یک الگوی فنجان بر روی نمودار قیمتی مثبت بیانگر روند صعودی است که روند برای مدت کوتاهی نزولی می‌شود و قبل از شروع مجدد حرکت صعودی کمی استراحت می‌کند.

این الگو زمانی شروع می‌شود که قیمت سهام به حداکثر مقدار خود می‌رسد. سهام تحت‌فشار فروش قرار می‌گیرد و در روند کاهشی تا حدود یک‌سوم قیمت اولیه قرار می‌گیرد. سپس سهام برای مدت کوتاه در یک محدوده خنثی ادامه می‌دهد و شکل U پایین فنجان را تشکیل می‌دهد. شکل V نشان می‌دهد که سهام به کمترین مقدار رسیده و به‌سرعت اصلاح‌شده است.

روند قیمت در دسته فنجان معمولاً کمتر از یک ماه طول می‌کشد. این روند می‌تواند در یک خط صاف و یا در یک‌روند صعودی تا یک‌سوم نقطه اوج نیمه راست فنجان قرار بگیرد. حرکت به بالا معمولاً نشان از ادامه روند صعودی قیمت است.

از حجم معاملات در زمان روند نزولی، کاسته می‌شود و در پایین فنجان با حجم کم ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که قیمت، روند صعودی به خود بگیرد و حجم نیز شاهد رشد مناسب باشد. حجم قوی یک نشانه واضح است که روند صعودی ادامه پیدا خواهد کرد.

الگوی فنجان و دسته ممکن است از ۷ تا ۶۵ هفته ادامه پیدا کند اما شکل الگو همیشه یکسان است. با توجه به داده‌های تاریخی، این الگو عملکرد مناسبی در پیش‌بینی روند سهم داشته است.

برای مطالعه مقالات مرتبط با تحلیل تکنیکال کلیک کنید.