اکوسیستم کریپتوکارنسی ها به سرعت در حال پیشروی است، به طوری که همزمان مشکلاتی هم با خود به همراه آورده است. این ارزها، سکه هایی مجازی و حاصل چشم انداز ساتوشی ناکاماتو یعنی خالق بیت کوین هستند. در این بین، Dash و دیگر ارزهای دیجیتال بر حفظ حریم خصوص تاکید دارند.

Dash و حفاظت از حریم خصوصی

ارز دیجیتال دش برای اولین بار در سال 2014 معرفی شد و  در ابتدا با عنوان Darkcoin شناخته می شد و با هدف حفاظت از حریم خصوصی کاربران طراحی شده بود. در کاغذ سفید این ارز دیجیتال یا cryptocurrency’s whitepaper که توسط ایوان دافیلد و دانیل دیاز نوشته شده بود این طور آمده بود که؛ این ارز، اولین رمزنگار دیجیتالی است که دقیقاً برمبنای کار ساتوشی ناکاماتو نوشته شده است”.

درحالی که ویژگی های ذاتی این رمزنگار بسیار قوی است اما همچنان به دنبال مزیت های رقابتی بیشتری می گردد. این کریپتوکارنسی در حال تبدیل شدن به ارزی است که هرکجا قابلیت خرج شدن داشته باشد. به طوری که وبسایت آن به شدت براین موضوع اصرار دارد.

چشم انداز Dash اثربخش بوده است. به طوری که در زمان نوشتن این مقاله، Dash جایگاه پانزدهم را در بین ارزهای دیجیتال از منظر ارزش بازاری به خود اختصاص داده است. در سال 2007 قیمت این ارز جهش 8000 دلاری را تجربه کرد. (همچنین بخوانید؛ سه ارز دیجیتال مبهم ولی قابل تأمل).

تفاوت های دش با بیتکوین

تفاوت اصلی بین Dash و Bitcoin در الگوریتمی است که آنها برای استخراج سکه ها استفاده می کنند. Dash از الگوریتم X11 استفاده می کند که اصلاح الگوریتم Proof of Stake است. همچنین از مخلوط کردن Conjoin برای مخالفت با تراکنش ها استفاده می کند و امکان ذخیره سازی حریم خصوصی را بر روی Blockchain خود فراهم می کند. از سوی دیگر، بیت کوین از الگوریتم Proof of Work استفاده می کند.

همچنین بخوانید؛ بیت کوین بعد از اتمام ماین ۲۱ میلیون کوین

علاوه براین، تفاوت های دیگری هم بین این دو ارز وجود دارد.

برای شروع، تفاوت نوع مدیریت تراکنش ها را بیان می کنیم. معاملات در بلاکچینِ بیتکوین باید توسط تمام گره ها در یک شبکه تأیید شوند. فرایندی که برای اطمینان از اجماع بدون مجوز طراحی شده، نیازمند زیرساخت سرمایه گذاری قابل توجهی برای گره های کامل یا گره های اختصاص یافته به معدن است. در این سیستم، معدنچیانِ بیتکوین که دارای گره های کامل هستند، به افزایش مقدار زمان و پول متعهد می شوند تا عملیات بهینه انجام شود. با مقیاس شبکه بیتکوین- این، یک کار غیرممکن است.

همانطور که مشاهده می کنیم، فرآیند تائید تراکنش های بیتکوین بسیار آهسته انجام می شود. این امر به نوبه خود، می تواند به هزینه های بالای معامله منجر شود به طوری که bitcoin را بعنوان یک رمزنگار برای معاملات روزانه نامناسب سازد. (همچنین بخوانید؛ بیت کوین در برابر دیگر ارزهای دیجیتال).

Dash از انگیزه اقتصادی به عنوان یک نقطه شروع استفاده کرده و یک سیستم Masternodes را برای ساده سازی تأیید و اعتبار معاملات پیاده سازی کرد. این سیستم به صورت خرید سهام برای هرگره و تائید توسط گره در شبکه است به  طوری که کاربران با خرید هر گره به نوعی در شبکه Dash سرمایه گذاری کرده اند و می توانند از این طریق و با تائید معاملات، کسب درآمد کنند.

همچنین مسائل مربوط به مقیاس پذیری برای معاملات را حل می کند. به این ترتیب که تعداد گره های مورد نیاز برای تایید یک معامله را به یک شماره قابل کنترل کاهش می دهد. آنها مسئول تأیید معاملات از شبکه Dash و ارائه خدمات، مانند پرداخت و حریم خصوصی، به شبکه Dash هستند.

از 16 فوریه، 4،719 عضو Masternodes در شبکه Dash وجود دارد. این رقم در ماه دسامبر 2017 افزایشی به مقدار 4،510 Masternodes داشت. افزایش کاربران شبکه دش با کاهش قیمت بازاری این ارز دیجیتال همزمان بود.

نوآوری دوم این رمزنگار در مدل مدیریت آن است. بیتکوین و لایتکوین، هردو از ارزهای دیجیتال مشابه Dash هستند که خارج از فضای آکادمیک توسعه داده شده اند. (همچنین بخوانید؛ بیت کوین در مقابل لایت کوین – بررسی تفاوت‌ها). اما آینده این ارزها و طرح های توسعه ای آنها به مقدار زیادی وابسته به این موسسات است.

Dash با یک اقدام بسیار هوشمندانه، سهام خود را از طریق سه بخش Masternodes, Miners, و Treasuryتوزیع کرد. دو بخش اول هرکدام 45 درصد سهام را به کاربرانشان تخصیص داده اند و سهم ده درصدی انتهایی به وزارت خزانه داری به منظور انجام طرح های توسعه ای آتی اختصاص داده شده است. Masternodes در اینجا نقش مهمی ایفا می کند: یعنی رأی های خود، جهت توسعه آینده برای Cryptocurrency را تعیین می کند.

آیا دش رقیب دارد؟

بله، لایتکوین و بیتکوین کش هردو از رقبای سرسخت این ارز دیجیتال هستند. چرا که هردو به منظور تبدیل شدن به یک ارز روزانه معاملات بسیار جاه طلب هستند. قیمت لایتکوین در سال 2017 پس از اعلام یک پلت فرم محبوب بازی سازی مبنی بر جایگزینی بیتکوین با لایتکوین، به شدت افزایش یافت. (همچنین بخوانید؛ بنیاد لایت کوین با بانک‌های آلمان مشارکت می‌کند).

اما Dash هم شروع به رقابت با بازیکنان کرد.

چشم اندازه کسب و کار دش چیست؟

همانطور که پیش تر بیان کردیم، دش قصد تبدیل شدن به یک ارز روزانه جهت انجام تراکنشات مالی را دارد. شبکه این ارز به منظور پوشش این هدف بسیار گسترش یافته است. علاوه بر این، Dash در بسیاری از کشورهای جهان حضور دارد.

همچنین بخوانید؛ ۱۰ شهر برتر بیتکوینی جهان

آینده چشم انداز Dash در کشورهای توسعه یافته روشن است. به طوری که در بسیاری از نقاط جهان اقدام به برگزاری همایش معرفی ارزهای دیجیتال نوین کرده است.

رایان تیلور، مدیر عامل شرکت Dash، در مصاحبه ای با بلومبرگ گفت که تقاضا برای رمزنگار Dash در کشورهای آمریکای جنوبی افزایش یافته است. وی گفت: “ما در ونزوئلا پس از پاسخ سوالات در خطوط پشتیبانی شاهد تقاضای فراوان هستیم، زیرا مردم بیشتر و بیشتر به انجمن ها و اتاق های گفتگوی ما پیوسته اند، حتی در مورد ویدیوهای YouTube ما نظرات خود را ثبت کرده اند.”

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبعگروه مشاوران مالی سامان