یکی از مشاغل بسیار پرطرفدار در صنعت مالی ، مدیر سبد است. مدیران سبد با تیمی از تحلیلگران و محققان کار می کنند و در نهایت مسئول تصمیم گیری نهایی در مورد سرمایه گذاری برای صندوق مدیریت دارایی هستند. در حالی که مدیر پرتفوی موقعیتی است که فرد باید در طول زندگی حرفه ای خود پیشرفت کند ، بعضی از قسمت های شغل وجود دارد که باید آنها را بدانید قبل از اینکه به فکر مدیریت یک سبد باشید.

پیشینه مدیران سبد سرمایه گذاری

اگر هنوز دانشجوی کارشناسی هستید که می خواهید در آینده مدیر سبد شوید ، دوره هایی را در تجارت ، اقتصاد ، امور مالی ، حسابداری و ریاضیات گذرانده اید. مدرک MBA علاوه بر مدرک کارشناسی ، امری ضروری است. شرکت های سرمایه گذاری خصوصی یا بانک های سرمایه گذاری به طور مطلوب به صرف زمان صرف مطالعه مدیریت ریسک ، حسابداری و امور مالی می پردازند. برخی از برنامه های کارشناسی ارشد دوره های خاص بازار سهام را ارائه می دهند.

در داخل یک شرکت ، مدیران سبد سهام اغلب پس از دو تا چهار سال کار در آن سمت ، از رتبه تحلیلگر ارتقا می یابند. کار به عنوان تحلیلگر، یک آموزش عالی برای تبدیل شدن به مدیر صندوق است. این یک چارچوب برای تصمیم گیری های مهم پرتفوی ، مانند خرید و فروش اوراق بهادار و تعیین شرایط اقتصادی اساسی که بر اوراق بهادار تأثیر می گذارد ، فراهم می کند.

انواع موقعیت های مدیر سبد صندوق

طیف گسترده ای از موقعیت ها در قلمرو مدیر سبد وجود دارد. موقعیت ها به معیارهای زیر بستگی دارند:

  • اندازه صندوق: یک مدیر سبد سرمایه گذاری ممکن است دارایی های یک صندوق مستقل نسبتاً کوچک یا یک موسسه بزرگ را مدیریت کند. مدیر پرتفوی ممکن است سرمایه یک تجارت بزرگ مانند بانک یا سازمانی را که دارای موقوفات زیادی است ، مانند موسسه یا دانشگاه را مدیریت کند.
  • از مدیری که دارایی های یک موسسه مدیریت پول بزرگ را مدیریت می کند معمولاً به عنوان مدیر سبد یاد می شود ، در حالی که شخصی که دارایی های صندوق های کوچکتر را مدیریت می کند معمولاً مدیر صندوق نامیده می شود. کسی که دارایی های یک سازمان تجاری بزرگ یا موسسه را مدیریت می کند معمولاً به عنوان مدیر ارشد سرمایه گذاری (CIO) شناخته می شود.
  • نوع ابزار سرمایه گذاری: همه انواع مدیران پول عملاً عملکرد یکسانی را انجام می دهند: مدیریت دارایی برای ابزار مالی سرمایه گذاری مربوطه ، که بسیار متفاوت هستند. طیف وسیعی از ابزارهای سرمایه گذاری شامل صندوق های خرده فروشی یا سرمایه های مشترک ، صندوق های موسسه ای ، محصولات صندوق های تامینی و صندوق های بازنشستگی است. مدیران سبد ممکن است دارایی های سرمایه گذاری با دارایی ثابت یا درآمد ثابت را مدیریت کنند و غالباً در یکی یا دیگری تخصص دارند.
  • سبک سرمایه گذاری: علاوه بر تخصص در سرمایه گذاری با درآمد ثابت، مدیران سبد سهام در مورد سبک های سرمایه گذاری تخصص دارند. سبک های سرمایه گذاری عبارتند از: تکنیکهای پوشش ریسک ، سبک رشد یا ارزش مدیریتی ، سفته بازی و غیره.

یک روز زندگی مدیر سبد

اگرچه یک روز از زندگی یک مدیر سبد بسیار متنوع است اما یک مدیر پرتفوی به طور منظم با تحلیلگران خود ملاقات می کند تا در مورد تحولات بازار و روند رویدادهای مربوطه بحث کند.

یک مدیر پرتفوی با تصمیم گیری نهایی در مورد اوراق بهادار مربوط ، کلیه معاملات صندوق سرمایه گذاری یا پرتفوی را در طول روز انجام می دهد. وی با تحلیل گرانی ملاقات می کند که تحقیقاتی در مورد اوراق بهادار مختلف و موسساتی که آنها را منتشر کرده اند انجام داده اند. بر اساس توصیه های آنها ، مدیر تصمیم نهایی را در مورد خرید یا فروش اوراق بهادار می گیرد. برخی از سبک های مدیریت دارایی ، مانند اوراق بهادار رشد یا صندوق های سرمایه گذاری ، گردش مالی بیشتری نسبت به بقیه دارند ، مانند مدیریت ارزش.

علاوه بر ملاقات با تحلیلگران در مورد کارکنان و نظارت بر بازارها و رویدادهای جاری ، یک مدیر سبد مسئولیت های زیادی نیز بر عهده دارد. مدیران اوراق بهادار اغلب به صورت حضوری یا تلفنی با سرمایه گذاران سطح بالا و سرمایه گذاران بالقوه ملاقات می کنند. علاوه بر این ، مدیران سبد از صندوق های بزرگ با رسانه های مالی مصاحبه می کنند. در حالی که آنها اغلب فقط مروری بر شرایط اقتصادی فعلی دارند ، حضور در رسانه های مالی تبلیغاتی برای ابزارهای سرمایه گذاری که آنها مدیریت می کنند و همچنین بنگاه هایی که آنها نمایندگی می کنند ، است.

جمع بندی

یک روز از زندگی مدیر پرتفوی پر از چالش است ، اما پاداش مالی و معنوی نیز دارد. اگر بسیار تحلیلی هستید و عاشق بازارهای مالی و دنیای همیشه در حال تغییر رویدادهای فعلی هستید ، ممکن است شغل مدیر پرتفوی برای شما مناسب باشد.