واژه فاندامنتال را تقریباً به‌طور روزانه می‌شنویم. به‌عنوان‌مثال پس از مجامع و یا در کانال‌های تحلیلی بازارهای مالی می‌شنویم که می‌گویند فاندامنتال یک شرکت خوب است. به‌طور خلاصه منظور از فاندامنتال، ساختارهای بنیادی است. تحلیلگران و مدیران صندوق همیشه در خصوص خوب بودن فاندامنتال سهام صحبت می‌کنند. در مقابل برخی از تحلیلگران هم به فاندامنتال خوب یا بد اعتقاد ندارند بلکه به دنبال تائید سیگنال‌های معاملاتی بر اساس ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند. همه این موارد در خصوص فاندامنتال می‌تواند گیج‌کننده به نظر رسد.

اما همه این تحلیلگران درباره چه صحبت می‌کنند؟

مبانی فاندامنتال

به‌طورکلی تحلیل فاندامنتال شامل بررسی داده‌هایی (علاوه بر الگوهای معاملاتی) است که بر قیمت مورد انتظار سهام تأثیر می‌گذارد. همان‌طور که از نام فاندامنتال مشخص است، به اصول اولیه و ساختارهای اصلی می‌پردازد. برخلاف تحلیل تکنیکال که بر معاملات و سابقه قیمت سهام تمرکز دارد، تحلیل فاندامنتال به دنبال تهیه یک نقشه کلی از شرکت جهت شناسایی ارزش ذاتی سهام به‌منظور اتخاذ موقعیت‌های معاملاتی خرید یا فروش است.

برخی از شاخص‌هایی که برای ارزیابی فاندامنتال شرکت‌ها به کار گرفته می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • جریان نقدی
  • بازده دارایی‌ها
  • سابقه حفظ سود برای تأمین مالی توسعه‌های آتی
  • پایداری مدیریت سرمایه برای حداکثر سازی درآمد سهام و بازده سهامداران

به بازار سهام به شکل یک مرکز خرید نگاه کنید، سهام مانند محصولات خرده‌فروشی در فروشگاه برای خرید قرارگرفته است. تحلیلگران تکنیکال، کالاهای طبقه‌ها را که برای فروش قرارگرفته نادیده می‌گیرند. در عوض برای آنکه بدانند چه چیزی را باید بخرند، نگاهی کلی به جمعیت و محصولات می‌اندازند. بنابراین اگر یک تحلیلگر تکنیکال ببینید در بخش رایانه خریداران زیادی وجود دارد، آنها هم در تلاش برای خرید یک قطعه کامپیوتری برمی‌آیند چراکه پیش‌بینی می‌کنند افزایش تقاضا موجب رشد قیمت محصولات رایانه‌ای می‌شود.

رویکرد فاندامنتال

تحلیلگران بنیادین رویکرد پایدارتری دارند. نگاه آنها تنها بر روی محصولات در فروشگاه است. خریداران به‌عنوان یک جماعت غیرقابل‌اعتماد و احساسی که به ارزش واقعی محصولات توجهی ندارند، از دید تحلیلگران فاندامنتال خارج می‌شوند. تحلیلگران فاندامنتال از طریق فروشگاه‌ها به دنبال بهترین معاملات ممکن حرکت می‌کنند. زمانی که خریداران از بخش رایانه عبور می‌کنند، باحوصله به آنچه در بخش رایانه رخ‌داده است، نگاه می‌کنند.

تحلیلگران فاندامنتال ممکن است برای تعیین ارزش ذاتی کامپیوتر، قطعات آن را ازجمله هارددیسک، رم، صفحه‌کلید و مانیتور به‌صورت جداگانه ارزش‌گذاری کنند. در بازار سهام این کار با محاسبه ارزش دفتری یا قیمت نقد شرکت معادل است.

تحلیلگران فاندامنتال نگاه دقیق‌تری به کیفیت رایانه دارند. به طول عمر رایانه نگاه می‌کنند که آیا تا آخر سال دوام دارد؟ تحلیلگران بر روی مشخصات رایانه دقیق می‌شوند و شرکت سازنده و گارانتی آن را بررسی می‌کنند. به‌طور مشابه در بازار سهام، تحلیلگران فاندامنتال ترازنامه شرکت را به‌منظور بررسی ثبات مالی، ارزیابی می‌کنند.

تحلیلگران فاندامنتال حتی ممکن است به عملکرد رایانه در وضوح تصویر، قدرت پردازنده و میزان حافظه بپردازند. این‌ها هم معادل درآمد پیش‌بینی‌شده و سود تقسیمی از ترازنامه شرکت است.

درنهایت تحلیلگران بنیادین (فاندامنتال) تمام داده‌ها را جمع می‌کنند و ارزش ذاتی سهام و میزان انحراف از ارزش بازاری را محاسبه می‌کنند. اگر قیمت فروش کمتر از مقدار واقعی محاسبه شود، فاندامنتالیست ها کامپیوترهای شخصی (سهام) را خریداری خواهند کرد. در غیر این صورت، سهامی را که قبلاً خریده بودند، می‌فروشند و یا منتظر می‌شوند تا به قیمت موردنظر برسد و سپس وارد موقعیت خرید می‌شوند.

فاندامنتال خوب، همیشه منجر به سود نمی‌شود

تحلیل فاندامنتال می‌تواند کار سختی باشد. اما نتایج آن همیشه موردبحث است. با در نظر گرفتن مشکلات موجود در بررسی ترازنامه شرکت‌ها و ارزیابی چشم‌انداز آنها، سرمایه‌گذاران می‌توانند انحرافات قیمت سهام را شناسایی کنند. این سرمایه‌گذاران با شناسایی اشتباهات بازار می‌توانند پول خوبی به دست آورند. درعین‌حال، خرید سهام شرکت‌ها با دیدگاه بلندمدت و بر اساس نتایج فاندامنتال می‌تواند سرمایه‌گذاران را از نوسانات کوتاه‌مدت بازار دور نگه دارد.

بااین‌حال، این موضوع که نتیجه فاندامنتال نشان از پایین بودن ارزش بازار نسبت به ارزش ذاتی سهام می‌دهد لزوماً به معنای بازگشت سریع ارزش بازاری به قیمت واقعی نیست. بازارهای مالی پیچیده هستند. در حقیقت رفتار سهام مستقل است و از رفتار معامله گران هم تأثیر می‌پذیرد به‌طوری‌که حتی خبره‌ترین تحلیلگران بنیادین هم به نتایج تحلیل فاندامنتال خود شک می کنند. به یاد داشته باشید که هیچ فرمول جادویی‌ای برای به دست آوردن ارزش ذاتی سهام وجود ندارد.

زمانی که بازار هیجانی می‌شود، سرمایه‌گذاران خود را فریب می‌دهند که قیمت‌ها ممکن است بالاتر هم برود. اما زمانی که چشم‌انداز مطمئن نیست و بازار سقوط می‌کند، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند به موفقیت برسند. آنها باید با نتایج تحلیل‌هایشان معامله کنند.

آستین‌های خود را بالا بزنید

موارد زیادی است که سرمایه‌گذاران باید در مورد تحلیل فاندامنتال بیاموزند. سرمایه‌گذارانی که آستین‌های خود را بالا می‌زنند و با استفاده از ابزارهای مالی و اطلاعات بازار اقدام به معامله می‌کنند و هزینه ضرر و بازده در بازار هم می‌پردازند، در بلندمدت موفق‌تر خواهند بود.