظیم شرایط و ضوابط

موسسه مالی صادر کننده کارت پرداخت، شرایط و ضوابط کارت پرداخت را شامل هزینه ها، جوایز و سایر ویژگی ها و خدمات را تعیین می کند. (خرده فروشان معمولاً با یک موسسه مالی شخص ثالث همکاری می کنند.). برای کارت های اعتباری ، بانک صادر کننده مسئولیت پذیره نویسی ، ساختار نرخ بهره و توسعه کامل برنامه های پاداش را بر عهده دارد.

صادرکنندگان کارت همچنین می توانند امتیازات دیگری مانند سرقت هویت و ریسک کلاهبرداری ، بیمه اتومبیل یا تخفیف خرید مشاغل را ارائه دهند. در حالی که اختلاف در نرخ بهره، محدودیت های اعتباری ، برنامه های پاداش و امتیازات توسط موسسه مالی صادر کننده کنترل می شود.

به طور کلی ، صنعت پرداخت کارت یک صنعت پیچیده است که شامل کسب و کارهای تجاری، بانک های بین المللی ، بانک صادر کننده ، سیستم پردازش شبکه و دارندگان کارت است. پردازنده های شبکه ، و به طور خاص MasterCard و Visa ، می توانند هزینه های خود را به هر شکلی که تمایل دارند، دریافت کنند. این ساختاردهی و گزارش دهی یکی از بزرگترین تفاوتهای بین دو پردازنده بزرگ شبکه است.