چگونه سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ سرمایه‌گذاری را تمرین کنید و یاد بگیرید تا در آن خبره شوید. قبل از وارد شدن به دنیای سرمایه‌گذاری، نکاتی که باید انتظار آن‌ها را داشته باشید در ادامه این مقاله آمده است:

پیامدهای مالیاتی

زمانی که با پول خود کار می‌کنید بخشی از درآمد پولی شما مشمول مالیات می‌شود. زمانی که شروع به سرمایه‌گذاری در هر موقعیتی می‌کنید، درصد مالیات آن را برآورد کنید. بسته به نوع و مبلغ سرمایه‌گذاری، مالیات پرداختی شما هم می‌توانید متفاوت باشد.

برای مثال زمانی که شما در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک با درآمد ثابت، سرمایه‌گذاری می‌کنید هیچ مالیاتی نمی‌پردازید اما زمانی که سهم خود را می‌فروشید، مبلغ مالیات از حساب شما کسر می‌گردد. و یا زمانی که در بازار سهام اقدام به خرید اوراق می‌کنید یک مبلغ مالیات با توجه به نوع بازار (بورس یا فرابورس) از حساب شما در زمان خرید کسر می‌گردد.

احساسات

اغلب سرمایه‌گذاران متوجه وجود احساساتی همچون اعتمادبه‌نفس و یا ترس در خود می‌شوند. احساسات می‌توانند ابزار قضاوتی باشند. اگر شما به‌عنوان خریدار سهام در بازارهای مالی تحت تأثیر اخبار و نوسانات بازار دچار احساسات ترس و یا طمع شوید، ممکن است بیشتر ازآنچه انتظار دارید پول از دست دهید. توانایی حفظ آرامش و مدیریت احساسات، صرف‌نظر از هر رخدادی در بازارهای مالی وزندگی شخصی، به‌طور قابل‌توجهی بر بازده موقعیت‌های سرمایه‌گذاری ایجادشده شما تأثیر می‌گذارد.

چقدر باید سرمایه‌گذاری کنید؟

پاسخ به این سؤال بستگی به وضعیت مالی شما دارد و برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد، اما به‌عنوان یک قاعده کلی می‌توان ۱۵ درصد درآمد ماهانه را صرف پس‌انداز و یا سرمایه‌گذاری برای حساب بازنشستگی کرد. اگر مقداری بدهی با وجوه بالا دارید و می‌خواهید پس از پرداخت آنها ۱۵ درصدِ درآمد را صرف حساب بازنشستگی خود کنید، به شما توصیه می‌کنیم در ابتدا یک حساب سپرده اضطراری افتتاح کنید. ایجاد طرح بودجه و مدیریت روزانه و هفتگی آن می‌تواند به شما در پاک‌سازی بدهی‌ها و رشد سرمایه‌گذاری کمک کند. (جهت دانلود فایل آماده طرح بودجه در اکسل اینجا کلیک کنید).

علاوه بر تخصیص یک مبلغ ماهانه نسبت به بازنشستگی، شما باید به‌طور مداوم سرمایه‌گذاری کنید. این امر بسیار مهم است به‌طوری‌که در فراز و نشیب‌های بازار عقب‌نشینی نکنید و یا جهت خرید یک ماشین مدل‌بالا از سرمایه‌گذاری منصرف نشوید.

یادگیری سرمایه‌گذاری زمان‌بر است

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه‌گذاری وقت بگذارید، حتی اگر در ابتدا این امر برایتان دشوار باشد. سرمایه‌گذاری شامل خرید سهامِ شرکت‌ها نیز می‌شود. یادگیری در مورد شرکت‌ها و نحوه عملکرد آنها بسیار مهم است. اگر به منابع آموزشی و مالی در زمینه سرمایه‌گذاری دسترسی ندارید، می توانید اینجا کلیک کنید.

سرمایه‌گذاری یک سفر است و هرچه بیشتر در این سفر باشید بیشتر یاد می‌گیرد و توانایی شما در سرمایه‌گذاری و کسب بازده بالاتر بیشتر خواهد شد. سرمایه‌گذاری یک مفهوم انتزاعی نیست بلکه یک‌راه محافظت از آینده مالی شما و حصول اطمینان از این مورد است که شما در زمان بازنشستگی می‌توانید از استانداردهای بالا برای زندگی لذت ببرید. زمانی که متوجه شدید سرمایه‌گذاری به اهداف شخصی شما متصل است، انگیزه بیشتری برای سرمایه‌گذاری مداوم می‌کنید. علاوه بر این، اینکه می‌خواهید در ETF، صندوق سرمایه‌گذاری، بازار سهام و یا ارز سرمایه‌گذاری کنید به میزان ریسک‌پذیری شما بستگی دارد. (در مورد EFT بیشتر بدانید).

استراتژی ۲۰ سالگی از استراتژی سرمایه‌گذاری در زمان ۶۰ سالگی بسیار متفاوت است چراکه اهداف مالی‌تان تغییر خواهد کرد. دانستن اهداف و آنچه می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید به تصمیمات شما کمک خواهد کرد.

جهت دریافت خدمات مشاوره آنلاین اینجا کلیک کنید

مدیریت سرمایه‌گذاری

شما می‌توانید کل سرمایه‌گذاری‌های خود را مدیریت کنید. بااین‌حال مشورت با یک مشاور مالی در این زمینه می‌تواند به افزایش بازده‌های سرمایه‌گذاری‌ شما کمک کند و سریع‌تر به اهداف مالی خود دست‌یابید. یک مشاور مالی خبره پیدا کنید و با او در این زمینه مشورت کنید. اجازه دهید سرمایه‌گذاری‌های شما وارد یک مسیر حرفه‌ای شود. مشاور مالی باید به‌دقت و با صبر زیاد به سخنان و نگرانی‌های مالی شما گوش دهد، باید به سؤالات شما پاسخ دهد و نکات آموزشی موردنیازتان را به شما بیاموزد تا به شما کمک کند در سرمایه‌گذاری‌هایتان موفق‌تر باشید.

زمان انتخاب مشاور، رویکردهای سرمایه‌گذاری، مدرک تحصیلی و رزومه کاری وی را در نظر بگیرید.

سرمایه‌گذاری بلندمدت

بازده بالاتر در بلندمدت پرداخت می‌شود. به‌طوری‌که در بلندمدت از نوسانات شدید بازار در امان خواهید بود و حداقل به‌اندازه میانگین بازار به بازده مناسب خواهید رسید.

بازار سهام همیشه صعودی نیست بلکه نوسانات کوچک و در برخی موارد بزرگ را تجربه می‌کند. اگر بازده صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در فواصل کوتاه‌تر نگاه کنید متوجه تأثیر نوسانات بازار خواهید شد. پول نقد تأثیر منفی بر پتانسیل سرمایه‌گذاری شما دارد. در صورت سرمایه‌گذاری بلندمدت نه‌تنها به بازدهی مناسب می‌رسید بلکه از ریسک‌های بازار هم در امان خواهید بود.

سرمایه‌گذاری برای اولین بار می‌تواند دلهره‌آور باشد، دانستن نکات بیشتر در این زمینه می‌تواند شما را در این مسیر یاری دهد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان