در سال ۲۰۰۹، با حضور بیت کوین شاهد رشد و تقویت جهان کریپتوکارنسی ها بودیم. روند استفاده از رمزنگارها و پذیریش ارزهای دیجیتال، استفاده از نرم افزارهای مرتبط و کاربران این نوع ارز رو به رشد بوده است. اما مورد دیگری که به موازات افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال رشد کرده است، کلاه برداری و سرقت کریپتوکارنسی ها است. از آنجا که چارچوب های قانونی این ارزها به درستی شکل نگرفته اند، درصورت وجود تقلب یا سرقت هیچ امکانی برای پیگیری مالکین دارایی وجود ندارد. (همچنین بخوانید؛ چگونه باید از ارز دیجیتال آیوتا محافظت کنیم؟).

پس بیت کوین و سایر آلت کوین ها را کجا ذخیره کنیم؟ از نظر فنی، هیچ کجا، چرا که بیت کوین ها ذخیره نمی شوند. Bitcoinها از طریق کلید ها (آدرس ها و کدها) در کیف پول دیجیتال (Wallet) نگهداری می شوند. بنابراین کیف پول های دیجیتال هستند که ارزهای دیجیتال را ذخیره می کنند. پس باید در مکانی امن از این والت ها نگهداری کرد. (همچنین بخوانید؛  آنچه قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال باید بدانید).

راه های مختلفی برای نگهداری از کیف پول دیجیتال وجود دارد که محبوب ترین آن ها شامل، رمزگذاری، تهیه نسخه پشتیبان و ذخیره سازی سرد است. هرچند که هیچ یک از راه ها امنیت صد درصد را تضمین نمی کنند. اولین راه ایجاد یک رمز عبور بسیار قوی برای Wallet است. راه دوم، این است که یک نسخه Backup از کیف تهیه شود. این نکته را در نظر داشته باشید که ضعف عملکرد رایانه نیز موجب از دست دادن ارزهای دیجیتال می شود.

ذخیره سازی سرد بیت کوین چیست؟

ذخیره سازی سرد، از دیگر راهکارهای محافظت از ارزهای دیجیتال است. این روش به معنی ذخیره ارزها به صورت آفلاین است، به طوری که دسترسی به اینترنت برای آن میسر نیست. دور نگه داشتن بیت کوین از سیستم آنلاین، به طور قابل توجهی باعث افزایش امنیت آن می شود. این روش از تهیه پشتیبان و ایجاد رمز عبور دشوار تر است، بنابراین قراردادن بیت کوین در یک مکان آفلاین شامل مقدار مشخصی کارمزد می شود. این کار باعث می شود که تلاش ها برای ربودن کوین ها از محل نگهداری سرد، به شدت کاهش یابد.

تقسیم ذخایر ارزهای دیجیتال معمولاً از طریق معاملات و خرید و فروش بین کوین های مختلف انجام می شود. پلت فرم های آفلاین قادر به مبادله ارزهای دیجیتال با یکدیگر هستند.برای به حداقل رساندن خسارات و سرقت ها در زمان تبادل، این پلت فرم ها تمام ذخیره ها را پس از تبادل به صورت آفلاین نگهداری می کنند. این پلت فرم ها روند برداشت را می دانند، بنابراین دقیقاً به مقدار برداشت در سرورهای خود ارز آنلاین نگه می دارند و سایر ارزها به صورت آفلاین باقی می مانند. (همچنین بخوانید؛ چه اتفاقی برای بیت کوین در دهه آینده خواهد افتاد؟).

روش های معمول ذخیره سازی سرد عبارتند از:

  • کیف پول کاغذی یک راه محافظت از بیت کوین در برابر هکرها و یا سوء عملکرد کاپیوترها است و به صورت چاپ کلید خصوصی بر روی کاغذ انجام می شود. علاوه براین، کیف کاغذی شامل یک QR CODE است که امکان اسکن را توسط نرم افزارهای مرتبط دارد. بهتر است دو نسخه از این کیف تهیه و در مکان های امن قرار داده شود.
  • دستگاه های ذخیره سازی پرتابل مانند یک درایو USB نیز برای حفظ کلید های خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. چنین ابزارهایی در گاو صندوق و یا یک مکان امن نگهداری می شوند تا اطمینان حاصل شود که به اشتباه مورد استفاده قرار نخواهند گرفت.
  • کیف های صوتی راه دیگری برای حفاظت از پول دیجیتال هستند. فن آوری کیف پول صوتی شامل نگه داشتن کلید خصوصی در فایل های صوتی رمز نگاری شده در محصولاتی مانند دیسک های فشرده (CD) و دیسک های وینیل است. کد پنهان در این فایل های صوتی می تواند با استفاده از یک طیف سنج با وضوح بالا رمزگشایی شود.
  • کیف های سخت افزاری یک انتخاب مناسب برای نگهداری سرد هستند. این ها والت های کوچک ضد آب و ویروس هستند و حتی از چندین امضا پشتیبانی می کنند. آنها بسیار مناسب ارسال و دریافت پول هستند به طوری که داری میکرو چیپست ذخیره سازی به همراه دوربین و اسکنر QR هستند. Pi-Wallet و BitSafe نمونه هایی از این دستگاه های سخت افزاری هستند.

علاوه بر ذخیره سازی سرد، مفهوم ذخیره سازی عمیق سرد در حال توسعه و پیشرفت است. این مفهوم توسط یک شرکت اروپایی معرفی شد که درحال توسعه صندوق امانات برای ارزهای دیجیتال است. این سرویس شامل بیمه نامه معتبر است که از کوین ها در برابر سرقت و بلایای طبیعی محافظت می کند. هرچند که دارای ایراداتی در بخش تائید هویت است.

جمع بندی

اگرچه برخی اخبار درخصوص هک کردن حافظه های سرد وجود دارد، اما هنوز هم این روش امن ترین راهکار برای حفاظت از ارزهای دیجیتال است. کیف پول های آنلاین مستعد ابتلا به حملات هکرها هستند.

بیشتر بخوانید؛ چرا کسی باید در کریپتوکارنسی سرمایه‌گذاری کند؟

منبع: گروه مشاوران مالی سامان