با یک نگاه ساده به چارت قیمت، این‌طور به نظر می‌رسد که به‌سادگی می‌توان پول به دست آورد. بااین‌حال بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران اقدامات قیمت را در زمان واقعی نمی‌بینند. در عوض تنها یک نمودار چنددقیقه‌ای، ساعتی یا روزانه و یا ماهانه را مشاهده می‌کنند، حتی ممکن است در زمان واقعی نمودار را مشاهده کنند اما زمانی که نوار زمانی (بار یا کندل) به پایان ساعت بازار نزدیک می‌شود بسیاری از اطلاعات از بین می‌روند. نمودارهای رایج مانند OHLC (باز، بالا، پایین، بسته) و شمعدانی، زمانی که بارها به پایان دوره نزدیک می‌شوند اطلاعات زیادی را از دست می‌دهند. معامله‌گرانی که از این موضوع غافل شده‌اند ممکن است زمان زیادی را برای اجرای استراتژی‌هایشان که مبتنی بر داده‌های خلاصه‌شده  قیمت هستند، صرف کنند و حتی ممکن است در معاملات آنلاین شکست بخورند. (همچنین بخوانید؛ الگوهای قیمتی رایج در تحلیل تکنیکال).

اطلاعات ازدست‌رفته

نمودارها، اطلاعاتی را به‌طور خلاصه برای یک بازه زمانی نشان می‌دهند اما جزئیات دقیق آنچه رخ‌داده است را بازگو نمی‌کنند. زمانی که یک‌بارِ قیمتی نمایش داده می‌شود، تمام آنچه باعث به وجود آمدن آن بوده است نادیده گرفته می‌شود و فقط اطلاعات قیمت‌های باز و بسته شدن و تغییرات قیمت را به ما می‌گوید. درنهایت ممکن است نشان دهد قیمت با چه فاصله‌ای از مقدار آغازین، بسته‌شده است. درحالی‌که بسیاری از جنبش‌های حیرت‌انگیز بین باز و بسته شدن قیمت در آن دوره زمانی نادیده گرفته می‌شوند.

اطلاعات ازدست‌رفته ممکن است شامل شکست‌های دروغین، حرکت‌های سریع بازگشتی و یا هر ترکیبی از حرکات سریع معامله‌گران باشد.

در شکل زیری نمودار یک‌ساعته را مشاهده می‌کنید. در این نمودار ممکن است این‌گونه به نظر برسد که اگر بازار به زیر ۳۹٫۴ برود قطعاً به پایین ۳۹٫۲۱ هم خواهد رسید. ازآنجاکه ما به یک نوار نگاه می‌کنیم، فرض می‌کنیم که قیمت‌ها به ترتیبِ منطقی رخ می‌دهند- در این حالت، باز، بالا، پایین و سپس قیمت بسته شدن است اما واقعیت می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

یک معامله‌گر ممکن است این واقعیت را نبیند که قیمت به‌جای حرکت مستقیم از ۳۹٫۴۰ بارها به سمت ۳۹٫۲۰ رفته است. این مورد در شکل زیر که در بازه زمانی یک دقیقه‌ای نشان داده‌شده، به‌وضوح مشخص است.

ممکن است این حرکات کوچک قابل‌توجه نباشند. اما با توجه به سیستم معاملاتی و نوع توقف به‌کاررفته شده، یک شکست واقعی مقاومت می‌تواند بسیاری از استراتژی‌ها را با شکست روبه‌رو کند.

اثرات منفی

تحقیق و تحلیل زیادی بر روی چارت قیمت انجام‌شده است. بیشتر آزمون‌های بازگشتی با بارهای کامل انجام‌شده است. اما ازآنجاکه در داخل هر بار تغییرات قیمتی وجود دارد، مشکلات زیادی به وجود می‌آید که بر روی معامله واقعی تأثیر می‌گذارد:

  • یک معامله‌گر ممکن است بارها متوقف شود و تعجب کند چرا استراتژی‌هایش اجرا نمی‌شوند.
  • در زمان واقعی، دستیابی به قیمت‌هایِ (ورود و خروج) مورد انتظار ممکن است دشوار به نظر برسند. قیمت‌ها اغلب حرکات و بازگشت‌های کوچکی را تجربه می‌کنند. این باعث می‌شود در نمودار بلندمدت دسترسی به قیمت مورد انتظار بسیار سخت و دشوار باشد.
  • زمانی که یک موقعیت معاملاتی ایجاد می‌شود، نوسانات زیادی وجود خواهد داشت که معامله‌گر انتظار آنها را ندارد چراکه اغلب بارهای تکمیل‌شده جهتِ کلی حرکت ابزار مالی را نشان می‌دهند. زمانی که معامله‌گر تازه‌کار باشد در معاملات مستقیم عواملی همچون ترس، اضطراب و حرص طمع بر نوع معامله‌گری‌اش تأثیر می‌گذارند، این عوامل به خوی خود موجب بروز انحرافات کوچک در رفتار قیمت می‌شوند.
  • اگر یک‌بار یا نوار قیمتی تغییرات مثبت را نشان دهد (قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت آغازین باشد) به این معنی نیست که لزوماً قیمت‌های پایین قبل‌تر از قیمت‌های صعودی رخ‌داده‌اند. ما انتظار داریم به‌صورت بصری همه‌چیز را به ترتیب نشان دهیم و فرض می‌کنیم تمام این ترتیب در نمودار قیمت هم به ما نشان داده می‌شود. اما آنچه در ذهن کاملاً منطقی است در بازار و واقعیت لزوماً اتفاق نمی‌افتد.
  • هنگام اجرای حد ضرر، استفاده از بارهای قیمتی می‌تواند معامله‌گر را فریب دهد. یک نوار ساعتی این‌طور نشان می‌دهد که اقدامات قیمت تمام‌شده است اما در تایم فریم‌های کوچک‌تر همچنان شاهد تغییرات قیمتی خواهیم بود که به‌طور بالقوه باعث اجرای توقف ضرر می‌شوند که به لحاظ تایم فریم‌های بالاتر منطقی به نظر نمی‌رسد.

دریافت اطلاعت بیشتر

در مثال‌های فوق می‌بینیم که هرچه در تایم فریم ریزتر شویم به اطلاعات بیشتر و جزئی‌تری دسترسی پیدا می‌کنیم. تجزیه‌وتحلیل نمودار در تمام تایم فریم‌ها به معامله‌گر کمک می‌کند تا استراتژی معاملاتی دقیق‌تری را اجرا کنند.

اگر معامله‌گر به‌صورت آنلاین تمام تغییرات قیمت را در طول روز رصد کند ممکن است دیگر نیازی به بررسی تمام فریم‌های زمانی در طول روز نداشته باشد. بااین‌حال بررسی تایم فریم‌های مختلف می‌تواند بینش‌های ارزشمندی در خصوص خطوط حمایت و مقاومت و همچنین روندهای قیمت به معامله‌گر ارائه دهد. معامله‌گرانی که امکان رصد قیمت در طول روز را ندارند باید درک کنند که نمودار قیمت تمام اطلاعات را در اختیارشان نمی‌گذارد.

بنابراین بهتر است معامله‌گران سیستم معاملاتی خود را در بازه زمانی‌ای که در آن راحت‌تر هستند، اجرا کنند. از گرایش‌های کوتاه و بلندمدت روند آگاه باشند چراکه به اثربخشی استراتژی‌های معاملاتی شما کمک می‌کنند.

هیچ‌گاه این‌طور فرض نکنید که قیمت به‌طور ثابت در یک‌روند حرکت می‌کند بلکه در طول حرکتِ موج‌های قیمتی، شاهد بازگشت‌های قیمت هستیم. هرچند که گاهی اوقات حرکت‌های بزرگ در یک‌جهت رخ می‌دهند. (برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص استراتژی های معاملاتی اینجا کلیک کنید).

جمع‌بندی

زمانی که به چارت‌های قیمت نگاه می‌کنید، بسیاری از اطلاعات ازدست‌رفته است. اطلاعاتی که نشان می‌دهند چگونه قیمت در سطح فعلی می‌تواند توجیه داشته باشد. مهم است که در معاملات خود تمام تایم فریم‌ها را در نظر داشته باشید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان