چند دلیل خوب و حتی بد برای رهایی از سهام موجود در پرتفوی، وجود دارد.

کسب درآمد از طرق سهام نیازمند دو تصمیم کلیدی است: خرید در زمان مناسب و فروش در زمان مناسب. شما باید هر دو نکته را برای دریافت سود رعایت کنید. فقط سه دلیل خوب برای فروش وجود دارد:

  • خرید سهام در وهله اول اشتباه بوده است.
  • قیمت سهام به طور چشمگیری افزایش داشته است.
  • سهام به قیمت احمقانه و غیر قابل تحمل رسیده است.

ادامه مقاله را برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هریک از این سه دلیل، مطالعه فرمایید. اما در ابتدا چند اشتباه رایج در زمان خرید و فروش را درنظر بگیرید.

خرید مناسب

بازده هر موقعیت سرمایه گذاری با قیمت خرید تعیین می شود. برخی معتقدند در زمان خرید سود و زیان مشخص می شود، اما خریدار آن را تا زمان فروش متوجه نمی شود.

در حالی که خرید با قیمت مناسب می تواند در نهایت سود حاصل از سرمایه گذاری را مشخص کند، فروش در قیمت مناسب، سود تعیین شده را تضمین می کند. اگر فروش در زمان مناسب نباشد، مزایای خرید در زمان مناسب از بین می روند.

فروش سهام دشوار است

بسیاری از معامله گران در فروش سهام مشکل دارند که دلیل اصلی آن گرایش انسان به حرص و طمع است.

در ادامه یک سناریو بسیار معمولی را بررسی می کنیم: سهامی باقیمت ۲۵۰ به ازای هر سهم با قصد فروش در قیمت ۳۰۰ خریداری می کنید. سهام به قیمت ۳۰۰ می رسد اما تصمیم به نگهداری آن با دریافت سود بیشتر، می گیرید. سهام به ۳۲۰ می رسد اما حرص و طمع بر عقلانیت غلبه می کند. ناگهان قیمت سهام به ۲۹۰ می رسد. با خود می گویید، صبر می کنم تا مجددا قیمت به ۳۰۰ برسد. اما این اتفاق نخواهد افتاد. درنهایت ناامید می شوید و در قیمت ۲۳۰ اقدام به فروش خواهید کرد.

حرص و طمع بر قضاوت عقلانی غلبه کرده است. شما از بازار سهام مانند دستگاه های قمار شکست می خورید. زیان، ۲۰ واحد پولی به ازای هر سهم بود اما در واقعیت شما ۷۰۰ واحد پولی را که می توانستید به عنوان سود دریافت کنید، از دست داده اید.

این زیان های کاغذی ممکن است نادیده گرفته شوند اما درنهایت باید درخصوص فروش تصمیم گیری شود.

برای حذف طبیعت انسانی از معاملات انسانی یک حد سود و زیان مشخص کنید تا سفارش شما به صورت خودکار محدود شود. (همچنین بخوانید؛ از تعیین حد ضرر اطمینان حاصل کنید).

در این حالت مجبور به تماشای نوسانات قیمت سهام نخواهید بود و زمانی که سفارش در قیمت تعیین شده انجام شود متوجه خواهید شد.

هرگز سعی نکنید تا بازار ها را زمان بندی کنید

فروش به موقع به زمان دقیق بازار نیاز ندارد. بسیار اندک هستند سرمایه گذارانی که در قیمت بسیار پایین می خرند و در بالاترین قیمت می فروشند.

وارن بافت هم نمیتواند این کار را انجام دهد. او و سایر سهامداران افسانه ای با تمرکز بر خرید در یک قیمت و فروش با قیمت بالاتر تمرکز می کنند.

و این به ما سه دلیل مهم برای فروش سهام می دهد.

فروش به این دلیل که خرید سهام در وهله اول اشتباه بوده است

احتمالاً قبل از خرید سهام در مورد آن تحقیقاتی انجام داده اید. بعداً متوجه شده اید که تحلیل هایتان اشتباه بوده است. این اشتباه اساساً بر یک سرمایه گذاری مناسب و بهینه تاثیر می گذارد.

شما باید این سهام را بفروشید حتی اگر با زیان همراه باشد.

کلید موفقیت در سرمایه گذاری این است که به جای شناسایی خلق و خوی بازار، به تحلیل هایتان متکی باشید. اگر تجزیه و تحلیل های مالی شما به هر دلیل نقصی داشته باشند، آنها را رها کنید.

ممکن است قیمت سهام بعد از فروش شما بالا رود و شما مجدداً به صورت حدسی وارد موقعیت خرید شوید. و یا از دست دادن ۱۰ درصد سرمایه به عنوان هوشمندانه ترین حرکت سرمایه گذاری شما شناخته شود.

البته، تمام اشتباهات تحلیلی یکسان نیستند. اگر یک کسب و کار نتواند پیش بینی های درآمد کوتاه مدت را به درستی انجام دهد و قیمت سهام کاهش پیدا کند، بیش از حد واکنش نشان ندهید حتی اگرتصمیم شرکت مانند قبل باشد. اما اگر متوجه شدید شرکت سهم بازار را به رقبا می بازد، متوجه خواهید شد که این یک نشانه ضعف و دلیل خوبی برای فروش سهام است.

فروش از آنجا که سهام به طور چشمگیری افزایش یافته است

این امکان وجود دارد که سهامی که به تازگی خریداری کرده اید در یک زمان بسیار کوتاه به دلایل متعدد، افزایش چشمگیری داشته باشد. بهترین سرمایه گذاران، متواضع هستند. افزایش سریع قیمت را دلیلی بر هوشمندی خود به لحاظ پیش بینی بازار، نپندارید، سهام را سریع بفروشید.

یک سهام ارزان در زمان کوتاه ممکن است به دلایلی همچون گمانه زنی و شایعات بازار، رشد قیمتی را تجربه کند. سود خود را بگیرید و از موقعیت خارج شوید. حتی اگر سهام به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرد، مجدداً بخرید. اما اگر سهام همچنان افزیش یابد، به خاطر داشته باشید که باید سود خود را محدود کنید.

فروش از آنجا که سهام به قیمت احمقانه رسیده است

این یک تصمیم دشوار است، ترکیبی از هنر و علم.

ارزش هر سهم در نهایت بر ارزش فعلی جریانهای نقدی آینده شرکت تأثیر می گذارد. ارزیابی همیشه یک درجه از عدم اطمینان را به همراه دارد، چرا که آینده نامعلوم است. به همین دلیل است که سرمایه گذاران بنیادی به شدت بر حاشیه امنیت در موقعیت های سرمایه گذاری اصرار می کنند.

یک راه مناسب فروش استفاده از نسبت P/E است، یعنی زمانی که نسبت P/E از متوسط این نسبت طی پنج تا ده سال گذشته بیشتر باشد، فروش انجام شود.

کاهش درآمد شرکت، به معنای کاهش تقاضا است. ابتدا، به منظور دریافت نقشه کلی به مقادیر درآمدهای سالانه نگاه کنید اما تنها به آنها اکتفا نکنید. اعداد سه ماهه را نیز در نظر بگیرید. اگر درآمد های سالانه بسیار بالا و مقادیر ماهانه روند نزولی را نشان دادند چطور؟

همچنین کاهش هزینه های شرکت می تواند نشانه کاهش رونق شرکت باشد. شاخص بهتر در این خصوص، کاهش تعداد پرسنل است. خبر خوب اینکه کاهش هزینه ها در وهله اول منجر به افزایش سود سهام می شود. این مورد نباید به عنوان یک فرصت برای خرید سهام در نظر گرفته شود، بلکه نشانه ای از فرصت خروج در سریع ترین زمان ممکن است.

فروش برای نیازهای مالی

ممکن است به لحاظ تحلیل مالی دلیل خوبی برای فروش سهام نباشد اما به هر حال یک دلیل است. سهام یک دارایی است و هستند زمان هایی که افراد نیاز به پول پیدا می کنند.

این که آیا این نیاز به جهت توسعه کسب وکار، هزینه دانشگاه و تحصیل و یا خرید خانه است می تواند برای هرشخص متفاوت باشد.

جمع بندی

هرفروشی که منجربه سود شود، یک فروش خوب است به ویژه اگر براساس تحلیل باشد. فروش با سود خوب بدون درک و تحلیل مناسب هم می تواند یک فروش خوب درنظر گرفته شود. فروشی که بدون تجزیه و تحلیل داده های مالی باشد، یک تصمیم ضعیف است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان